Építsünk tetőkertet saját kezűleg, elmondjuk, hogy kezdj bele!

Tetőkert építése saját kezűleg

Szélesi Ferenc - Főkertész
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Az emberi leleményesség és a növényi tűrőképesség kombinációja lehetővé teszi a kevesebb termőréteggel bíró helyek beültetését, tetőkertek kialakítását. Napjainkban egyre divatosabbá válik. És most eljött az alkalom arra, hogy megépítsd te is, saját kezűleg, olvasd el szakértőnk remek cikkét és tudd meg, hogyan!!

Hozd létre álmaid tetőkertjét saját kezűleg!

 

Két típust különböztetünk meg:

 

  • intenzív tetőkert: 50-150 cm mély talajrétegen alakítható ki, sok féle növénnyel. Jelentős alátámasztási és fenntartási igénnyel bírnak, alkalmazási lehetőségük korlátozottabb;
  • extenzív tetőkert: sekély rétegen, 10-20cm mély talajrétegen építhető, főleg talajtakaró-, szárazságtűrő növényekkel.

 

Mindkét típus javítja az építmény hőháztartását, javítja a levegő minőségét, hangszigetel.


Ajánlott alkalmazási területek:

 

  • ipari épületek teteje;
  • pincék tetőszerkezete;
  • eonagyobb családi házak teteje.


Lakó épületre telepített tetőkertek létesítése előtt mindenképp szakemberrel kell megvizsgáltatni az épület tetőszerkezetét, állapotát. Lássuk, hogyan építhetjük meg, a következő oldalon elmondom! 

Hozd létre álmaid tetőkertjét saját kezűleg!

 

Építésének menete



Fontos, hogy vízszintes, sík területet hozzunk létre. A tetőt fóliával burkoljuk, úgy, hogy mindenhol takarásban legyen a terület, a fólia terítése után takarjuk védőszövettel, geotextíliával és felületszivárgókkal, ezek gondoskodnak arról, hogy az esővíz a lefolyókhoz jussanak el.


Ezután szűrőszövettel burkoljuk a felületszivárgókat, ez a szövet akadályozza meg a károsodást. A felesleges víz elvezetése érdekében valamennyi anyagrétegnél vágjuk ki a tetőösszefolyók helyét. A lefolyókosarat érdemes kavicssávval körül venni, 20-30 cm szélességben, hogy megvédje a szennyeződésektől.

Burkolás befejeztével töltsük fel a területet termőfölddel, egyenletesen gereblyézzük el, tömörítsük, ügyeljünk a megfelelő szemcseméretre. Fontos, hogy semmi ne zárja a tetőösszefolyókat. Termőréteg terítése végeztével a kilógó fóliaszéleket vágjuk le egyenletesen.  Ezután kezdhetjük el a növények telepítését. A nagyobb növényeket ültessük el először, a legmutatósabb, központi helyekre, ezután ültessük a talajtakaró növényeket, melyekből négyzetméterenként 10-15 darabot telepítsünk. Ültetésnél ügyeljünk arra, hogy a termőközeg fedje a gyökérlabdákat.
 

Ültetés befejeztével alaposan öntözzük meg az egész tetőfelületet.


Tetőkertre telepíthetünk pázsitot is, ebben az esetben fontos a megfelelő fűmag kiválasztása, főleg a szárazságtűrő fűmagokat részesítsük előnyben, mivel kisebb a lehetőség az öntözésre.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

aktinomikózis (actinomycosis, sugárgomba-betegség)

a kórokozó baktérium, az Actinomyces bovis szm.-ban többnyire a száj nyálkahártyáján... Tovább

ellés rendellenességei (nehézellés)

okai a magzat v. az anyaállat részéről keresendők; lehet a magzat túlságosan nagy, esetleg... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem