A szőlő növényvédelme nyáron - Hasznos tudnivalók a szőlő növényvédelméről

A szőlő augusztusi növényvédelme

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A szőlő növényvédelme nyár végén

A szőlő nyárvégi növényvédelme - Peronoszpóra

A szőlőperonoszpóra (Plasmopara viticola) fertőzése következtében a vegetációs időszak második felében a leveleken lévő apró foltokbana harmad-és negyedrendű erekkel határolt mezőkbena levélfonákon gazdag sporangiumtartó gyep keletkezik.

Augusztus végén, szeptember elején a betegség a részben vagy teljesen elhalt levelek hirtelen lehullását okozza. A fürtvirágzaton a bőséges sporangiumtartó-gyep szintén megfigyelhető. A bogyón, főleg a kocsány felöli részén, lilásbarna elszíneződés, enyhe ráncosodás vagy bemélyedés látható, a bogyó húsa pedig szürkésbarna. A szőlőperonoszpóra elleni védelem a kémiai védekezésen alapszik.

Csapadékos években ez adja a szőlő növényvédelmének gerincét, ilyenkor augusztus végéig folyamatosan védekezni kell a betegség ellen. Védekezésre kontakt és szisztemikus hatóanyagú fungicideket használhatunk. Ez utóbbi készítmények szakszerűtlen felhasználása esetén növényvédő szer rezisztencia alakulhat ki, emiatt kontakt hatóanyagokkal kombináltan kerülnek forgalmazásra. 

A szőlő nyárvégi növényvédelme - Szürkepenész

Mind a csemege-, mind a borszőlő esetében a szürkepenész (Botrytis cinerea) általánosan elterjedt betegség, a gomba súlyos károkat okoz az alanyon, az oltványon és a szőlőfürtön. A leggyakoribb és általában legsúlyosabb tüneteket a fürtökön okozza a betegség gyors fellépése. A bogyókon barna, ovális foltok jelennek meg, a szemek barnulnak és összezsugorodnak, szürke, szürkésfehér penészgyep alakul ki rajtuk.

Általában több, egymás mellett lévő bogyó fertőződik. A hajtásokon a tünetek főleg nyár végén, és ősszel jelenhetnek meg, de a beérett fás részeken télen is megmaradnak. A vesszők világosbarnára, fehérre színeződnek, gyakran szaporítóképletek (szkleróciumok) alakulnak ki rajtuk. Ezzel még mindig nincsen vége, a következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bárányhizlalás

vágóbárányok előállítására többféle lehetőség kínálkozik. Ny- és É-Európa... Tovább

dévérkeszeg (lapátkeszeg, szeleskeszeg, dorozsmás keszeg, vereskeszeg, Abnamis brama)

a pontyfélék (Cyprinidae) családjába tartozó hal. Mindenevő, táplálékát a víz fenekén... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem permetezés