A tojáshéj segít, hogy rekord mennyiségű paradicsomod legyen!

Ezért ne dobd ki a tojáshéjakat, ha paradicsomot termelsz otthon

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Kevés érzés fogható ahhoz, mint amikor az ember jóízűen beleharap az év első, házi termesztésű, finom paradicsomába. 

Tojáshéj felhasználása

A tojáhéj a paradicsomok megmentője

Hasonlóképpen kevés érzés ér fel azzal, mint amikor a hónapokig dédelgetett és gondozott paradicsomok az aljuktól kezdve elkezdenek megbarnulni, mintha az enyészet enné őket lentről felfelé. Ez a csúcsrothadás, a kertészek egyik legrosszabb rémálma.

Szerencsére amilyen gyakori, olyan egyszerűen meg is lehet előzni. A csúcsrothadást kalciumhiány okozza, tehát nem egy fertőző betegségről van szó. Ez pedig jó hír, ugyanis könnyedén elkerülhető azzal, hogy egy kevés extra kalciumot biztosítasz palántáidnak az átültetéskor. Ezt legegyszerűbben néhány apróra zúzott tojáshéjjal teheted meg, amelyeket az ültető lyukba kell szórni a palánta behelyezése előtt.

Érdemes tehát eltenni a megmaradt tojáshéjakat, például egy egyszerű befőttesüvegbe, vagy akár vissza a kartonba. Ha üvegben tárolod őket, akkor mindig hagyd azt nyitva egy ideig, miután frisseket helyezel bele, hogy kellően kiszáradhassanak (vagy szárítsd ki őket külön). Amikor eljön az átültetés ideje, csak zúzz be belőlük néhányat és önts a port a lyukba. Most pedig jöjjenek a legjobb tippek a paradicsomtermesztéshez!

Három évente egy helyen csak egyszer termessz paradicsomokat

Az ágyások forgatása segít megelőzni a paradicsomokat megtámadó betegségeket, amelyek a talajban várják a következő év ültetését. Valójában a burgonyafélék családjába tartozó többi növényt sem ajánlatos egy helyre ültetni három éven belül – ide tartoznak a paradicsomokon kívül a burgonyák, a padlizsánok, a bell paprikák és egyéb burgonyafélék is. 

Ne vidd túlzásba a nitrogénezést

Sok más növénnyel ellentétben a paradicsomok nem igényelnek olyan sok nitrogént. Túladagolásától megéghetnek, vagy dús levélzetet növeszthetnek, minimális mennyiségű (általában semennyi) terméssel. Ha csomagolt talajkeveréket használsz, akkor keress olyat, ami kifejezetten paradicsomoknak készült, és több foszfor van benne, mint nitrogén.

Inkább alulöntözz, mint túl

A paradicsomok nagyon érzékenyek a túlöntözésre, de szerencsére viszonylag kevés nedvességgel is beérik. A víz hiánya arra kényszeríti a paradicsomokat, hogy minden erejükkel azon legyenek, hogy ízletesebb terméseket növesszenek. A napi szintű felületes öntözés helyett alkalmazz mélyöntözést hetente egy vagy két alkalommal (időjárástól függően), hogy a víz a legmélyebbre nyúló gyökerekhez is eljuthasson.

Ne hagyd, hogy a levelek sarassá váljanak

Ha teheted, alkalmazz csepegtető öntözőrendszert paradicsomaid alatt, hogy a víz közvetlenül a talajba jusson el, és ezzel elkerüld, hogy locsoláskor a felcsapódó vizes földdarabkák a palánták levelin kössenek ki. Sok baktérium és fertőző gomba juthat fel így a növényekre. Ha nincs erre lehetőséged, akkor metszd le palántáid legalsó leveleit és szárait, hogy ezekre se csapódhasson fel a talaj öntözéskor.

Csípd le a hajtásokat

Nagyobb, dúsabb palántáid és méretesebb terméseid lesznek, ha lecsíped a fő szár és az arról szétágazó szárak között megjelenő hajtásokat. Néhány paradicsomfajta egész drasztikus metszéseket is képes kibírni életciklusa bizonyos részeiben.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-15

Ezért sárgul be a cukkini egy kertész szerint

A cukkini sárgulásának sok oka lehet, például a tápanyaghiány is. Megfelelő gondozással és egy kis odafigyeléssel könnyedén elkerülhető a cukkini sárgulása.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

beltartalmi nemesítés

valamely növény hasznosított termése (búzaszem, répagyökér stb.) összetételének tudatos... Tovább

Zirci Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Zirc Rákóczi tér 15/a. Magyarország Telefon: +36-414-285... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem Paradicsom Zöldség