Minden, amit a vaníliabab termesztéséről tudnod kell

Termesszünk vaníliát kertünkben! Szakértőnk elmondja, hogyan!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Termessz sikeresen vaníliababot

A vanília termesztése

A vanília nem egy kifejezetten egyszerűen termeszthető növény, és sok kísérletezésre lesz szükséged,h hogy kiderítsd, mi válik be számodra, és mi nem. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat és lépéseket, amikre szükséged lesz ehhez!

1. Szerezd be a vaníliát

Ha vaníliababokat szeretnél termeszteni, akkor érdemes egy kifejlett vaníliát beszerezned hozzá. Ennek egyszerű oka van: ezeknek a növényeknek legalább 3-5 évükbe telik, mire termőképessé válnak az ültetést követően. Persze vaníliát nem sok helyen kapni üzletekben, ezért nézz szét az interneten, hogy honnan rendelhetnél magadnak termőképes példányokat – nézd meg, hogy fel van-e tüntetve a koruk!

2. Ültesd el (át) őket

Miután sikerült szerezni néhány vaníliát, természetesen el kell ültetned őket. Ehhez nem javasolt óriási cserepet használni – inkább válassz olyan tárolót, ami nagyjából kétszer akkora, mint maga a növény. Ha ez megvan, akkor félig töltsd fel orchideáknak szánt virágfölddel. Ha nem tudsz ilyet szerezni, akkor készíts keveréket 1:1 arányban sima virágföldből és fakéregből. Helyezd óvatosan a virágföldbe vaníliádat, és ügyelj rá, hogy a gyökereit teljesen elfedje a talaj. Fontos, hogy minden példánynak biztosíts egy saját hálót, karót, vagy bármilyen támasztékot, amire felmászhat. 

3. Jöhet a beporzás

Ha terméseket szeretnél, akkor kénytelen leszel átvállalni a beporzók szerepét, ugyanis sajnos azok a méhek, amelyek ezt valaha elvégezték már szinte teljesen kihaltak. A kézi beporzáshoz először is el kell távolítanod a virágport a virág női ivarszervű részéről (porzó). Ezt legegyszerűbben egy fogpiszkálóval végezheted el, ha nem szeretnél külön szerszámokat vásárolni hozzá. A virágport a virág hímivarszervű részére (bibe) kell felvinned.

Ezt a részt egy extra réteg védi, amit óvatosan vissza kell húznod, hogy beporozhasd. A kézi beporzást a reggeli órákban ajánlott elvégezni. Ha mindent jól csináltál, akkor a terméstokok durván egy hét múlva megjelennek majd. Ellenkező esetben próbálkozz újra a beporzással. A termések nagyjából 9 hónap alatt érnek meg. A következő oldalon a vanília gondozásáról fogok beszélni!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szádorgó (vajvirág, Orobanche)

a vajvirágfélék v. sz.-k (Orobanchaceae) családjába tartozó, ->klorofilt nem tartalmazó,... Tovább

erdei legelő

többnyire kényszerből legeltetett, fákkal borított terület. A fák alatt növő fű gyenge... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem