Stevia termesztése, stevia nevelése, stevia gondozása

hirdetes

Amit a sztévia, azaz a jázminpakóca termesztéséről tudni kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Hasznos tudnivalók a stevia neveléséről

+Érdekességek

A Stevia, más néven Stevia rebaudiana Bertoni egy bokros cserje, amely a napraforgófélék családjába tartozik. A sztíviának 150 faja van, amelyek mind Észak- és Dél-Amerikában őshonosak.

Kína jelenleg a stevia termékek vezető exportőre. A sztíviát azonban ma már számos országban termesztik. A növény gyakran megvásárolható kertészeti központokban otthoni termesztéshez.

Mivel a stevia 200-300-szor édesebb, mint az asztali cukor. Jellemzően a földterület mintegy 20 százalékát és jóval kevesebb vizet igényel ahhoz, hogy ugyanannyi édességet biztosítson, mint a többi elterjedt édesítőszer.

A sztívia nyolc glikozidot tartalmaz. Ezek a sztívia leveleiből izolált és tisztított édes összetevők. Ezek a glikozidok közé tartoznak 


Íme néhány a stevia lehetséges egészségügyi előnyei közül.

1) Cukorbetegség

Kutatások kimutatták, hogy a stevia édesítőszerek nem járulnak hozzá kalóriával vagy szénhidráttal az étrendhez. Azt is kimutatták, hogy nincs hatásuk a vércukorszintre vagy az inzulinreakcióra. Ez lehetővé teszi a cukorbetegek számára, hogy az élelmiszerek szélesebb választékát fogyasszák, és betartják az egészséges étkezési tervet.

hirdetes

Egy másik, öt randomizált, kontrollált vizsgálatot tartalmazó áttekintés a stevia metabolikus eredményekre gyakorolt hatását hasonlította össze a placebók hatásaival. A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a stevia minimális vagy semmilyen hatást nem mutatott a vércukorszintre, az inzulinszintre, a vérnyomásra és a testsúlyra.

Az egyik ilyen vizsgálatban a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő alanyok arról számoltak be, hogy a stevia jelentős csökkenést váltott ki a vércukorszintben és a glükagonreakcióban étkezés után. A glükagon egy olyan hormon, amely szabályozza a vér glükózszintjét, és a glükagont kiválasztó mechanizmus gyakran hibás a cukorbetegeknél.

A glükagon csökken, amikor a vércukorszint emelkedik. Ez szabályozza a glükózszintet.

2) A testsúly szabályozása

A túlsúlynak és az elhízásnak számos oka van, például a mozgásszegény életmód és a magas zsír- és cukortartalmú, nagy energiatartalmú élelmiszerek fokozott fogyasztása.

Kimutatták, hogy a hozzáadott cukrok bevitele átlagosan 16 százalékkal járul hozzá az amerikai étrend összes kalóriájához. Ez összefüggésbe hozható a súlygyarapodássalBizalmas forrás és a vércukorszint csökkent szabályozása.

hirdetes

A Stevia nem tartalmaz cukrot és nagyon kevés, vagy egyáltalán nem tartalmaz kalóriát. Egy kiegyensúlyozott étrend részeként segíthet csökkenteni az energiabevitelt az ízek feláldozása nélkül.

3) Hasnyálmirigyrák

A Stevia számos szterolt és antioxidáns vegyületet tartalmaz, köztük kaempferolt.

Tanulmányok szerint a kaempferol 23 százalékkal csökkentheti a hasnyálmirigyrák kockázatát Megbízható forrás.

4) Vérnyomás

A stevia-kivonatban található bizonyos glikozidokról megállapították, hogy tágítják az ereket. Növelhetik a nátrium kiválasztását és a vizeletürítést is.

Egy 2003-as tanulmány kimutatta, hogy a stevia potenciálisan segíthet a vérnyomás csökkentésében. A tanulmány szerint a stevia növénynek kardiotonikus hatása lehet. A kardiotonikus hatások normalizálják a vérnyomást és szabályozzák a szívverést.

Újabb tanulmányok azonban azt mutatták, hogy a stevia a jelek szerint nem befolyásolja a vérnyomást. További kutatásokra van szükség a stevia ezen előnyének megerősítéséhez.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-03-20

5 tipikus tavaszi ültetési hiba, amit kerülj el!

Itt a tavasz, irány a kert, és dobjunk össze egy csodaszép kertet, amire később büszkék lehetünk, nem igaz? Vagy ácsi, és gondoljuk át ezt az egészet!

2023-03-16

Az esővíz gyűjtése jót tesz a növényeknek, a környezetnek és a pénztárcádnak – így készíthetsz esővíz hordót

Az esőhordó otthoni elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád, és több okból is kifizetődő. Nagyszerű módja, hogy fenntarthatóbbá válj, és csökkentsd a vízszámlát

2023-03-16

Mikor kell átültetni a paradicsompalántákat – tippek a palánták kiültetésének megfelelő időzítéséhez

Tudod, mikor kell kiültetni a paradicsompalántákat, hogy erős és egészséges növényeid legyenek? Ha nem vagy benne biztos, akkor most eláruljuk cikkünkben!

2023-03-16

Hogyan írtsd ki a gyomokat az ágyásból anélkül, hogy károsítanád a növényeket – óvd meg a virágokat és a cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

A gyomok gyors növekedése minden kertész életét megnehezítik, főleg, ha olyan helyen kezdenek növekedni, ahol igazán nem kéne, mint például a veteményes.

2023-03-07

Mit kell tavasszal megmetszeni? 5 növény, amit ne hagyj ki a metszési szezonból!

Sok növényt tavasszal le kell metszeni, beleértve a levendulát, az orgonát és a díszfüvet. A tavaszi metszés nagyobb növekedést és több virágot tesz lehetővé.

2023-02-24

Késő van már a lemosó permetezéshez?

Mikor van ideje a lemosó permetezésnek és mikor késő már elvégezni? Cikkünkben bővebben kifejtjük mikor kell elvégezni a gyümölcsfák lemosó permetezését.

2023-03-16

Hogyan lehet megszabadulni a rojtosszárnyúaktól? – Gyors és egyszerű módszerek a kártevőkkel szemben

Szakértői módszerek, amelyek megmentik a beltéri, üvegházi és kerti növényeket ezektől a kártevőktől! Hogyan írtsuk ki a rojtosszárnyú kártevő rovarokat?

2023-03-16

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! Milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Baross-féle talajművelési rendszer

Baross László a húszas években a békés megyei Bánkút viszonyai között dolgozta ki a... Tovább

fejési rendszerek

a fejőberendezéseknek mint alapvető gépi eszköznek alk. módját határozzák meg a... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem