Hogyan lehet a homokos talajt feljavítani? Ez a homokos talaj feljavításának a titka

hirdetes

A homokos talaj feljavításának a titka

VN
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A talaj minden kert alapja. Tápanyagot és vizet biztosít a növények számára, és rögzíti őket a talajhoz. A talaj ásványi anyagok, szerves anyagok, víz, levegő és számos élő szervezet változó keverékéből áll. Természetesen nem minden talaj egyforma, vannak olyan területek, ahol igen homokos lehet a talaj. Mit lehet ezzel kezdeni? Hogyan lehet feljavítani a homokos talajt? Mutatjuk!

 Homokos talaj feljavításának tükkjei

Honnan tudom, hogy homokos-e a talaj?

Első lépésként, ahhoz, hogy megállapítsd, hogy a nálad található talaj összetételét, hogy mik és milyen arányban alkotják a termőföldet, használd ezt az egyszerű praktikát talajteszteléshez. Semmi másra nem lesz szükséged a cikkben ajánlott teszthez, mint egy befőttesüvegre, és egy darabka talajmintára. Nem kell szakértőnek lenned, hogy az eredményt leolvasd, értelmezd. Egyszerűen csak követned kell majd a cikk utasításait, ahhoz, hogy könnyedén megállapíthasd, nálad homokos-e a talaj

Miért baj, ha homokos a talaj?

A homokos talaj előnye, hogy jól szellőző, szabad lefolyású, és ami a legjobb, könnyen ásható. Hátránya, hogy a homokos talaj önmagában nem képes megtartani a nedvességet vagy a tápanyagokat. A homokos talajok kevésbé termékenyek, mint a többi típus. A homokos talaj általában savasabb, ami nem mindig előnyös a zöldségnövények számára. E problémák leküzdéséhez fontos megérteni, hogyan viselkedik a homokos talaj. Szerencsére van jó pár trükk, amivel könnyedén feljavítható a homokos talaj. 

hirdetes

Szerves anyagok hozzáadása a nedvességtartam javítása érdekében

A szerves anyag valóban gyógyír és megoldás a homokos talajra; bármilyen talajt javít. Építi a talaj szerkezetét, miközben növeli a nedvességmegtartást. A komposzt és a trágya tápanyagokkal látja el a talajt, miközben növeli a pH-tartományt, ami gyakori a homokos talajokban. Kezdd azzal, hogy négyzetméterenként két vödör szerves anyagot alkalmazol. Könnyen tönkremegy, ezért évente többször is meg kell ismételni ezt. Általában három-négy hüvelyknyi szerves anyagot érdemes hozzáadni. Mit használj? A legáltalánosabb választás a komposzt, mert számos baktériumot és hasznos gombát tartalmaz, amelyek megkötik a homokos talajt, miközben javítják annak nedvességmegtartását. Biztonságos növényt ültetni olyan kertbe, amely akár 40% komposztot tartalmaz. De jó választás a bioszén is!

hirdetes

Talajtakaró alkalmazása, azaz mulcsozás!

Egy másik trükk, amellyel a homokos talajt javítható, hogy talajtakarót hordunk fel a talajra. Sokat segít a talajnak megőrizni a nedvességet, miközben nyáron hűvösen tartja. Néhány lehetőség a szerves talajtakarásra: levágott fű, komposzt, aprított levelek, faforgács, aprított kéreg, széna, szalma. A szakszerű mulcsozásról ebben a cikkben írtunk részletesen!  

Mindig termezz valamit!

Ha homokos talajjal dolgozunk, amikor a dolgok nem növekszenek, a talaj homokká változik. A gyökerek segítenek lelassítani a víz áramlását, eltávolítják azt és lebontják a szerves anyagokat. A homokos talaj hosszú távú javításának egyik legjobb trükkje az, ha mindig termesztünk valamit, például takarónövényeket vagy zöldtrágyát. A takarónövények, mint például a lóhere, jelentős gyökérrendszerrel rendelkeznek, miközben javítják a nitrogéntartalmat a szennyeződésben. Segítenek megállítani az eróziót, védik a kerti ágyakat.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-03

Ennek az 5 népszerű növénynek a magját már januárban el kell vetned

Vannak növények, melyeknek magjait már most el kell vetni, hogy később élvezni tudjuk a virágot, vagy termést. Januárban ültetendő virágokat mutatunk.

2024-01-02

Agrárminisztérium: újra igényelhető a szőlő szerkezetátalakítási támogatás, ezek a feltételek

A szőlősgazdáknak 2024. január 4-től ismét lehetőségük nyílik a támogatási kérelmek benyújtására a szőlő szerkezetátalakítási támogatás keretében.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

zöld pántlikafű (Phalaris arundinacea [L.] Dum.)

a ->pázsitfüvek családjához tartozó, laza ->gyepet nevelő, hosszú tarackot hajtó, magas... Tovább

barázdás áztató öntözés

a ->felületi öntözés legelterjedtebb változata, amelynél a rövid (30—40 m hosszú)... Tovább

Tovább a lexikonra
növény Növénytermesztés Talajművelés