Miért vannak vízcseppek a szobanövényeimen?

Miért vannak vízcseppek a szobanövényeimen? Mik ezek, és hogyan javíthatunk rajta?

ZH, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Miért vannak vízcseppek a növényeimen? Találjuk meg a választ és segítsünk a szobanövényeinken. Ha nem párásítod a növényeket, de úgy tűnik, hogy vízgyöngyök borítják be a növény leveleit és szárát, úgy nézhet ki, mintha sírna. Bár ez természetesen nem így van, a leveleken lévő vízcseppek annak a jelei lehetnek, hogy a növény nem virágzik. Szóval, miért vannak vízcseppek a növényeiden?

vízcseppes növénylevél

Miért vízcseppesek a szobanövények?

Van néhány oka annak, hogy a szobanövényeken vízcseppek jelenhetnek meg, az egyszerű páralecsapódástól a rejtélyesebb guttációig. Bár ritkán károsak magukra a növényekre, ezek a harmatos cseppek károsíthatják a bútorokat és a padlót.

MIÉRT VAN VÍZCSEPP A NÖVÉNYEIM LEVELEIN?

Ha titokzatos vízcseppeket találsz a növényeid levelein, azt általában három dolog egyike okozza. Szerencsére ez egy könnyen megoldható probléma, és gyakran csak ritkábban kell öntözni a növényt. Lássuk mi ez a három ok, ami a növények „sírását” okozza.

1.    TRASZPIRÁCIÓ

A növények levelein lévő vízcseppeket legtöbbször a párologtatás okozza. Ez a természetes és nélkülözhetetlen vízcsere folyamat a növényben. Tudni fogod, hogy a cseppeket a párologtatás okozza-e, ha nedvesség képződik szobanövényeid leveleinek hegye körül – gondolj erre úgy, mintha a növényed izzadna.

Ha a szobanövényed túl sok vizet kapott, a felesleg eltávolításának fő módja az, hogy a vizet apránként "izzadja le" a levelekről, lehetővé téve, hogy a cseppek vagy lehulljanak a növényről, vagy elpárologjanak a levegőbe. Ha csak néhány csepp víz jelenik meg ritkán, nem kell aggódni.

Ha ez általános jelenséggé válik, valószínűleg csökkenteni kell a szobanövény öntözési gyakoriságát. Annak ismerete, hogy milyen gyakran kell öntözni a szobanövényeket, ez a növénygondozás egyik fő pillére, még a legjobb, kevés karbantartást igénylő szobanövények esetében is.

2.    HARMAT

A harmat a páralecsapódás egy formája, amely a növényi leveleken kívül és belül egyaránt képződik. Olyan helyzetben, amikor a növény hőmérséklete eltér a körülötte lévő levegőtől, például ha a levegő túl nedves, harmat képződik.

Ez nagyobb valószínűséggel fordul elő a melegebb hónapokban, ha nyitva van az ablak, mivel a növény körüli hűvösebb levegő nem képes ugyanannyi folyadékot befogadni, mint a melegebb levegő – a hőmérséklet csökken, a kondenzáció sebessége meghaladja a párolgási sebességet, és vízcseppek kezdenek képződni.

Nagyon keveset tehetsz azért, hogy megakadályozd a harmatképződést a növényeken, és a harmatot legtöbbször a növény egyszerűen visszaszívja a levelein keresztül reggel. Ha azonban a gyakori páralecsapódás problémát okoz otthonodban, fontold meg az egyik legjobb párátlanító befektetését, amely segít csökkenteni a problémát az egész helyiségben.

3.    GUTTÁLÁS

A guttáció annak a jele, hogy a növényt túlöntözték, vagy hogy a növény stressz alatt van. Emiatt fontos megfejteni, hogy a vízcseppek oka-e, hogy elkezdjünk olyan stratégiát végrehajtani, amely a lehető leghamarabb visszaállítja a növény optimális állapotát.

A guttáció kifejezés olyan növényre utal, amely megpróbálja egyensúlyba hozni a tápanyagokat vagy ásványi anyagokat, vagy felesleges vizet szabadít fel. A transzspirációval ellentétben azonban a guttáció több vízcsepp megjelenését eredményezi a növényen sávokban.

A guttáció során xilémnedvcseppek szabadulnak fel a növény leveleinek végéről vagy széléről; gyakran összetévesztik vízzel, de tele van a növény tápanyagával. Gyakran egyik napról a másikra következik be, amikor a párologtatáshoz használt pórusok összezáródnak.

Noha ez károsnak tűnhet értékes gyűjteményünkben, különösen, ha szeretünk növényekkel díszíteni, a veszteségek általában nem elég súlyosak ahhoz, hogy maradandó károsodást okozzanak. Ritka esetekben azonban ezek a szivárgások bakteriális növekedést idézhetnek elő, ami fertőzéshez vezet.

A guttációt általában a növény túlöntözése okozza, mivel a telített gyökerek nyomást gyakorolnak a növény többi részére. A nyomás felnyomja a vizet a növénybe, és felszabadítja a nedvet. Az öntözés egy kis időre való visszatartása megoldja a problémát, és a megfelelő öntözés megakadályozza, hogy a probléma a jövőben visszatérjen.

MIÉRT IZZAD A NÖVÉNYEM LEVELE?

Amikor a növény úgy néz ki, mintha izzadna, általában erről is van szó! A párologtatásnak nevezett természetes és alapvető folyamaton keresztül a növény kis mennyiségű felesleges nedvességet kiszorít a levelei hegyeiből, hogy a nap folyamán egyensúlyba hozza vízszintjét. Ezenkívül segít lehűteni a leveleit és az őket körülvevő levegőt, hasonlóan az emberi verejtékhez.

Ha növényeden rengeteg vízcsepp található a levelei szélén és hegyén, akkor ez guttáció lehet, ami komolyabb túlöntözés jele.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-04-09

Egy növény, amibe azonnal beleszeretsz: A hibiszkusz szaporítása dugványozással

A hibiszkusz egy csodás virág, melynek szaporítása dugványozással nagyon egyszerű. Jöjjön a hibiszkusz szaporítása dugványozással lépésről lépésre, kövesd!

2024-04-09

Ezeket a szobanövényeidet kell most kivinned

Itt a tavasz, a jó idő, az idő, amikor a természet is életre kell. Itt az ideje, hogy szobanövényeidet is kividd a napsütésre. Ezeket a szobanövényeket vidd ki!

2024-04-08

Sokan itt rontják el: Ezért nem szabad visszametszeni az elnyílt tulipánokat!

Sokan elrontják, és levágják az elnyílott tulipánok levelét, ezzel pedig súlyos hibát követnek el, mutatjuk miért. Így gondozd a tulipánokat elnyílásuk után!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Flieg-pontszám

a silózott takarmányok minőségét jelölő értékszám. A siló értékelését a... Tovább

tejcsepegés

Oka a tőgybimbócsatorna záróizmának sérülése v. bénulása. Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Növénytermesztés virág