Meg fogsz lepődni miért éppen a vakond lett az év emlőse 2023-ban: A vakond lett az év emlőse

A vakond lett az év emlőse

VN
hirdetes

Az MTI-n fedeztük fel, hogy idén a vakond lett az év emlőse. Miért? Mutatjuk is a választ A több mint 120 éve védett vakondot választotta 2023-ban az év emlősének a Vadonleső Program, amelyet az Agrárminisztérium (AM) és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működtet a Magyar Természettudományi Múzeum közreműködésével.

vakond az év emlőse

Mit kell tudni a vakondról?

A közönséges vakond (Talpa europaea) élete jelentős részét föld alatt tölti és mozgó férgekkel, csigákkal, rovarokkal és azok lárváival táplálkozik - olvasható a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. MTI-hez elküldött közleményében. Apró szemei, bőrredővel lezárható, fülkagyló nélküli fülnyílásai, hosszú, ormányszerű orra és feltűnő mellső ásólábai mind a speciális életmódhoz való alkalmazkodás jegyeit mutatják. A tömött, koromfekete bundájú, hengeres testű kisemlős rövid, három centiméteres farkával együtt is alig hosszabb, mint egy szokványos golyóstoll.     
   

Honnan származik a vakond?

hirdetes

A mozgékony állatkával ritkábban lehet találkozni, mint jelenlétének közvetett bizonyítékaival, a vakondtúrásokkal, amelyek az akár 100 méternél is hosszabb, elágazó járatrendszeréből összegyűjtött talaj szakaszonként felszínre hozott kupacai. Skandinávia és egyes mediterrán területek kivételével a vakond egész Európában elterjedt, a mocsaras, köves, szikes területek és az intenzíven művelt szántók kivételével szinte minden élőhelyen megtalálható.
   

hirdetes

A vakond nagyon hasznos állat

Mint írják, a kertekben megjelenő túrások olykor bosszúságot okozhatnak, de a vakondok nagyon hasznos állatok: fellazítják a talajt és több kártevő rovart elfogyasztanak. A közleményben felidézik, hogy a földművelésügyi miniszter 1901. évi egyik körrendelete a vakondot is - több más állattal együtt - természetvédelmi oltalom alá helyezte, akkor még csak "a virágos, veteményes kertek és csemete ültetvényeken" kívüli területeken. A ma már teljes védettséget élvező rovarevő pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 25 ezer forint. A természettel való együttélés során meg kell tanulnunk a többi élőlénynek, köztük a vakondoknak is életteret adni, megosztva kertjeinket a hasznos kis állatokkal - hívják fel a figyelmet a közleményben.
 

Forrás: MTI

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-26

Több rejlik benne, mint hinnéd: Jerikó rózsája, az újjászülető csoda

A Jerikó rózsája a természet egyik legkülönlegesebb csodája, az újjászületés szimbóluma. Képes teljesen kiszáradni, majd víz hatására újra kibontakozik.

2024-09-27

Így tartsd frissen a szobanövényeidet: öntözési tippek időhiány esetén

A szobanövények öntözése sokkal egyszerűbbé válik, ha okosan kombináljuk a különböző módszereket. Számos alternatív öntözési megoldás áll a rendelkezésünkre!

2024-10-03

Mire van szüksége az írisznek ősszel? Útmutató az írisz gondozásához

Ősszel az írisz megfelelő gondozása kulcsfontosságú, ez az útmutató segít abban, hogy tudd, mire van szüksége a virágnak, hogy tavasszal szépen virágozzon.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-25

Kertszépítési inspiráció: a városi kedvenc, a csüngő borsófa gondozása

A városi kiskertek egyik kedvenc dísze, a csüngő borsófa, ültetése és gondozása egyszerű, mégis látványos eredményt hozhat a kertszépítés során. Ismerd meg!

2024-09-28

Minden, amit a sivatagi rózsáról érdemes tudni: így lesz csodaszép

Hogyan érhetjük el, hogy ez a különleges szobanövény nálunk is a legjobb formáját hozza? Bemutatjuk a sivatagi rózsa gondozását részletesen,hogy csodaszép lehessen.

2024-09-29

Készíts házi leveskockát és ételízesítőt – természetes, adalékmentes módon

Ha szeretnéd kicsit természetesebbé tenni az étkezésedet, készítsd el saját, adalékmentes leveskockádat otthon! Nézzük, hogyan készíts finom, házi leveskockát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Bakteriológiai laboratórium és Talajbiológiai laboratórium

Laboratórium Vezetõ: Dr. Németh József osztályvezetõ Cím: Pécs Kodó... Tovább

nadálytő (Symphytum)

az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjának nemzetsége. Nedves réteken, mocsaras területen,... Tovább

Tovább a lexikonra
Állattenyésztés Érdekességek Kertészet kertfenntartás