A 10 leggyakoribb paradicsombetegség

A 10 leggyakoribb paradicsombetegség

SFV
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Semmi sem hasonlítható a frissen szedett paradicsom ízéhez. És ha a növényeink egészségesek maradnak, egész szezonban betakaríthatjuk és élvezhetjük ezeket a finomságokat. Akármilyen gyakran is ápoljuk azonban növényeinket, néha egy-egy betegség megtámadja a kertünket, és a paradicsomnövényeik is megsínylik ezt. Ezek a betegségek minden kertészt megtalálhatnak, az egyetlen teraszparadicsommal rendelkező kertésztől a hektáros telekkel rendelkező gazdáig. Olvasd el a paradicsomnövényeket érintő 10 leggyakoribb betegség listáját, valamint tippeket a fertőzések gyógyítására és megelőzésére! 

Gyakori paradicsombetegségek

Megelőzés 


Sok betegség megelőzhető megfelelő ültetési módszerekkel és bevált gyakorlatokkal. Lássuk, hogyan! 

  • A paradicsomokat kellő távolságban ültessük egymástól, hogy jó levegőkeringést biztosítsunk, és ne öntözzük túl őket! 
  • A tenyészidőszak végén semmisítsd meg a fertőzött növényeket! 
  • Ne komposztáld ezeket a növényeket, mert jövőre újra megfertőzhetik a kertedet!
  • A használatok között fertőtlenítsd eszközeid!


Paradicsombetegségek


 No.1. paradicsombetegség – korai elpusztulás


A korai fertőzés általában először a növény alsó levelein jelenik meg barna vagy fekete levélfoltok formájában. A sérülések ezután koncentrikus gyűrűket képeznek, mint egy céltábla. A levélfoltok végül a szárra, sőt a paradicsom termésére is vándorolnak. A korai fertőzés általában meleg időben fordul elő, amikor jelentős mennyiségű eső és páratartalom van. A gombaölő szer segíthet csökkenteni a károkat, de csak csökkenti, nem pedig megszünteti a problémát. A legjobb kezelés a megelőzés. 


No.2. paradicsombetegség – késői pusztulás 


A késői fertőzés nagyon pusztító és általában akkor fordul elő, amikor a késői szezon hőmérséklete hűvös és a harmat erős. A száron, a leveleken vagy a gyümölcsön sötét, vízzel átitatott foltokra emlékeztető apró elváltozások jelennek meg. Ha a késői fertőzést azonosítottuk, el kell távolítania a területről az összes maradványt és lehullott gyümölcsöt, hogy megakadályozzuk a betegség áttelelését. A vegetációs időszakban ismételt gombaölő szerek segíthetnek megvédeni a késői fertőzéstől a paradicsomainkat. 


No.3. paradicsombetegség – déli vész 


A déli vész leggyakrabban a nyári hónapokban fordul elő, amikor a talaj meleg és nedves. Az elszíneződött alsó levelek, a fonnyadt lombozat és a növény összeomlása ennek a betegségnek a tünetei, amely általában a növény elpusztulásához vezet. A jó higiénia a legjobb kezelés. Ez magában foglalja a használt kerti szerszámok fertőtlenítését, a beteg növények eltávolítását és megsemmisítését, valamint a velük érintkező kerti maradványokatt vagy talajtakarót. Lehet, hogy magát a talajt is fertőtleníteni kell. Ha fertőzés fordul elő a kertben, legalább egy évig ne ültessünk más paradicsomot ezen a területen!


No.4. paradicsombetegség – fusarium hervadás 


A hervadás az első tünet és a betegség előrehaladtával a levelek sárgulnak, elhalványulnak, és az új növekedés visszamarad. Sokszor a betegség csak a levél vagy a növény egyik felét támadja meg, mielőtt a másikra költözne. 


No.5. paradicsombetegség – verticillium hervadás


A verticillium hervadás ugyanazokat a levéltüneteket mutatja, mint a fusarium hervadás, de egyszerre támadja meg a növény mindkét oldalát. A levelek felkunkorodnak, elhervadnak, elszíneződnek, majd elhalnak és lehullanak a növényről. A verticillium hervadása nem gyógyítható. Miután bejutott a növénybe, a növényeket el kell távolítani és meg kell semmisíteni. A betegség a növény eltávolítása után is a talajban marad, ezért a jövőbeni telepítéseknél mindenképpen válasszunk ellenálló fajtákat! 
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

antioxidáns

azok az anyagok, amelyek a biol. folyamatokban, a közönséges hőmérsékleten levő légtérben... Tovább

csörgedeztető öntözés

a felületi öntözésnek egyik olyan módja, amelynél a magasabb térszintről az alacsonyabb... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem Paradicsom