Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Szélesi Ferenc - Főkertész
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A táptalajt sokan egyszerű földnek tekintik, pedig sokkal inkább hasonlít egy élőlényhez. Ahogy az embereknek, úgy a táptalajnak is szüksége van bizonyos lételemekre, hogy megfelelően tudja táplálni a benne termő növényeket. 

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

A vas például nélkülözhetetlen eleme a növények klorofiltermelésének, és a fotoszintézis sem működik nélküle – a vashiányt általában sárguló levelek jelzik. A táptalaj meglepően sok tápanyagot, ásványi anyagot és mikroorganizmust tartalmaz, ezért sokkal inkább tekinthető élőlénynek, mint egyszerű földnek.

Táptalaj nélkül az számos faj – beleértve az embereket is – rövidesen komoly problémákba ütközne, és rövidesen el is tűnne a Földről. Fontos tehát, hogy úgy vigyázzunk rá, mint ahogy saját magunkra, kedvenc háziállatainkra vagy növényeinkre.

A következő oldalon felsorolunk néhány tippet, amelyek segíthetnek egy egészségesebb táptalaj fenntartásában. 

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Győződjünk meg róla, hogy a talaj megfelelő mennyiségű vizet és levegőt kap. Érdemes fellazítani a talajt, hogy elősegítsük benne a levegő és a víz áramlását. Ügyeljünk viszont arra, hogy ne dúljuk fel teljesen a talajt, mert azzal csak ronthatunk a minőségén.

A kevesebb gyakran több. Próbáljuk ne túlkezelni a talajt. Mindig csak annyit dolgozzunk vele, amennyit szükséges. Valahányszor felforgatjuk vagy meglazítjuk, azzal megzavarjuk a benne élő mikroorganizmusokat.

Ne húzzuk ki a növényeket a talajból. Miután egy növény meghozta a termését és itt az ideje eltávolítani, ne húzzuk ki őket a talajból – a talajszintnél vágjuk el őket és hagyjuk a gyökereket a földben, hogy a táptalaj részévé váljanak.

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Ne hagyjuk „csupaszon” a táptalajt. Csupaszon hagyni a táptalajt olyan, mint kifeküdni a nyári napra napolaj nélkül. Szerezzünk valamilyen takarót, amivel lefedhetjük a nem használt táptalajt – ez lehet akár kartonpapír, falevelek vagy egyéb szerves talajtakaró, esetleg átmeneti árnyékoló fal.

Tápláljuk szerves anyagokkal a talajt. A táptalajnak szerves anyagokra van szüksége, hogy egészséges növények teremjenek benne. Ezt többféle módon is megoldhatjuk. Például növeszthetünk hüvelyeseket kifejezetten erre a célra, amelyek segítenek a talaj nitrogénszintjének fenntartásában, így nem lesz szükség nitrogénes műtrágyára. Az organikus trágyát elkészíthetjük komposztálóban vagy akár közvetlenül az ágyásban is.

Ismerjük meg a táptalajt. Minél jobban ismerjük a rendelkezésünkre álló táptalajt, annál egészségesebb növényeket termeszthetünk benne. Vizsgáljuk meg hogy milyen tápanyagokból tartalmaz eleget, és milyenekre van még szüksége. Ez alapján azt is könnyebb megállapítani, hogy milyen növények számára alkalmas az adott táptalaj – például egy közepes adag nitrogén ideális lehet paradicsomok számára, azonban a kukoricához sokkal nagyobb mennyiségre van szükség.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

felületaktív anyagok

mindazon anyagok, amelyek folyadékok határfelületén adszorpcióval feldúsulnak, mert... Tovább

hajós esőztető öntözőberendezés

a —>felületi öntözés és az —>esőszerű öntözés egyik módja. Jellegzetessége,... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Talajművelés