A tojáshéj segít, hogy rekord mennyiségű paradicsomod legyen!

hirdetes

Ezért ne dobd ki a tojáshéjakat, ha paradicsomot termelsz otthon

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Kevés érzés fogható ahhoz, mint amikor az ember jóízűen beleharap az év első, házi termesztésű, finom paradicsomába. 

Tojáshéj felhasználása

A tojáhéj a paradicsomok megmentője

Hasonlóképpen kevés érzés ér fel azzal, mint amikor a hónapokig dédelgetett és gondozott paradicsomok az aljuktól kezdve elkezdenek megbarnulni, mintha az enyészet enné őket lentről felfelé. Ez a csúcsrothadás, a kertészek egyik legrosszabb rémálma.

Szerencsére amilyen gyakori, olyan egyszerűen meg is lehet előzni. A csúcsrothadást kalciumhiány okozza, tehát nem egy fertőző betegségről van szó. Ez pedig jó hír, ugyanis könnyedén elkerülhető azzal, hogy egy kevés extra kalciumot biztosítasz palántáidnak az átültetéskor. Ezt legegyszerűbben néhány apróra zúzott tojáshéjjal teheted meg, amelyeket az ültető lyukba kell szórni a palánta behelyezése előtt.

Érdemes tehát eltenni a megmaradt tojáshéjakat, például egy egyszerű befőttesüvegbe, vagy akár vissza a kartonba. Ha üvegben tárolod őket, akkor mindig hagyd azt nyitva egy ideig, miután frisseket helyezel bele, hogy kellően kiszáradhassanak (vagy szárítsd ki őket külön). Amikor eljön az átültetés ideje, csak zúzz be belőlük néhányat és önts a port a lyukba. Most pedig jöjjenek a legjobb tippek a paradicsomtermesztéshez!

hirdetes

Három évente egy helyen csak egyszer termessz paradicsomokat

Az ágyások forgatása segít megelőzni a paradicsomokat megtámadó betegségeket, amelyek a talajban várják a következő év ültetését. Valójában a burgonyafélék családjába tartozó többi növényt sem ajánlatos egy helyre ültetni három éven belül – ide tartoznak a paradicsomokon kívül a burgonyák, a padlizsánok, a bell paprikák és egyéb burgonyafélék is. 

Ne vidd túlzásba a nitrogénezést

Sok más növénnyel ellentétben a paradicsomok nem igényelnek olyan sok nitrogént. Túladagolásától megéghetnek, vagy dús levélzetet növeszthetnek, minimális mennyiségű (általában semennyi) terméssel. Ha csomagolt talajkeveréket használsz, akkor keress olyat, ami kifejezetten paradicsomoknak készült, és több foszfor van benne, mint nitrogén.

Inkább alulöntözz, mint túl

A paradicsomok nagyon érzékenyek a túlöntözésre, de szerencsére viszonylag kevés nedvességgel is beérik. A víz hiánya arra kényszeríti a paradicsomokat, hogy minden erejükkel azon legyenek, hogy ízletesebb terméseket növesszenek. A napi szintű felületes öntözés helyett alkalmazz mélyöntözést hetente egy vagy két alkalommal (időjárástól függően), hogy a víz a legmélyebbre nyúló gyökerekhez is eljuthasson.

hirdetes

Ne hagyd, hogy a levelek sarassá váljanak

Ha teheted, alkalmazz csepegtető öntözőrendszert paradicsomaid alatt, hogy a víz közvetlenül a talajba jusson el, és ezzel elkerüld, hogy locsoláskor a felcsapódó vizes földdarabkák a palánták levelin kössenek ki. Sok baktérium és fertőző gomba juthat fel így a növényekre. Ha nincs erre lehetőséged, akkor metszd le palántáid legalsó leveleit és szárait, hogy ezekre se csapódhasson fel a talaj öntözéskor.

Csípd le a hajtásokat

Nagyobb, dúsabb palántáid és méretesebb terméseid lesznek, ha lecsíped a fő szár és az arról szétágazó szárak között megjelenő hajtásokat. Néhány paradicsomfajta egész drasztikus metszéseket is képes kibírni életciklusa bizonyos részeiben.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-09-19

A Balaton-felvidék 5 mesés kirándulóhelye, amely ősszel is elkápráztat

Ha beköszönt az ősz akkor én személy szerint, imádom felfedezni a Balatont, a friss levegő és őszi illat, ami ilyenkor az erdőkben és a hegyekben érződik, mind-mind magával ragad

2023-09-19

Klímával fűtesz? - Ilyen hatással lesz a szobanövényekre!

A klímaberendezések hajlamosak kiszárítani a levegőt, ami negatívan befolyásolhatja a szobanövényeket. A száraz levegő stresszt okozhat a növényeknek.

2023-09-19

Termesszünk dísztököt, hogy tudjunk mivel dekorálni a szezon alatt!

Az őszi időszak egy igazi ajándék a kertészek és a dekoráció kedvelői számára. Ebben az időszakban megjelennek az aranyszínű falevelek, a melegítő teák és a színpompás dísztökök.

2023-09-19

Már csak két hétvége van a szeptemberből - De még mindig jobbnál-jobb programok várnak a Balatonnál!

A Balaton környéke továbbra is pezsgő élettel teli és jobbnál-jobb programok várnak szeptember utolsó két hétvégéjén is. Koncertek, falunapok, gasztronómiai fesztiválok és szüreti mulatságok

2023-09-18

Népszerű világsztár bor hódít Magyarországon: Ez a bor lett a magyarok kedvence 2023-ban

Világszerte is népszerűségnek örvend a frissessége, az illat- és ízvilága, valamint az ételekkel való kiváló harmonizálása mind hozzájárultak elterjedéséhez.

2023-09-21

A tökéletes sütőtök 5 titka: így lesz kívül roppanós, belül puha

Ebben a cikkben megosztjuk azt az 5 titkot, amiktől te is tökéletes sütőtököt tudsz sütni. Kívül karamellizált, belül ízes és puha lesz a sütőtök, ha így csinálod.

2023-09-21

Vesd el szeptemberben a sóskát, spenótot: tavasszal már ehetsz is belőlük!

Ha már tavasszal a kertedből szeretnéd szedni a friss és zamatos sóska és spenót leveleket, akkor szeptemberben ideje elvetned, mutatom, hogyan fogj neki te is!

2023-09-21

Túl sok alma terem a kertedben? - 5 tipp, amire felhasználhatod

Ha túl sok lett az alma a kertedben idén ősszel, akkor cseppet se aggódj, hiszen hoztunk most neked 5 tippet, hogy mire is használd fel a sok almádat, mutatjuk!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

energiaáramlás

az ökoszisztémákban az anyagok körforgalma lényegében zárt folyamat, a körforgásban az... Tovább

Tiszaújvárosi Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Tiszaújváros Lórátffy Zs. út 2. 3581 Magyarország... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem Paradicsom Zöldség