Mennyit kell öntözni az uborkákat? Hogyan kell öntözni az uborkákat?

Mennyit kell öntözni az uborkákat?

VN
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Az uborka egy sokoldalú, egészséges, népszerű zöldség, aminek minden kertben ott a helye. Ha azonban még csak most ismerkedsz az uborkák termesztésével, akkor jó, ha tudod, hogy mekkora vízmennyiségre van szükségük palántáidnak. Íme minden fontos tudnivaló!

Tanácsok uborka öntözéséhez

Mennyit kell öntözni az uborkákat naponta?

Az uborkapalántáknak átlagosan 2,5 cm vizet igényelnek heti szinten, de a virágzásuk során ennek a kétszeresére is szükségük lehet.

Az optimális növekedés érdekében az uborkákat egy fix menetrend szerint ajánlott öntözni, hogy a talaj folyamatosan nyirkos maradjon alattuk – rendkívül „szomjas” növények. A rendszertelen öntözés hamar problémákat okoz majd.

Tavasszal heti 2-3 öntözésre ajánlott elosztani a 2,5 cm vizet. A virágzási időszakban már heti 4-6 alkalommal locsold palántáidat.

Hogyan kell öntözni az uborkákat?

Az uborkákat csepegtető öntözőrendszerrel érdemes locsolni. Ha ezt a módszert választod, akkor használj annyi vizet, amennyivel pont nyirkosan tarthatod a talajt palántáid alatt.

Ha szórófejes slagot használsz, akkor tartsd azt néhány centire a palánták tövétől, miközben locsolod őket, és ügyelj rá, hogy mindig rendszeresen végezd ezeket az öntözéseket. Amikor a víz elkezd összegyűlni a talajon, akkor hagyd abba a locsolást.
Figyelj oda arra is, hogy a víz ne kerüljön a palánták leveleire, mert így azok elszíneződhetnek, és a betegségekre is fogékonyabbak lehetnek.

Vizes vagy száraz talaj kedvez jobban az uborkáknak?

Az uborkák nyirkos talajban érzik jól magukat, ami se nem túl nedves, se nem túl száraz. Nagyon fontos tehát, hogy a talaj maradjon egységesen nyirkos palántáid alatt.
Ha biztosra szeretnél menni, akkor fektess be egy talajnedvesség mérőbe, amivel rendszeresen ellenőrizheted, hogy milyen gyorsan szárad ki a talaj kertedben, és ez alapján, hogy milyen gyakran kell majd öntöznöd uborkáidat (vagy más palántáidat).

Túl lehet öntözni az uborkákat?

Habár szomjas növények, az uborkákat nagyon könnyű túlöntözni. A túlöntözés károsíthatja az uborkák sejtjeit, aminek hatására szerkezetük elgyengül és elveszítik merevségüket. Ezen kívül a túlöntözött uborkapalánták levelei elsárgulhatnak, lehullhatnak, illetve gombás betegségek támadhatják meg őket. Az uborkákat nem ajánlott mélyen öntözni.

A megfelelő talajösszetétel sokat segít a túlöntözés megelőzésében. A tápanyagokban gazdag, jó vízelvezetésű talaj a legjobb választás az uborkák alá. Ez segít, hogy a víz ne maradjon sokáig a gyökerek körül. Egy másik megoldás emelt ágyásba ültetni az uborkákat, ahol a talajba komposztot is keversz.

Honnan lehet tudni, hogy az uborkáknak vízre van szükségük?

A hervadozó, lekonyuló palánták, illetve a sárguló vagy lehulló levelek mind azt jelenthetik, hogy uborkáid nem jutnak elengedő vízhez. Érdemes rendszeresen ellenőrizni a talaj víztartalmát palántáid körül. A legjobb, ha mérőeszközt használsz ehhez, de akár az ujjaddal is „lemérheted”, hogy elég vizes-e a talaj: ha a felső 2,5 centi száraz, akkor öntöznöd kell.

Az uborkák nagy része víz – ennek köszönhetik jellegzetes ízüket és (meglepő módon) ropogós textúrájukat is. Ha nem jutnak elegendő vízhez, akkor a termések íze kesernyés lesz, és kevesebb tápanyagot is termelnek majd.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-09-06

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

Tudd meg, miért fontos a burgonyát időben felszedni a nagy esőzések előtt! Védd meg a termést a rothadástól és a gombás betegségektől a megfelelő időzítéssel.

2024-09-08

Pikáns gyümölcsös savanyúság: dobd fel az ebédet ezzel a finomsággal

Pikáns gyümölcsös savanyúság recept, dobd fel az ételeket ezzel az édes-savanyú finomsággal. Egyszerűen elkészíthető recept, ecetes gyümölcsök és zöldségek.

2024-09-08

Tudd meg, hogyan tárold a batátát - így hónapokig friss, ízletes marad

Édesburgonya felszedése és tárolása: ezzel a módszerrel hónapokig friss, ízletes marad! A batáta megfelelő tárolással hosszú ideig megőrzi frissességét.

2024-09-13

Tudod, hogyan készítsd elő a sütőtököt a téli tárolásra? - Megmutatjuk

Te már felkészítetted a sütőtököt a hosszú távú tárolásra? Olvasd el, hogyan csináld! Így lesz hosszú ideig eltartható a sütőtök, ne egyből a kamrába tedd.

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-09-01

Ezt ültesd a fenyőid alá és tündérkertté változik az udvarod

Fedezd fel a legjobb növényeket a fenyőfa alá, hogy árnyékos kertedet tündérkertté változtathasd. Praktikus tippek és varázslatos ötletek várnak!

2024-09-06

Túl sok cukkini termett a kertedben? - Készíts házi lisztet cukkiniből!

Túl sok cukkini termett a kertedben idén? Készíts belőlük egészséges lisztet! Egyszerű lépésekkel bemutatjuk, hogyan hozd ki a legtöbbet a termésből.

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

embólia

az a kóros folyamat, amikor a vérérben képződött v. oda bejutott képlet (embólus) a... Tovább

zúzódás

a lágy szövetek összenyomódásával, kisebb-nagyobb >vérzésekkel járó apró és sokszoros... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Zöldség Zöldségtermesztés