Stevia termesztése, stevia nevelése, stevia gondozása

hirdetes

Amit a sztévia, azaz a jázminpakóca termesztéséről tudni kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A sztévia néven is ismert jázminpakóca egy dél-amerikai évelő bokor, amely nagyjából 60 centisre nő meg. A sztévia levelei 10-szer, vagy akár 300-szor is édesebbek lehetnek, mint a hagyományos fehércukor, ennek ellenére azonban sem szénhidrátokat, sem pedig kalóriákat nem tartalmaznak.

Hasznos tudnivalók a stevia neveléséről

Habár a köztudatba csak nemrégiben jelent meg, Amerika középső és déli részein már évezredek óta használják természetes édesítőként. A jázminpakóca kiváló cukor-alternatíva a cukorbetegek és a fogyókúrázok számára. Íze enyhe, keserű, és a medvecukorhoz hasonlítható.

Az Egyesült Államokban tilalom alá helyezték a 90-es években, mert egészen addig nem ismerték hosszútávú élettani hatásait. Később az Arizonai Egyetem egyik orvosa felhívta rá a figyelmet, hogy a növényt már évszázadok óta használják bármilyen ismert mellékhatás nélkül. A tilalmat azóta feloldották.

A sütéshez vagy főzéshez a sztévia leveleit először ki kell szárítani, majd porrá őrölni. Teák ízesítésére a leveleket nyersen, szárítás nélkül is fel lehet használni, azonban hideg italokban nyers formában nem fejti ki édesítő hatását. Ha felkeltettük az érdeklődésedet, akkor olvass tovább, és tudd meg mindent, amit a jázminpakóca termesztéséről tudni érdemes!

A sztévia ültetése

A sztévia nevelése valamivel trükkösebb, mint a legtöbb gyógynövényé, ettől függetlenül a mérsékelten hűvös vidékektől egészen a mérsékelten meleg éghajlatokig mindenhol sikeresen termesztették már - USDA 11 zónáig és a felett hidegtűrő. Elsősorban félpárás helyeken, savas (pH 6,7 – 7,2), jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát. 20-25 cm távolságra érdemes ültetni őket egymástól olyan helyre, ahol egész nap teljes napfény érheti őket. A sztéviákat általában dugványokként lehet beszerezni.

hirdetes

A sztévia termesztése

A jázminpakóca nyári időjárás hűvösebb időszakait kedveli, nem túl forró körülmények között, de mindenképpen erős napfény mellett. A sztévia sikeresen termeszthető növénytartókban – cserepes ültetés esetén 1-2 növényt érdemes egy-egy tárolóba helyezni. Virágzáskor (ami általában az ősz elején vagy közepén történik) csinos, fehér szirmok jelennek meg rajta.

A sztévia leggyakoribb termesztési problémái

Habár volt már rá példa, hogy bizonyos helyeken a sztéviák túlélték a telet (akár USDA 8 zónákban is), általánosságban a hidegebb éghajlatokban nem érdemes számolni ezzel a fagyok miatt. Akik hűvösebb éghajlatokon szeretnének jázminopakócákat, azok termesszék őket egynyáriként, vagy teleltessék át őket házon belül. Gyomláláskor légy velük óvatos, mert ágai meglehetősen érzékenyek. Szerencsére sem kártevői sem pedig betegségei nem ismertek, ennek ellenére persze nem árt megtenni bizonyos alapvető fűszernövényeknél alkalmazott óvintézkedéseket.

hirdetes

A sztévia jótékony hatásai

A sztévia több jótékony egészségügyi hatással is rendelkezik. Elfogyasztásakor nem csak hipoglikémiás hatást fejt ki a szervezetben, de javítja az inzulintermelést is, ami különösen a cukorbetegek szemében teheti érdekessé ezt a növényt. A jázminpakóca természetes antioxidánsokat is tartalmaz, ami segítik a rákot, szívbetegséget és más betegségeket okozó szabadgyökök leküzdését. Enyhítheti továbbá a magas vérnyomást (hipertenzió) és gátolja a fogak kilyukadását okozó baktériumok elterjedését is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

karotinoidok

a lipidekhez tartozó, a növényekben keletkező telítetlen vegyületek. A nagyszámú konjugált... Tovább

4/2006. (I. 20.) FVM rendelet

az anyakecsketartás támogatásáról Az agrárgazdaság fejlesztésérõl szóló 1997. évi... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem