Krumplitermesztési módszerek - termessz Te is sikeresen, egyszerűen krumplit ezekkel az egyszerű módszerekkel!

hirdetes

Különös krumplitermesztő módszerek, amik tényleg működnek

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Valamiért az az általános vélemény, hogy a krumplikat egyszerűen nem éri meg házilag termeszteni, hiszen a boltban viszonylag olcsón beszerezhetők, és nem igazán van különbség a házi és a vásárolt krumplik íze között.

Termessz krumplit szakszerűen

Hatalmas tévedés. Az Envrionmental Working Group szerint az átlagos bolti krumpliban több rovarirtó szer van, mint bármilyen más megvásárolható termékben. Az sem biztos, hogy a polcokra kerülő darabok frissek – vannak olyanok, amik csak jóval a szüretelést követően jutnak el a boltokig. Éppen ezért van az, hogy miután hazaviszed őket, csak néhány hétig bírják ki csírázás nélkül.

Ezzel szemben a házilag termesztett krumplik sokkal, de sokkal tovább frissek maradnak, és természetesen az ízük is sokkal jobb lesz. Amellett pedig, hogy kismillió módon elkészíthetők, néhány igen jelentős pozitív egészségügyi tulajdonsággal is rendelkeznek. Többek között egészségesebbé teszik a szívet, javítják az emésztést, csökkentik a koleszterinszintet, megerősítik az immunrendszert, védik a bőrt, csökkentik a vérnyomást és még sorolhatnánk. A krumplikat ráadásul igen különös módszerekkel is lehet termeszteni, amik meglepő módon valóban bevált technikák – nézzünk most ezek közül néhányat! 

hirdetes

Krumplitermesztés szemeteszsákban

Egy bolondbiztos módszer a házi krumplitermesztésre, és csupán néhány lépésből áll. Az ültetés előtt egy héttel helyezd vetőgumóidat valamilyen meleg helyre. Amikor 0,5-1,2 cm-es csírák jelennek meg rajtuk, készen állnak az ültetésre. A nagy vetőgumókat vágd nagyjából 5 cm szélesre. Minden szeleten legalább két csíra kell, hogy látszódjon. Szétvágás után tartsd őket szobahőmérsékleten három napig.

Fogj egy ollót és vágj néhány vízelvezető nyílást egy nagyjából 110 literes szemeteszsákba aljába. Hajtsd le a zsák oldalait és töltsd fel 3/4-ét ültetőközeggel. Ez után helyezd a zsákot egy olyan részre kertedben, amit egész nap közvetlen napfény ér. Mielőtt elültetnéd a vetőgumókat, vond be őket némi mezőgazdasági célú kénnel, hogy megvédd őket a gombás fertőzésektől. Temesd őket az ültetőközegbe hegyükkel felfelé, nagyjából 5 cm mélyre, majd öntözd meg őket alaposan.

hirdetes

Amikor krumplijaid 15-20 cm magasakká nőnek, tegyél még egy kis talajt és némi szalmát a zsákba. Annyi talajra van szükség, amiből a legfelső néhány levél még éppen hogy kilátszódik. Ahogy krumplijaid nőni kezdenek, tekerd egyre feljebb a zsák széleit, hogy még több talajt tudj tölteni belé. Ügyelj továbbá arra is, hogy a talaj maradjon nedves, de ne áztasd át teljesen. Krumplijaid akkor állnak készen a szüretelésre, amikor leveleik sárgává válnak és elkezdenek elhalni. Ekkor állj le az öntözéssel és hagyj néhány hetet a krumpliknak, hogy a héjuk megkeményedhessen. Szüreteléskor nincs más dolgod, mint felvágni a zsák oldalát és kiszedni belőle a krumplikat. A következő oldalon megmutatom a többi remek módszert is! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2023-12-31

Mit kell tenni, ha a szelídgesztenyét megtámadja a gubacsdarázs?

A gubacsdarazsak könnyen kárt tehetnek a szelídgesztenye levelekben, de szerencsére van néhány bevált módszer, amelyekkel visszaállíthatod a szelídgesztenyéd egészségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ezüsthártya

a rizs termésének a terméshéjból, maghéjból és aleuronrétegből álló rétege. Az... Tovább

Lavina (2K07)

Cukorrépa Cél: rizománia toleráns Leírás:Monogerm, diploid hibrid, a csíranövény csekély... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés