A tyúkhúr nem egy gyom, hanem nagyon értékes gyógynövény, ezek a tyúkhúr pozitív hatásai

hirdetes

A tyúkhúr nem egy gyom, hanem nagyon értékes gyógynövény

VN
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Sokan csak egy gyomként tekintenek a tyúkhúrra, amit irtani kell, pedig ennél jóval több ez egy növény. Igazi gyógyhatásai vannak, amit sokszor ki is használnak különböző területeken. Nézzük mire jó a tyúkhúr, és milyen pozitív hatásai vannak.

Tyúkhúr pozitív hatásai

Mi is az a tyúkhúr?

Akkor most nem gyom? Nem, bár sokan annak kezelik. A tyúkhúr (Stellaria media) Európában őshonos egynyári növény, amely Észak-Amerikában honosodott meg. A gyógynövénykutatók és az alternatív gyógyászat gyakorlóinak még sosem fordult elő a fejükben, hogy a tyúkhúr irtásán gondolkozzanak, hiszen ez a növény egy igazi kincs. A népi gyógymódok között is többször találkozhatunk a tyúkhúrral, virágait, leveleit és szárát régóta használják különböző gyógyhatású főzetek, kivonatok és teák készítésére. Manapság már tyúkhúrral kenőcs formában is találkozhatunk, hiszen helyileg alkalmazva különböző bőrbetegségeknek is remek ellenszere.

Mire használható a tyúkhúr?

A tyúkhúr népi gyógyászatban való használatát már a 16. században feljegyezték, amikor is gyakran használták sebek kezelésére. Idővel „vértisztítóként” használták fel, valamint asztma, székrekedés, menstruációs fájdalom, gyomorfekély, veszettség, légúti betegségek kezelésére. Manapság már a szájon át történő alkalmazása nem gyakori a lehetséges veszélyes mellékhatások miatt. Ez nem akadályozta meg bizonyos kultúrákban, hogy élelmiszerként használják, beleértve Japánt is, ahol széles körben fogyasztják a tavaszi Nanakusa-no-sekku fesztiválon. valamint vannak olyanok, akik úgy vélik, a tyúkhúr fogyasztása azért indokolt, mert remek súlycsökkentő szer.

hirdetes
Helyileg alkalmazva a tyúkhúr a következő bőrbetegségeket kezeli:

  • Égési sérülések
  • Kontakt dermatitis
  • Pelenkakiütés
  • Ekcéma
  • Rovarcsípések
  • Viszkető bőr
  • Pikkelysömör
  • Kiütések
  • Sebek
  • Ízületi fájdalom

Valóban hatásos a tyúkhúr?

A mai napig kevés bizonyíték van arra, hogy a tyúkhúr bármilyen egészségügyi állapotot képes kezelni. Ezzel együtt a tyúkhúr jelentős koncentrációban tartalmaz bioaktív vegyületeket, beleértve a flavonoidokat, fenolsavat, szaponinokat, kumarinokat és terpenoidokat. Az alternatív szakemberek régóta állítják, hogy ezek a vegyületek elég erősek ahhoz, hogy egészségügyi előnyökkel járjanak.

A tyúkhúr jó fogyásra?

Az egyetlen terület, ahol a tyúkhúrt tanulmányozták, az elhízás kezelése. Két tanulmány (ez illetve ez) arról számolt be, hogy az elhízott egerek, akiket négy héten át Stellaria media kivonattal etettek, súlycsökkenést tapasztaltak annak ellenére, hogy magas zsírtartalmú étrendet kaptak. Vélhetően a szaponin felel ezért az eredményért, mely a feltevések szerint nemcsak bőrpuhító hatással, hanem zsírégető hatással is rendelkezik. Bármennyire is ígéretesnek tűnnek az eredmények, a szaponin is azon összetevők egyike, amelyek egészségügyi problémákat vethetnek fel, és az eredményeket is csak állatokon tesztelték eddig, embereken nem biztos, hogy ugyanolyan a hatása.

hirdetes

Mennyire biztonságos a tyúkhúr?

Volt már szó kockázatokról, mit jelent ez, mit mondanak a szakemberek? Helyi alkalmazás esetén a tyúkhúr általában biztonságosnak és jól tolerálhatónak tekinthető, de alakulhatnak ki bizonyos esetben allergiás reakciók, kiütések. A százszorszép családba tartozó növényekre allergiás emberek nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Ezek az allergiás tünetek csak nagyon ritkán súlyosak, és maguktól elmúlnak általában. A nagyobb aggodalom a tyúkhúr szájon át történő fogyasztása esetén merül fel. A csirkefűben található szaponinok és nitrátsók túlzott fogyasztás esetén mérgezési kockázatot jelentenek. Gyengeség, szédülés, hányinger, hányás, hasmenés a gyakori tünetek, ritkán előfordulhatnak izomgörcsök is. Azonban nyugodjon meg mindenki, rendkívül nagy mennyiségű tyúkhúrra van szükség a mérgezéshez!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-05-27

A szagosbükköny (Japanese Sweet Pea) virágok varázsa és gondozása

A szagosbükköny (Lathyrus odoratus), más néven Japanese Sweet Pea, lenyűgöző virág, amely színpompájával és kellemes illatával elvarázsolja kerted hangulatát

2023-05-27

Dzsungel a nappalidban – így gondozzunk aszparáguszt

Az aszparágusz (Asparagus setaceus) leveleinek és finomágú hajtásainak köszönhetően tökéletes díszítőelem lehet otthonodban, ha dzsungel hangulatot teremtenél.

2023-05-27

Ismerd meg a kerti Holdviolát – Nem csak a neve miatt olyan különleges

A holdviola (Lunaria annua), más néven ezüstvirág vagy pénzvirág, egy varázslatos növény, amely különleges és megkapó szépséggel bír. Ismerd meg közelebbről!

2023-05-23

Ezt az 5 csodaszép nyári virágot júniusban is elöltetheted

Virágot szeretnél ültetni még a nyárra? Milyen virágokat ültess júniusban? Mutatjuk a legszebb júniusi virágokat, amik kerted valóságos ékei lehetnek!

2023-05-23

Ennek a 7 nyári virágnak nagyon különleges, titkos jelentése van

nyári virágoknál sokkal többről van szó, mint amilyennek látszik, csodaszép dolgokat szimbolizálnak! A babrózsától a százszorszépig mind titkos jelentéssel bírnak.

2023-05-27

Hűsítő növények: Növények, amik frissítik a levegőt!

Számos olyan növény található, amely tiszta, oxigéndús levegőt biztosítsanak számunkra. Íme néhány fűsítő növény, amelyeket érdemes elültetni a kertünkbe.

2023-05-27

Így termessz salátát a nyári melegben

A saláta nyári termesztése kihívást jelenthet a magas hőmérséklet és a kiszáradás veszélye miatt, ezért fontos, hogy megfogadd szakértő és segítő tanácsainkat!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

113/2008. (VIII. 30.) FVM rendelet

Az állatbetegségek bejelentésének rendjérõl. Az élelmiszerláncról és hatósági... Tovább

flavonoidok

valamennyi növényi részben, főként a —> virágban és a termésben megtalálható... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet kertfenntartás