Mennyi vízre van szüksége a növényeinknek? Így lehet kiszámolni!

Milyen gyakran és mennyit érdemes locsolnunk a veteményeskertben?

SFV, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Akár kezdő, akár már gyakorlott kertészként sokunkban felmerülhet a kérdés, hogy milyen gyakorisággal érdemes öntözni a veteményesünket. Az időjárási viszonyok, a talaj összetétele és a növény növekedési igényei együttesen határozzák meg az öntözési szükségleteket. Szerencsére vannak módszerek annak meghatározására, hogy mikor és mennyi vízre van szüksége a konyhakertünknek. Lássuk, mik ezek!

Zöldséges locsolása

Miért van szüksége a növényeknek vízre? 


Amikor a zöldségtermesztéshez szükséges vízre gondolunk, gyakran a hidratálás jut eszünkbe legegyértelműbb miértként. A víz a növényi szövetek 95%-át teszi ki, valamint alapvető tápanyag is számunkra. A vizet a fotoszintézisben, valamint az ásványi anyagok felvételében és eloszlásában részt vevő kémiai reakciókban is felhasználják a növények. Kertészként gyakran a fonnyadást a hidratáltság hiányának elsődleges jeleként értelmezzük. A veteményeskertben azonban más jelek is léteznek. 


Ha túlságosan nagy a szárazság a zöldégeink számára, akkor növényeink azt kisebb, szárazabb, vagy teljes egészében hiányzó terméssel hálálják meg.
A lombos, zöld zöldségeinken azt vehetjük észre vízhiány esetén, hogy sokkal keményebbek, keserűbbek, sőt, esetleg meg is csavarodnak.


Mennyi vízre van tehát szüksége a zöldségeknek?


A legtöbb kedvenc kerti zöldségnövényünk körülbelül egy hüvelyk (2,5 cm) vizet igényel hetente. Ez lehet csapadék vagy öntözéses formában is táplálhatjuk a növényt. Az egyik legegyszerűbb módja a csapadék követésének a kertben egy olcsó esőmérő. 


Hogyan számoljuk ki a kellő vízmennyiséget?


A veteményeskert potenciális terméshozamának elvesztésének megelőzése érdekében a legjobb, ha pontosan figyelünk, hogy a heti csapadékmennyiség kertünkben meglegyen legalább 1 hüvelyk, azaz 2,5 cm minden héten. Ha ez a csapadékmennyiség nem adott az esőzések által, akkor a kézi öntözéstől kezdve az áztatótömlőkön át a komplett öntözőrendszerekig számos módszert segítségül hívhatunk. No, de honnan tudjuk, hogy csapadékutánpótlásra van szükség? Lássuk, hogyan számolhatjuk ki!


1.lépés: Számoljuk ki, mekkora a kertünk!


Első lépésként számítsuk ki kertünk méretét négyzetméterben úgy, hogy megszorozzuk kertünk hosszát annak szélességével!

A folytatásért olvass tovább!
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-15

Ezért sárgul be a cukkini egy kertész szerint

A cukkini sárgulásának sok oka lehet, például a tápanyaghiány is. Megfelelő gondozással és egy kis odafigyeléssel könnyedén elkerülhető a cukkini sárgulása.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

juhok törzskönyvezése

célja, hogy csak a szabatosan összegyűjtött tenyésztési és termelési adatok segítségével... Tovább

makroerg vegyületek (nagy energiájú vegyületek)

az élő szervezetek nagy energiájú (makroerg) P-O v. P-N kötéseket tartalmazó vegyületei. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Kertészet Növénytermesztés Zöldség