A shinrin-yoku lényegének bemutatása

Próbáld ki te is az erdő gyógyító erejét!

Szélesi Ferenc
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Hallottatok már az erdőfürdőzésről vagy az erdei fürdőzésről, esetleg arról, hogy shinrin-yoku? Nem? Pedig illett volna, ugyanis ez egy nagyon példaértékű japán módszer. Most itt az alkalom, hogy megismerkedjetek vele közelebbről! 

Mindenkinek érdemes lenne kipróbálnia a shinrin-yoku módszert!

Az erdő gyógyító ereje

A fáknak, így természetesen az erdők is gyógyító erővel rendelkeznek – ezt már nagyon sokan felismerték korábban és ki is használták. Dr. Ching Li kiadott egy könyvet, melynek címe ez volt: Shinrin-Yoku. Ebben a könyvben az író részletesen mutatja egy kutatás előzményeit, illetve eredményeit. Sejtitek már, miről szól ez a kutatás? Elmondom: Japánban 2004 és 2012 között nagyjából négy millió dollárt költöttek arra, hogy tudományosan is igazolják az erdőben eltöltött idő egészségre gyakorolt hatását. 

Korábban is voltak már kutatások

A japánoknak külön szavuk volt már korábban is az erdei fürdőzésre, ez pedig nem más, mint a Shinrin-yoku. Számukra az erdei gyógymód egy természetes, és létező tudomány, melynek keretein belül a természet erejét bevonják a gyógyítási folyamatokba. Már ezelőtt majd’ negyven évvel, az 1980-as években elkezdték vizsgálni a kutatók a működő jótékony hatás mögött húzódó bizonyítékokat. 1982 volt az év, amikor a japán kormány először fogalmazta meg a Shinrin-yoku koncepcióját, mégpedig arra ösztönözve az embereket, hogy Japán csodaszép erdőségeit nyugodtan használjál terápiás célokra. 

Az új tanulmány bizonyítékai

A nem olyan régen bemutatott tanulmány szerint az erdei fürdőzés nagyon jó hatással van szervezetünkre, csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, a szív-, és érrendszeri betegségek kockázatát, az idő előtti elhalálozás esélyét, a koraszülést, de jótékony hatással van a stresszre és a magas vérnyomásra is.

Bármilyen erdő megfelel a célra

2019-ben jelent meg egy tanulmány, ami szerint nemcsak a hatalmas erdőségek kiválóak, hanem a parkok, és egyéb zöldfelületek is, amik a városokban vannak. A tanulmány még rámutatott arra, hogy minél nagyobb zöldfelület áll a városlakók rendelkezésére, annál jobb az általános közérzetük.

Milyen lépéseket érdemes betartanunk erdei fürdőzés során?

Ahhoz, hogy élvezhessük a természet, a fák, az erdő jótékony hatását, ahhoz érdemes betartanunk néhány egyszerű szabályt! Először is a legjobb, ha otthon hagyunk minden elektromos kütyüt, telefont, fényképezőt, mindent (pár órát bírj már ki nélküle…). Amit még kint kell hagynunk, azok az elvárásaink. Lassítsunk, ne foglalkozzunk az idővel, érkezzünk meg a jelenbe, élvezzük a most pillanatát.

Az erdőben számtalan hely van, ahol leülhetünk, keressük meg ezeket a pihenőket, vagy egyszerűen csak üljünk le egy fa alá a fűbe. Tudatosítsuk magunkban azt, hogy mit hallunk, mit látunk és mit érzünk. Érdemes 1-2 órát eltöltetni így, de már 20-30 perc is sokat fog segíteni. Menjetek és próbáljátok ki minél hamarabb, minél többször! 

 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-05

Elfagyhatnak a kibújt tulipánok, ha fagy jön?

Sajnos kárt tehet a nárciszokban, jácintokban, tulipánokban a fagy, de vannak praktikák, amikkel könnyedén védekezhetsz ellene. Mutatjuk a kertész tippjeit!

2024-03-25

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött a felújítási program, a MATE budai kampuszának otthont adó arborétum megtisztítása céljából.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szubsztrát

Valamennyi kém. vegyület, amely az enzimek aktivitásának következményeként egy adott biokém.... Tovább

40/2006. (X. 27.) EüM-FVM együttes rendelet

a növényekben, a növényi termékekben és a felületükön megengedhetõ... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Környezetgazdálkodás Környezetvédelem