A szeder gondozása - minden, amit érdemes tudnod gondozásásról, neveléséről, szaporításáról

Ősidők óta kedvelt gyümölcsünk – A szeder bemutatása, nevelése

Szélesi Ferenc
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Szeder tudnivalók

A szeder metszése

Mint azt már említettem nem olyan a régen, a szeder abban is hasonlít a málnához, hogy csak két évig élnek a vesszői. Ezért tövenként csak 5-7 sarjat hagyjunk meg, a többit pedig, különösen a gyengéket tőből, csonk nélkül távolítsuk el. A letermett vesszőket lehetőség szerint ősszel vágjuk vissza, így jobb feltételeket teremthetünk a sarjak növekedéséhez és beéréséhez. 

A szeder szaporítása

A legjobb és legeredményesebb módszer a felbujtás. Töltsünk meg jó minőségű, tápanyagban gazdag földdel egy cserepet és ültessük bele a szeder hosszú indájának a csúcsát fejjel lefelé, az így elkészített edényt pedig süllyesszük be a földbe. A hajtáscsúcs pár hét múlva elhalványul, és belőle gyökerek képződnek, melyek gyorsan megerősödnek, ha kellő nedvességet kapnak. Erre a legjobb időszak az augusztus, mivel tavasszal már annyira megerősödnek, hogy elválaszthatjuk az anyatőtől, és továbbnevelhetjük, még mindig cserépben. A következő tavaszra már annyira meg fog erősödni, hogy nyugodtan kiültethetjük. 

A szeder felhasználása

Gyümölcsük, levelük tanninokban (csersavakban) igen gazdag. A szeder bogyói folyamatosan érnek augusztus közepétől egészen szeptember végéig, a kifejlett gyümölcsök kezdetben zöldek, majd megpirosodnak, végül pedig feketék lesznek. Érdemes megjegyeznem, hogy a szeder nem utóérő gyümölcs, éppen ezért csak az éretteket érdemes leszedni a növényről! 

Számos fajt gyógynövényként használnak, mivel a tanninnak összehúzó tulajdonsága van, ami a hajszálereket védi. Baktériumölő hatása szintén ismert. A szedret sütemények bevonására, lekvár, gyümölcszselé és gyümölcsital készítésére is felhasználják. A friss gyümölcsöt továbbá mélyhűtéssel konzerválják. Remélem, hogy mindent sikerült elmondanom erről a fantasztikus gyümölcsről, vágjatok bele minél hamarabb a termesztésébe! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

2024-04-21

Meg kell metszeni elvirágzás után az orgonát, hogyan?

Általában a legtöbb orgona májusban vagy június elején virágzik, így a metszést közvetlenül a virágzás befejeződése után, idén azonban korábban virágzott!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-22

Sárgul a leander levele? Egyszerűen kezelheted, ha időben elkezded

Mit csinálj, ha sárgul a leander levele? Ezek a szekértői tanácsok segítenek pikk-pakk rendbe szedni ezt a csodaszép virágot. Mutatjuk mit alkalmazz azonnal!

2024-04-03

Dél-Olaszország különleges növénye – most kell elültetni a szagos bükkönyt

A szagos bükköny (Lathyrus odoratus) egy egynyári kúszóvirág, ami egyenesen Szicíliából került át Európába. Mutatjuk mikor és hogyan ültesd el, gondozd.

2024-04-16

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

Kertészkedni szeretnél, de nem tudod, hol kezd? Fedezd fel a 3 ideális zöldséget kezdőknek! Gyorsan növőek, ízletesek és minimális erőfeszítéssel termeszthetők.

2024-04-03

5+1 növény, amit meg kell metszeni áprilisban

Metszésre fel: ezeket a növényeket meg kell metszened áprilisban, ha azt akarod, hogy virágozzanak és termést hozzanak, mutatjuk a tippeket, ezekre figyelj!

2024-04-22

Közeleg a zöldbab ültetés ideje: Ezek a zöldbab ültetés lépése

Első kérdésként fel is merült bennem a kérdés? Vajon mikor kell ültetni a zöldbabot, aztán rögtön jöttek a továbbiak, hogyan kell ültetni a zöldbabot?

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

görögszéna (lepkeszeg, Trigonella foenum-graecum L.)

a pillangósok családjához tartozó, igénytelen, egyéves növény. Az ókorban már... Tovább

feromonok

Az állatok egymás közötti jelzésváltására (biokommunikáció) szolgáló, jellegzetes... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek gyümölcs Házi kert