Hány napig él egy méh? Mennyit dolgoznak a méhet? Boros Tibor méhrajbefogó elmeséli nekünk!

45 nap az életük és értünk dolgoznak: ilyen a méhek hihetetlen élete

Boros Tibor, méhraj befogó
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A méhek igazi hősei a mezőgazdaságnak, és bár sokan nem is gondolnak bele, nélkülük az asztalunkon lévő ételek nagy része nem létezne. Ezek a szorgalmas rovarok nem csak finom mézet termelnek, de létfontosságú szerepet játszanak a beporzásban is, biztosítva a növények reprodukcióját. De mi is rejlik a méhek mögött azon túl, hogy édes nedűt adnak nekünk? Boros Tibor méhraj befogó szavaival ismertetjük a méhek lélegzetelállító életét.

méhek élete

Miért fontosak a méhek?

Gondolkodtunk már azon, milyen hősi életet élnek azok, akik nélkül nem létezhetne az emberiség? A méhek rövid, ám annál jelentőségteljesebb életet élnek. Minden egyes napjuk a természet és emberiség szolgálatában telik, míg végül, kimerülten adnak életet új generációknak.
A méhek társadalmi rendszere: egy jól szervezett közösség

A méhek élete egy igazi államalakító modell mentén szerveződik. Egy méhcsalád több tízezer egyedből állhat, ahol mindenki saját, előre meghatározott szerepet tölt be. A méhcsaládot három fő csoport alkotja: a méhkirálynő, a dolgozóméhek és a herék.

Méhek rövid élete és története

A méhkirálynő: a kivételezett 

A méhkirálynő akár öt évet is élhet, naponta ezerötszáz-kétezer petét rakva le, melyekből új dolgozóméhek kelnek ki. Ő az egyetlen, aki képes reprodukciós feladatokat ellátni, így létfontosságú a méhcsalád számára.

A dolgozóméhek élete: a kimerültségig tartó szolgálat

A dolgozóméhek, melyek a méhcsalád legnagyobb részét képezik, rendkívül rövid életet élnek, átlagosan csupán négy-hat hétig. Életük során több szerepet is betöltenek: takarítástól kezdve a dajkáláson át az építkezésig és védelmi feladatokig. Minden egyes dolgozóméh élete egy előre meghatározott útvonalon halad, ahol folyamatosan új készségeket sajátítanak el és új feladatokat látnak el.

A méhek életének vége: a munka, ami életet ad és elvesz

A dolgozóméhek az utolsó hetekben, amikor már képesek repülni, a kaptárt elhagyva virágport, nektárt, vizet és propoliszt gyűjtenek. Ez a tevékenység azonban olyan megerőltető, hogy a nyári méhek gyakran nem élnek tovább 45 napnál.

Hogyan segíthetünk a méheknek?

Mivel a méhek ennyire fontosak az ökoszisztéma számára, fontos, hogy mindent megtegyünk a védelmükért. Íme néhány tipp, hogyan segíthetünk a méheknek:

•    Ültessünk méhbarát virágokat: A méheknek virágporra és nektárra van szükségük a táplálkozáshoz. Ültessünk kertünkbe méhbarát virágokat, mint a levendula, a bodza, a napraforgó, a cickafark és a mézelő saláta.
•    Kerüljük a vegyszerek használatát: A növényvédő szerek károsak lehetnek a méhekre. Ha lehetséges, válasszunk biotermékeket, és kerüljük a vegyszerek használatát a kertünkben.
•    Támogassuk a helyi méhészeket: A helyi méhészek vásárlásával hozzájárulhatunk a méhek védelméhez és a fenntartható mézgazdálkodáshoz.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-07

Ne ültesd újra minden évben: fedezd fel, miért a zsálya a kertész kedvence!

Mire jó a zsálya? Számos remek hatása van, ültesd el a kertben, de csak egyszer, ugyanis évről-évre vissza fog térni hozzád ez a csodálatos gyógynövény!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

73/2006. (X. 17.) FVM rendelet

a mezõ- és erdõgazdálkodási, valamint az élelmiszer-ipari tevékenységhez kapcsolódó... Tovább

takarmánykonyha

régebben a takarmány különleges előkészítésére (pörkölés, főzés, szénatea-készítés... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Kertészet kertfenntartás