A szilvafa nevelése, minden a szilva termesztéséről

hirdetes

Minden, amit egy kertésznek a szilva termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ha egy ideje foglalkoztat már a szilvatermesztés, akkor jó helyen jársz. Mivel kevésbé kényesek, mint a többi gyümölcsfa, a szilvafák nagyszerűek kezdő és haladó kertészeknek is! Kisméretű termékeny növények, amelyek nem csak értékessé, de szebbé is tehetik az ember kertjét. A szilvák ráadásul sokféleképpen felhasználhatók a konyhában, persze csak ha nem fognyak el nyersen, mielőtt egyáltalán esélyük lenne eljutni az asztalig. Lássuk, hogy mi mindent kell tudnia egy kertésznek ezekről a csonthéjas gyümölcsökről!

Tudj meg mindent a szilva termesztéséről

A szilva fajtái

Fontos, hogy otthonod éghajlati adottságai alapján válassz magadnak szilvafajtát. Ilyen téren három nagy csoportot – európai, japán, és amerikai hibridfajtákat – különböztetünk meg. Az európai (javasolt: Stanley) szilvák értelemszerűen kontinensünkön és hasonló éghajlatú területeken érzik jól magukat, míg a japán (javasolt: Satsuma) fajták igényei a barackfákéhoz hasonlítanak (tehát szeretik a meleget). Az három kategória közül az amerikai hibridek (javasolt: Alderman, Superior, Underwood) tűrik a legjobban a hideget – néhány fajtájuk akár 3-as USDA zónáig is kibírja.

Az európai fajták többnyire önbeporzók, míg a japán fajtáknak és az amerikai hibrideknek általában keresztbeporzásra van szükségük, hogy gyümölcsöt teremhessenek. Tehát ha csak egy fában gondolkodsz, válassz önbeporzó európait. Lehetőség szerint vásárolj szabadgyökerű (nem növénytartóban nevelt) példányokat, mert ezek általában könnyebben megerősödnek, miután kikerülnek a kertbe. Az erősebb példányok több termést hoznak.

Mikor és hová ültessük a szilvát?

A szilvafákat a nyugalmi időszakban ajánlott elültetni, tehát a tél végén, vagy kora ősszel, mielőtt a fák „felébrednének”. A szilváknak vályogos, jó vízelvezetésű talajra van szükségük, éppen ezért nem érzik jól magukat agyagos, sűrű talajban, vagy olyan helyeken, ahol gyökereik folyamatosan vizesek maradnak. Fontos odafigyelni arra is, hogy a választott helyen napi 6-8 óra közvetlen napfény érje a fát. Próbálj ne olyan helyekre ültetni, ahol a fagy hajlamos megülni, mert az árthat a fáknak. Lehetőség szerint válassz szélvédett, délre néző helyet.

hirdetes

A szilva ültetésének menete

Az átlagos méretű fákat 6-7,5 méterre ültesd egymástól, a törpe változatokat pedig 3-4,5 méterre. Helyezd a szabadgyökerű fát egy kis talajdombra az ültető lyuk közepén, majd terítsd szét a gyökereit, hogy kifelé ágazzanak, de ügyelj rá, hogy ne ferdítsd el őket. Ha növénytartóban nevelt példányt készülsz kiültetni, akkor először is persze ki kell emelned előző helyéről, majd meg kell vizsgálnod a gyökereit.

Ha a gyökerek már nem tudtak hová nőni, is elkezdték felvenni a növénytartó formáját, akkor ezeket az elferdült gyökérszálakat egy éles, fertőtlenített metszőollóval, távolítsd el, mielőtt a fa a talajba kerülne. Ha csak teheted, próbáld kibogozni, mint szétvágni őket, de lehet, hogy nem lesz más választásod. Az így nevelt fákat elég csupán az ültető lyukba helyezni, és betemetni a gyökereiket.

hirdetes

Oltott fák ültetése esetén fontos, hogy az oltás helye 2,5-5cm-rel a talajszint felett maradjon. Erre különösen fontos odafigyelni a törpe változatoknál, mert a gyökerek az oltási pont felett is elkezdhetnek növekedni, nem pedig a fa azon részéből, amitől törpeként nőhetne tovább. Az ültetést követően alaposan öntözd meg fáidat – ez segít, hogy a talaj jobban elosztódjon a gyökerek között. Az ültetést követő néhány hét során folytasd a rendszeres alapos öntözgetést. A szabadgyökerű példányokat általában ajánlott ültetés után egy évre kikarózni, míg meg nem erősödik annyira, hogy egyedül is állva maradjon.  A következő oldalon mindent megtudhatsz a szilva gondozásáról, neveléséről, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-12-06

5 Kihagyhatatlan magyar természeti csoda télre

A hideg hónapokban is érdemes felfedezni a természet varázslatait, és Magyarország bővelkedik olyan természeti csodákban és különlegességekben, amik télen is lenyűgözőek.

2023-11-30

Így segít az ecet a növényeiden

Az ecet, amit általában tisztítószerként ismerünk, kiváló segítség lehet a növények egészséges növekedésének elősegítésében és más hasznos célokra is a növényeinkkel kapcsolatban.

2023-12-05

Természetes tápanyagok a szobanövények számára: banánhéj, zacc és cukor?

Természetes tápanyagok segítségével, a cukor, kávézacc, zöldségek főzőlevének és banánhéjnak titkait megismerve kertünkben exponenciálisan növelhetjük a növények szépségét

2023-11-30

Az évelők szaporítását most is elvégezhetjük!

Az évelő növények gondozása és szaporítása fontos lépése a kertfenntartásnak. A tőosztás, pedig épp olyan téli feladatok közé tartozik, mint a metszés, vagy a gyümölcsfa ültetés.

2023-12-05

Növények a fürdőszobában: páfrány, aloe vera és orchidea, ne hagyd növény nélkül a fürdőt!

Növényeket a fürdőszobába! Talán nem is gondolnánk, de az olyan növények, mint az orchideák, páfrányok és aloe verák kiválóan érzik magukat a nedves klímájú térben!

2023-12-05

Hogyan teleltessem a leanderemet megfelelően? - a kertész válaszol

A kertész szakértőnk most válaszol a fontos kérdésre és elmondja, hogyan teleltessük a leander növényünket, megoszt ehhez számos, hasznos tippet, kövesd te is!

2023-12-05

Tudtad hogy ezekben a magyar fürdőkben gyulladáscsökkentő gyógyvízben lehet fürdeni?

Felfedezzük azokat a kivételes fürdőket, ahol nemcsak kellemesen pihenhetünk, de a gyulladáscsökkentő gyógyvíz áldásos hatásaival is gondoskodhatunk egészségünkről.

2023-12-05

A citromfa egyszerű teleltetése lépésről lépésre

Ha olyan szerencsés vagy, hogy van otthon citromfád, akkor a tél neki nem barátja, ideje megóvnod őt a fagyoktól, mégpedig ezeknek a tippeknek a segítségével!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

önbeálló függesztés

a függesztett munkagépek kerete, amelyen a munkaeszközöket (kaszákat, vetőelemeket stb.)... Tovább

fenológia

ökológiai tudományterület; a növények és az állatok egyedfejlődésében az egymás után... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem