Termesszünk borsót otthon eredményesen

A szárazborsó termesztése

ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az eredményes borsótermesztés technológiai folyamatai közül a tápanyagellátás az egyik sajátos kérdés. Ez abból adódik, hogy a borsó nitrogénből önellátó, azonban csak a kelést követő 4-5. hét után, eddig az időszakig a növény a talaj felvehető nitrogéntartalmára van utalva. Éppen ezért fontos, hogy vetés előtt gyorsan felvehető nitrogénformát juttassunk ki, de a kijuttatott hatóanyag mennyisége ne haladja meg az 50-70 kg/ha értéket.

Borsó termesztése szakszerűen


Azért is fontos a korai nitrogénellátás, mert a fejlődés korai szakaszában a hideg talajból a nitrogén felvétele korlátozott, ami a kelést követő 2. héten már szemmel látható nitrogén hiánytüneteket (sárgulás) is eredményezhet a vetés előtti nitrogén adagolásának elmaradása esetén. A foszfor és kálium vonatkozásában a növény igénye közepesnek mondható. A foszfor a generatív szervek fejlődésére gyakorol pozitív hatást, célszerű 60-80 kg/ha hatóanyagot kijuttatni. Kálium esetében is hasonló értékekkel számolhatunk (80-90 kg/ha), e tápelem elsősorban a növény vízháztartását befolyásolja kedvezően, ami a borsó esetén kifejezetten fontos tényező a tenyészidő rövidsége miatt.

A termesztett növények közül a borsó mészigénye az egyik legmagasabb, így eredményes borsótermesztés csak a mésszel jól ellátott területeken lehetséges. A mikroelemek közül a cink és a réz hiánya okozhat mennyiségi és minőségi problémákat. A szervestrágyázás a borsó alá nem célszerű, egyrészt a szerves tápanyag csekélyebb mértékű hasznosulása, másrészt az istállótrágyázás gyomosító hatása miatt.

A borsó az egyik legkorábban vethető növényünk, azonban meg kell várni, míg a talajhőmérséklet a vetés mélységében tartósan eléri a 6-8 Cesius fokot. A vetést követő esetleges lehülés a borsó esetében nem okoz nagy kárt, a csírázás még 3-4 Celsius fokon is zavartalan, a kikelt növény -3-4 Celsius fokot is elvisel károsodás nélkül. A vetés pontos ideje a kitavaszodás ütemétől függ, de korai tavaszodás esetén már március elején megkezdhető a borsó vetése. Hazánkban nem elsősorban a hőmérséklet határozza meg a vetés idejét, hanem a talaj nedvességi állapota.

Amennyiben túl korán vetünk, a hideg talajban a csírázás elhúzódik, ezáltal az állomány heterogén lesz, ami a betakarítást jelentősen megnehezítheti. Súlyosabb problémákat okozhat, ha a hideg talajhőmérséklet nagy talajnedvességgel párosul a vetés időszakában, ebben az esetben a kelés nagy százalékban el is maradhat. Ezt a hatást fokozhatja, ha a vetőgép sortömörítő nyomása nagy, így a hideg levegőtlen körülmény csak fokozódik. A helyes vetési időpont meghatározása nem egyszerű feladat, gyakran egy melegebb nap alatt történő talajszáradás is megfelelő talajállapotot eredményezhet a borsó vetéséhez.

Forrás: Agrárágazat

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

aljzatbeton

olyan betonréteg szakmai elnevezése, amely az alul levő talaj egyenetlenségét küszöböli ki a... Tovább

csomós ebír (Dactylis glomerata L.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, magasra növő, bojtos gyökerű szálfű (fűfélék).... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem