Ültess te is gerániumot a káprázatos kertért!

hirdetes

Ültess te is gerániumot!

FO, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A geránium, vagy más néven gólyaorr növény egyre népszerűbb a hobbikertészek körében változatos és pompázatos virágzata miatt. Gyönyörű és színes virágszőnyeget varázsolhatunk vele kertünkbe, vagy akár talajtakaróként is használhatjuk. Ismerkedj meg vele te is!

Ültess te is gerániumot

 

Egy kis növénytan

A gólyaorr (Geranium), vagy geránium a gólyavirágorrúak (Geraniales) rendkívül népes rendjébe, azon belül is gólyaorrfélék (Geraniaceae) családjába tartozik. Kinézetükre jellemző a nagy, ujjas levélzet, amelyek szélesek és kerekek. A virágok öt szirommal rendelkeznek, amelyek lehetnek fehérek, rózsaszínűek, lilák vagy akár kékek is. Ezek a virágzatok többnyire erezettek, ez a fajra jellemző ugyanis. Termése hosszú – innen kapta nevét is, hiszen gólyaorr alakú, ötkamrájú toktermés. Mindegyik kamrában találhatunk egy-egy magot. Ez a mag, ha megérik a termés szétpattan, és a gazdanövénytől messzire lövelli a magokat, így szaporítva magát. Habár a nemzetség neve gólyaorr, érdekeség, hogy sok fajnak még sincs hosszú, gólyaorr alakú termése. Kevésbé igényes növény, így könnyű termeszteni, a gólyaorrok ugyanis bármilyen talajban jól érzik magukat (kivéve, persze ha szerencsétlenek tocsognak a vízben). A geránium szaporítása nyáron az idei hajtások dugványozásával és/vagy magokkal történik, míg tavasszal vagy ősszel tőről szaporítható.

hirdetes

Hova és hogyan ültessük?

hirdetes

A leginkább a boglárkára hasonlító gerániumokat a kert bármely részébe bátran ültethetjük, hiszen a legkisebbtől a legnagyobbik megtalálhatjuk a számunkra ideális fajtát. Míg a kisebb fajtákat akár csoportosan is ültethetjük, vagy szegélynövényként, addig a nagyobb virágú gerániumokat kúszó növény voltukból adódóan talajtakórként is érdemes ültetni. Ettől függetlenül meseszépen fognak mutatni a vegyes virágágyásokban vagy balkonládában is. A dalmát gólyaorr, vagy a hamuszürke fajta még sziklakertünkben is jól érzi magát, akár más évelő növények társaságában. Ha igazán természetes hatást szeretnénk elérni, mintha vadon nőnének, akkor jól mutatnak páfrány, árnyliliom, vagy néhány fűféle mellett. Amíg a növény teljesen be nem futja a területet, addig érdemes rendszeresen gyomlálni, esetleg kapával meglazítani körülötte a földet alkalmanként.
 

Olvass tovább a cikkben!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-12-05

Növények a fürdőszobában: páfrány, aloe vera és orchidea, ne hagyd növény nélkül a fürdőt!

Növényeket a fürdőszobába! Talán nem is gondolnánk, de az olyan növények, mint az orchideák, páfrányok és aloe verák kiválóan érzik magukat a nedves klímájú térben!

2023-11-30

Az évelők szaporítását most is elvégezhetjük!

Az évelő növények gondozása és szaporítása fontos lépése a kertfenntartásnak. A tőosztás, pedig épp olyan téli feladatok közé tartozik, mint a metszés, vagy a gyümölcsfa ültetés.

2023-12-05

Tudtad hogy ezekben a magyar fürdőkben gyulladáscsökkentő gyógyvízben lehet fürdeni?

Felfedezzük azokat a kivételes fürdőket, ahol nemcsak kellemesen pihenhetünk, de a gyulladáscsökkentő gyógyvíz áldásos hatásaival is gondoskodhatunk egészségünkről.

2023-11-30

A nagymamámtól tanultam ezt a leander teleltetési technikát – Mióta így csinálom minden nyáron ontja a virágot

A nagymama leander teleltetési technikája kiváló eredményekkel szolgál, és nemcsak a növények életében, hanem a családunk kertjének szépségében is látható.

2023-12-05

Műfenyő vagy vágott fenyő? – Ez egy teljes tévhit!

A Karácsonyfa-vásárlás kapcsán felmerülő dilemmát érintve Kovács Erik, a Klímapolitikai Intézet kutatója cáfolja a műfenyő környezetbarátságával kapcsolatos tévhiteket.

2023-11-30

Így segít az ecet a növényeiden

Az ecet, amit általában tisztítószerként ismerünk, kiváló segítség lehet a növények egészséges növekedésének elősegítésében és más hasznos célokra is a növényeinkkel kapcsolatban.

2023-12-06

5 Kihagyhatatlan magyar természeti csoda télre

A hideg hónapokban is érdemes felfedezni a természet varázslatait, és Magyarország bővelkedik olyan természeti csodákban és különlegességekben, amik télen is lenyűgözőek.

2023-12-05

Természetes tápanyagok a szobanövények számára: banánhéj, zacc és cukor?

Természetes tápanyagok segítségével, a cukor, kávézacc, zöldségek főzőlevének és banánhéjnak titkait megismerve kertünkben exponenciálisan növelhetjük a növények szépségét

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csumiz (Setaria italica [L.] convar, maxima Alef.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, Kínában régóta, nálunk csak az 1930-as évek óta... Tovább

diklobenil hatóanyagú gyomirtó szer

szemcsés (granulált) készítmény, nagy dózisban totális hatású gyomirtó szer, de nálunk... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény kert Kertészet Növénytermesztés virág