A varjúháj bemutatása, a varjúháj gondozása

Az egyik legszebb pozsgás növény – A varjúháj gondozása, nevelése

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Minden a varjúhájról

A varjúháj további jellemzői

Virágaik többnyire sugaras szimmetriájúak, bogernyővirágzatban nyílnak változatos színben. 5-5, ritkábban 6-6 csésze-, és sziromlevéllel rendelkeznek, a porzók száma pedig vagy ugyanennyi vagy kétszer ennyi. A szirmok csúcsa hegyes, a virág felülről nézve csillagalakú.

A varjúhájak többsége lágyszárú, levélszukkulens (levelében vizet raktározó, szárazságtűrő) pozsgás növény. Néhány fajuk fásuló szárú félcserje, míg mások lehetnek epifiták. Akadnak közöttük örökzöldek, félörökzöldek és lombhullatók is. A Kárpát-medencében nem télállók a trópusi-szubtrópusi fajok. 

A varjúháj gondozása

Igénytelen, szárazságtűrő fajta, szereti a napsütést, a meleget, de félárnyékos helyre is ültethetjük. Ültetés során érdemes figyelembe venni, hogy a varjúháj kedveli a jó vízelvezetésű, tápanyagdúst talajt. Ahhoz, hogy később is zavartalanul fejlődhessenek, hagyjunk nagyobb (legalább 25-30 centiméteres) tőtávolságot közöttük. Az egyszerű szárakon nyíló bogernyős virágzata télen is rajta marad a növényen, tavasszal viszont óvatosan le kell vágnunk ezeket úgy, hogy közben véletlenül se sértsük meg az új hajtásokat.  

A varjúháj helye a kertben

A varjúháj többnyire sziklakertek kedvelt növénye, de ültethetjük sekély talajrétegű napos felületek igénytelen gyeppótlójaként, valamint talajtakaróként és dísznövényként is. Én javaslom olyan helyekre ültetni, ahol más növény már nem lenne képes megmaradni a tűző napsütés miatt, viszont szeretnénk ott is látni egy kis díszítő növényt. 

A varjúháj szaporítása

Kiválóan szaporítható levéldugványról: a szárról könnyen letörhetünk egy-egy levélkét, és ezeket vízbe dugva gyökereztethetjük. Azt is meg lehet figyelni, hogy ezek a levelek maguktól letörnek néha, és spontán meggyökeresednek az anya növény közelében. Szaporíthatjuk tőosztással is, de az első megoldás könnyebb és célravezetőbb. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek a varjúhájjal kapcsolatban, legyen ott a helye a ti kertetekben is! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-04-09

Ezeket a szobanövényeidet kell most kivinned

Itt a tavasz, a jó idő, az idő, amikor a természet is életre kell. Itt az ideje, hogy szobanövényeidet is kividd a napsütésre. Ezeket a szobanövényeket vidd ki!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

2024-04-09

Egy növény, amibe azonnal beleszeretsz: A hibiszkusz szaporítása dugványozással

A hibiszkusz egy csodás virág, melynek szaporítása dugványozással nagyon egyszerű. Jöjjön a hibiszkusz szaporítása dugványozással lépésről lépésre, kövesd!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

korpa

a gabonák őrlésekor keletkező melléktermék, főleg héj- és csírarészekből,... Tovább

koplaltatás

gyógykezelés céljából az állatoktól a létfenntartáshoz szükséges táplálékmennyiség... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem virág