Sövény telepítése, csináld magad - Így kezdj bele te is a sövénytelepítésbe

Sövények telepítése, fenntartása saját kezűleg

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Sövények telepítése, fenntartása

Sövény ültetése, gondozása

Általában sorba ültetik, 30 cm-es tőtávolságokkal, de sűrűbb, tömöttebb sövényt kapunk, ha két sorosan végezzük az ültetést. Ültetési ideje Október vége, November eleje, de érdemes az árkot már jó előre előkészíteni. Ültetés előtt a gyökereket áztassuk be 20-24 órán keresztül, ezután kezdjünk neki az ültetésnek, a földhöz keverhetünk tőzeget illetve komposztot, szarvasmarhatrágyát, alginitet is.

Temessük be az árkot, majd óvatosan tapossuk be a növényeket, hogy egyenesen álljanak. Tavasszal 10-20 cm-es magasságban vágjuk vissza, hogy sűrűbb legyen, meginduljon az elágazás. Nyáron még legalább háromszor vágjuk vissza a hajtásokat a felére, és ősszel is végezzük el ezt a metszést. Első évben ne engedjük 1-1,5 méternél magasabbra, így egyre jobban eltudjuk érni, hogy sűrű, tömött legyen. Második év tavaszán engedhetjük akár 2 méter magasságba is, ekkor elvégezhetjük a formára nyírást.

A csodasövény

A csodasövény a leggyorsabban növő megoldás, egy év alatt elérheti az 1,2-1,6 méteres magasságot is. Megfelelő metszéssel és gondozással áthatolhatatlan, sűrű élőfalat tudunk létrehozni. A csodasövény ideális megoldás mindenkinek, mivel viszonylag igénytelen, könnyen szabályozható, ellenálló, még a -30 Celsius fokot is elviseli. Egyetlen hátránya, hogy lombhullató, ezért télen nincs díszítő értéke. 

A sövény telepítés másik módja a lassabb fejlődésű sövények kialakítása

Ehhez több időre, türelemre van szükség, de többféle növény alkalmas lehet sövénynek, lombhullató és örökzöld fajták egyaránt. 

Legalkalmasabb és legmutatósabb növények

Fagyal, Tiszafa, Magyal, Jezsámen, Mahónia, Kecskerágók, Smaragdtuja, Orgona, Babérmeggy, Borbolya, Luc, Tűztövis, Babérsom. Ezek a fajták többnyire 1,5-2 méter magasságúak lehetnek, de van köztük olyan is, amelyik csak az 1 métert érik el. Ültetésük, gondozásuk nem tér el semmiben, mindent ugyanúgy kell csinálni, ahogyan azt fentebb leírtam! Sok sikert és kitartást kívánok mindenkinek a sövények kialakításához! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hasznos élettartam

az ->évelő növényeknek az az élettartama, amely alatt a termőképességük még nem csökken jelentősen. Tovább

nyirokérrendszer

az —>érrendszer egyik része, a —>vénarendszer függeléke, a keringő vér és a... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem