A szilvafa nevelése, minden a szilva termesztéséről

Minden, amit egy kertésznek a szilva termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Ha egy ideje foglalkoztat már a szilvatermesztés, akkor jó helyen jársz. Mivel kevésbé kényesek, mint a többi gyümölcsfa, a szilvafák nagyszerűek kezdő és haladó kertészeknek is! Kisméretű termékeny növények, amelyek nem csak értékessé, de szebbé is tehetik az ember kertjét. A szilvák ráadásul sokféleképpen felhasználhatók a konyhában, persze csak ha nem fognyak el nyersen, mielőtt egyáltalán esélyük lenne eljutni az asztalig. Lássuk, hogy mi mindent kell tudnia egy kertésznek ezekről a csonthéjas gyümölcsökről!

Tudj meg mindent a szilva termesztéséről

A szilva fajtái

Fontos, hogy otthonod éghajlati adottságai alapján válassz magadnak szilvafajtát. Ilyen téren három nagy csoportot – európai, japán, és amerikai hibridfajtákat – különböztetünk meg. Az európai (javasolt: Stanley) szilvák értelemszerűen kontinensünkön és hasonló éghajlatú területeken érzik jól magukat, míg a japán (javasolt: Satsuma) fajták igényei a barackfákéhoz hasonlítanak (tehát szeretik a meleget). Az három kategória közül az amerikai hibridek (javasolt: Alderman, Superior, Underwood) tűrik a legjobban a hideget – néhány fajtájuk akár 3-as USDA zónáig is kibírja.

Az európai fajták többnyire önbeporzók, míg a japán fajtáknak és az amerikai hibrideknek általában keresztbeporzásra van szükségük, hogy gyümölcsöt teremhessenek. Tehát ha csak egy fában gondolkodsz, válassz önbeporzó európait. Lehetőség szerint vásárolj szabadgyökerű (nem növénytartóban nevelt) példányokat, mert ezek általában könnyebben megerősödnek, miután kikerülnek a kertbe. Az erősebb példányok több termést hoznak.

Mikor és hová ültessük a szilvát?

A szilvafákat a nyugalmi időszakban ajánlott elültetni, tehát a tél végén, vagy kora ősszel, mielőtt a fák „felébrednének”. A szilváknak vályogos, jó vízelvezetésű talajra van szükségük, éppen ezért nem érzik jól magukat agyagos, sűrű talajban, vagy olyan helyeken, ahol gyökereik folyamatosan vizesek maradnak. Fontos odafigyelni arra is, hogy a választott helyen napi 6-8 óra közvetlen napfény érje a fát. Próbálj ne olyan helyekre ültetni, ahol a fagy hajlamos megülni, mert az árthat a fáknak. Lehetőség szerint válassz szélvédett, délre néző helyet.

A szilva ültetésének menete

Az átlagos méretű fákat 6-7,5 méterre ültesd egymástól, a törpe változatokat pedig 3-4,5 méterre. Helyezd a szabadgyökerű fát egy kis talajdombra az ültető lyuk közepén, majd terítsd szét a gyökereit, hogy kifelé ágazzanak, de ügyelj rá, hogy ne ferdítsd el őket. Ha növénytartóban nevelt példányt készülsz kiültetni, akkor először is persze ki kell emelned előző helyéről, majd meg kell vizsgálnod a gyökereit.

Ha a gyökerek már nem tudtak hová nőni, is elkezdték felvenni a növénytartó formáját, akkor ezeket az elferdült gyökérszálakat egy éles, fertőtlenített metszőollóval, távolítsd el, mielőtt a fa a talajba kerülne. Ha csak teheted, próbáld kibogozni, mint szétvágni őket, de lehet, hogy nem lesz más választásod. Az így nevelt fákat elég csupán az ültető lyukba helyezni, és betemetni a gyökereiket.

Oltott fák ültetése esetén fontos, hogy az oltás helye 2,5-5cm-rel a talajszint felett maradjon. Erre különösen fontos odafigyelni a törpe változatoknál, mert a gyökerek az oltási pont felett is elkezdhetnek növekedni, nem pedig a fa azon részéből, amitől törpeként nőhetne tovább. Az ültetést követően alaposan öntözd meg fáidat – ez segít, hogy a talaj jobban elosztódjon a gyökerek között. Az ültetést követő néhány hét során folytasd a rendszeres alapos öntözgetést. A szabadgyökerű példányokat általában ajánlott ültetés után egy évre kikarózni, míg meg nem erősödik annyira, hogy egyedül is állva maradjon.  A következő oldalon mindent megtudhatsz a szilva gondozásáról, neveléséről, érdemes lapozni egyet! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vállalati egyesülés

egy v. több önálló mg. vállalat új vállalatban való működése, az önálló vállalatok... Tovább

ebtippan (Agrostis canina L.)

a ->pázsitfüvek család tagja. Tűlevelei széles fonalúak, toklásza szálkás. Lápos, sovány... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem