Ijesztő apróságok – Takácsatka mindenütt a kertemben

Ijesztő apróságok

FO, Bogi
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ezekkel a gonosz kis apróságokkal szinte minden kertész, vagy olyan ember, aki növények közé megy találkozott már testközelből. Sokan vannak, szinte belepik a növényeket és rengeteg bosszúságot okoznak a gazdáknak. Ismerd meg a közönséges takácsatkát!

Ezt kell tudni a takácsatkáról

Nagyon aprók, nagyító alatt viszont egészen ijesztő kis pókszabásúak a takácsatkák, akik lerohanják veteményeseinket és pillanatok alatt képesek hatalmas mérték pusztítást végezni. Ezek az apró vörös vagy zöld színű, szabad szemmel alig látható foltok a takácsatkák, amik több százféle növényt kedvelnek és szívogatnak. Itt az ideje, hogy te is megtudj róla mindent!

A közönséges takácsatka – Tetranychus urticae

Ez az apró ízeltlábú a takácsatkafélék legismertebb tagja, és növényekkel táplálkozik. Bánatunkra ez az atka több százféle növényt is kedvel, így a legtöbb zöldségfélét és élelmiszer növényt, mint például a paprikát, paradicsomot, krumplit, babot, kukoricát, epret, sőt, itt nem áll meg, hanem a dísznövényeinket is álthetjük tőlük, mint például a rózsákat. Az apró jószág a levelekre rakja petéit és kikelve a levél hátoldalán élnek, miközben szívogatják azt. Ennek hatására apró, halvány foltok jelennek meg a levelek elszínén. Ha igazán nagy mennyiségben lepik be és károsítják meg a növényt, akkor jelentősen csökkentik a növény fotoszintetizáló képességét is, ezáltal a levelek torzulnak, végül pedig elszáradnak és lehullanak. További jellegzetes tünet, hogy a károsított növényen finom szövedéketket is találunk, ami erős ertőzés esetén a teljes növényt is beboríthatja. A virágok a szövedékek miatt kifakulnak és csökken a díszítőértékük.

Életmódja

A takácsatkák inkább a pókokkal és az atkákkal állnak közelebbi rokonságban, semmint a rovarokkal. A forró, száraz körülmények között eszméletlenül gyorsan képesek elszaporodni. Évente nem kevesebb, mint akár 9 generációjuk is fejlődik. Ez pedig finoman szólva is rengeteg, és azt jelenti, hogy folyamatos odafigyelést és védekezést igényel kiskertünk, Általában először a tüneteket észleljük, és sajnos csak később vesszük észre a kártevőt.
 

Lapozz tovább, még van mit tanulni a takácsatkákról!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bakteriofágok

a ->baktériumokban élősködő, igen elterjedt, viszonylag egyszerű ->vírusok. Fejből és... Tovább

csicseriborsó (Cicer arietinum L.)

a pillangósok egyik elterjedt tagja, három világrészen kb. 10 millió ha-on termesztik. Sárga... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Növénytermesztés Növényvédelem