Stevia termesztése, stevia nevelése, stevia gondozása

Amit a sztévia, azaz a jázminpakóca termesztéséről tudni kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A sztévia néven is ismert jázminpakóca egy dél-amerikai évelő bokor, amely nagyjából 60 centisre nő meg. A sztévia levelei 10-szer, vagy akár 300-szor is édesebbek lehetnek, mint a hagyományos fehércukor, ennek ellenére azonban sem szénhidrátokat, sem pedig kalóriákat nem tartalmaznak.

Hasznos tudnivalók a stevia neveléséről

Habár a köztudatba csak nemrégiben jelent meg, Amerika középső és déli részein már évezredek óta használják természetes édesítőként. A jázminpakóca kiváló cukor-alternatíva a cukorbetegek és a fogyókúrázok számára. Íze enyhe, keserű, és a medvecukorhoz hasonlítható.

Az Egyesült Államokban tilalom alá helyezték a 90-es években, mert egészen addig nem ismerték hosszútávú élettani hatásait. Később az Arizonai Egyetem egyik orvosa felhívta rá a figyelmet, hogy a növényt már évszázadok óta használják bármilyen ismert mellékhatás nélkül. A tilalmat azóta feloldották.

A sütéshez vagy főzéshez a sztévia leveleit először ki kell szárítani, majd porrá őrölni. Teák ízesítésére a leveleket nyersen, szárítás nélkül is fel lehet használni, azonban hideg italokban nyers formában nem fejti ki édesítő hatását. Ha felkeltettük az érdeklődésedet, akkor olvass tovább, és tudd meg mindent, amit a jázminpakóca termesztéséről tudni érdemes!

A sztévia ültetése

A sztévia nevelése valamivel trükkösebb, mint a legtöbb gyógynövényé, ettől függetlenül a mérsékelten hűvös vidékektől egészen a mérsékelten meleg éghajlatokig mindenhol sikeresen termesztették már - USDA 11 zónáig és a felett hidegtűrő. Elsősorban félpárás helyeken, savas (pH 6,7 – 7,2), jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát. 20-25 cm távolságra érdemes ültetni őket egymástól olyan helyre, ahol egész nap teljes napfény érheti őket. A sztéviákat általában dugványokként lehet beszerezni.

A sztévia termesztése

A jázminpakóca nyári időjárás hűvösebb időszakait kedveli, nem túl forró körülmények között, de mindenképpen erős napfény mellett. A sztévia sikeresen termeszthető növénytartókban – cserepes ültetés esetén 1-2 növényt érdemes egy-egy tárolóba helyezni. Virágzáskor (ami általában az ősz elején vagy közepén történik) csinos, fehér szirmok jelennek meg rajta.

A sztévia leggyakoribb termesztési problémái

Habár volt már rá példa, hogy bizonyos helyeken a sztéviák túlélték a telet (akár USDA 8 zónákban is), általánosságban a hidegebb éghajlatokban nem érdemes számolni ezzel a fagyok miatt. Akik hűvösebb éghajlatokon szeretnének jázminopakócákat, azok termesszék őket egynyáriként, vagy teleltessék át őket házon belül. Gyomláláskor légy velük óvatos, mert ágai meglehetősen érzékenyek. Szerencsére sem kártevői sem pedig betegségei nem ismertek, ennek ellenére persze nem árt megtenni bizonyos alapvető fűszernövényeknél alkalmazott óvintézkedéseket.

A sztévia jótékony hatásai

A sztévia több jótékony egészségügyi hatással is rendelkezik. Elfogyasztásakor nem csak hipoglikémiás hatást fejt ki a szervezetben, de javítja az inzulintermelést is, ami különösen a cukorbetegek szemében teheti érdekessé ezt a növényt. A jázminpakóca természetes antioxidánsokat is tartalmaz, ami segítik a rákot, szívbetegséget és más betegségeket okozó szabadgyökök leküzdését. Enyhítheti továbbá a magas vérnyomást (hipertenzió) és gátolja a fogak kilyukadását okozó baktériumok elterjedését is.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kocsik és szekerek

a kocsi és az elnevezés is magyar eredetű, nevét a Komárom megyei Kocs községtől kapta. A... Tovább

komló növényvédelmi technológiája

a telepítés előtt szükség szerint talajfertőtlenítést kell végezni (talajfertőtlenítő... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem