Sövény telepítése, csináld magad - Így kezdj bele te is a sövénytelepítésbe

Sövények telepítése, fenntartása saját kezűleg

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Rengetegen választják manapság a sövények telepítését térelválasztás, pormegfogás céljából illetve kerítés helyett. Sövény telepítésének sok módja lehet attól függően, hogy milyen célból szeretnénk létrehozni és milyen gyorsan. Most mindent elmond nektek a sövényekről szakértőnk, érdemes elolvasni remek írását!  

Sövények telepítése, fenntartása

Sövény telepítése

Ha gyorsfejlődésű sövényt szeretnénk létrehozni, akkor legalkalmasabb választás a Csodasövény. Ez a növény rendkívül ellenálló, igénytelen fajta, bármilyen talaj típuson fejlődőképes. Lombhullató, élénkzöld, kis levelű, sűrű sövényt alkotó fajta. Rendkívül gyorsnövekedésű, 2 év alatt elérheti a 3 méteres magasságot is, ehhez viszont a kezdetekben rengeteg csapadékra, öntözésre van szüksége.

Ha a magassága eléri a 1,5-2 métert, akkor már kevesebb csapadékkal is beéri. Az első évben fontos a tápoldatozás, melyet végezhetünk Wuxal Superrel, Solufeed-el, Volldüngerrel, illetve NPK műtrágyával. Telepítéséről és gondozásáról tudj meg mindent a következő oldalon!

Sövények telepítése, gondozása

Legoptimálisabb idő az ültetésre a tavasz. Lombhullató sövények esetében ássuk ki a leendő sövény nyomvonalában egy 40 cm széles, mély árkot. Az árok aljába helyezzünk érett istállótrágyát vagy tartós hatású műtrágyát. A növényeket fajtól és növekedési erélyüktől függően 25-40 cm távolságban helyezzük el egymástól. Ültetés után kellően áztassuk be a növényeket.

Az első évben a növényeket 10 cm magasságban vágjuk vissza, a kívánt magasságig, sűrűségig évente 3-4 alkalommal végezzünk metszést, ha elértük a kívánt magasságot, akkor évente 2-3 alkalmanként végezzük el a nyírását, és végezzünk 1-2 havonta alakító metszést. Fontos a sövény formája: keresztmetszete téglalap vagy nyújtott trapéz alakú legyen.

A felfelé szélesedő sövény nem jó, mert az alja felkopaszodik a túlzott beárnyékolás következtében. Az első pár évben nagyon fontos az öntözés, és a tápanyagok utánpótlása. Tápoldatozásra használhatunk: Wuxal Supert, Solufeedet, Volldüngert és NPK műtrágyát egyaránt. A következő oldalon még több remek tanács vár, többek között a sövények ültetéséről és gondozásáról fogok beszélni, érdemes lapozni egyet! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szakállatorvos

olyan —>állatorvos, aki az állatorvosdoktori oklevelének megszerzése és az állatorvosi... Tovább

gyepes sédbúza (Deschampsia caespitosa [L.] p. B.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, sűrűbokrú, magasra növő, évelő szálfű (fűfélék).... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem