Pulykatenyésztés tudnivalók – Most mindent elmondunk a pulykatenyésztésről

Gazdaságos tippek a nyereséges pulykatenyésztéshez

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Aki csak egy keveset is tud a pulykákról, az bizonyára csodálkozva olvasta a cikk címét – mégis hogy férnek egy mondatba egymással a „pulykatenyésztés” és a „gazdaságos” szavak? Hagy magyarázzam meg, hogy mi az oka ennek!

Hasznos információk a pulykatenyésztésről

A helyzet az, hogy a pulykáknak nagyon konkrét fehérjeszükségleteik vannak, és nagyon-nagyon sokat esznek egy madárhoz képest. Ezt a speciális táplálékot előteremteni nem olcsó mulatság, ami sokakat eltántorít a profitcélú pulykatenyésztéstől. Azonban némi furfanggal és kitartó munkával semmi sem lehetetlen, és az alábbi cikkben mindent megtudhatsz arról, hogy hogyan is nevelheted fel ezeket az éhes madarakat a lehető legkedvezőbb módon!

Pulykatenyésztés – Néhány szó a pulykacsibékről

Mielőtt belekezdenénk a pulykatenyésztéssel kapcsolatos tippekbe, muszáj beszélnünk egy kicsit a pulykacsibékről, és azokról az életveszélyes kihívásokról, amelyekkel szembe kell nézniük, ha meg szeretnék megérni a felnőttkort. Az újonnan kikelt pulykák életének első napja döntő fontosságú – ebben az időszakban tragikusan sok csibét veszíthetsz el.

A probléma fő oka az, hogy a fiatal pulykák nagyon nehezen tanulják meg, hogy hol találhatnak rá a táplálékukra és a folyadékra, és tovább nehezíti a helyzetüket, hogy gyakran ehetetlen dolgokat próbálnak elfogyasztani. Hajlamosak továbbá összetömörülni az ól egyik sarkában, és ilyenkor nem ritka, hogy halálra nyomják egymást. Ha mindez nem lenne elég, a pulykáknak nagyon szigorú fehérje- és hőigényük is van, amiket be kell tartanod. A lehetséges buktatók listája tehát hosszú és ijesztő, de íme kezdésképpen néhány tipp, amikkel jobb túlélési esélyeket adhatsz csibéidnek (ezután rátérünk a beígért gazdaságos tenyésztésre is).

hirdetes

Pulykatenyésztés – Ügyelj az etetésükre és itatásukra

Amikor a csibék a keltetőbe kerülnek, óvatosan mártsd vízbe a csőrüket – ez segít nekik, hogy tudják, hol találjanak rá az itatójukra, habár lehet, hogy ezt többször is meg kell ismételned velük. Segíthet az is, ha csillogó tárgyakat helyezel a vízbe, ami felkeltheti a figyelmüket – amikor kíváncsiságból megpróbálják kicsipkedni azokat az itatóból, óhatatlanul is inni fognak a vízből. Értelemszerűen ügyelj rá, hogy a csillogó tárgyak ne legyenek túl kicsik, nehogy beférjenek a csőrökbe és megfulladjanak tőlük.

Fontos, hogy már csibekorukban is fehérjében gazdag táppal etesd őket – életük legelső napjaiban étrendjük nagyjából 26%-a fehérjéből kell, hogy álljon. Ahogy aztán cseperednek, a fehérjetartalom csökkenthető 20%-ra, végül pedig teljesen felnőtt korukban 18%-ra. Fontos, hogy a csibék etetésekor egy darab kartonra helyezd a tápot, különben ételnek nézhetik a keltető bélését – ezt szemrebbenés nélkül megpróbálják megenni, ami fulladásos halálhoz vezet. 

hirdetes

Pulykatenyésztés – Keltető-követelmények

A pulykacsibék keltetőjében folyamatosan 35-37°C-ot kell fenntartani. Ahogy nőnek és tollasodnak, minden héttel 5-5 fokkal csökkentsd a hőmérsékletet, amíg teljesen el nem lepi a testüket a tollazatuk, és meg nem tudják tartani saját testhőmérsékletüket. Ügyelj arra is, hogy ne hagyj valódi sarkakat a keltetőben – torlaszold el a tér sarkait némi kartonpapírral, hogy ne torlódjanak össze, és ne nyomják össze egymást. A következő oldalon további értékes információk várnak! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-07-20

A tyúkok nyári gondozása, ezt add nekik a melegben

A nyári hónapokban a tyúkok különös figyelmet igényelnek, hiszen a meleg időjárás komoly kihívást jelenthet egy tyúknak. Legyen élettel teli a baromfiudvarod!

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-23

Ne engedd, hogy a kutya megkóstolja! Ezek a növények megbetegíthetik

Ne hagyd, hogy a kutya megkóstolja ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket, mert megbetegíthetik! Megmutatjuk miket kerülj és miket adhatsz bátran a kedvencednek.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

utak

a közlekedés és a forgalom lebonyolítására épített, kijelölt v. fenntartott köz-, ill.... Tovább

iparszerű termelési rendszer

a mezőgazdasági vállalatok korszerű termelési módja, amelyben a termelési tényezők... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés