A jótékony propolisz

Propolisz – A természet házi csodaszere

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A propolisz, mint csodaszer

A propolisz felhasználása

Többnyire tinktúra formájában használhatjuk fel a propoliszt, mely sötét színű, mézes-alkoholos illatú folyadék. Fogyaszthatjuk vízzel hígítva, vagy töményen, kockacukorra cseppentve. Megfázás esetén cseppentsünk 10-15 cseppet egy szelet kenyérre, várjunk 8-10 percet, majd rágjuk meg jó alaposan és nyeljük le, így fejti ki legjobban gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatását. Azonban nem csak belsőleg használhatjuk, hanem külsőleges kezelés során is, égési sérülések, horzsolások, afta, illetve herpesz esetén. Fájdalomcsillapító hatással rendelkezik, emellett csökkenti a vérnyomást, javítja a szervezet ellenálló képességét, de még a rákterápiában is hasznosítható, ugyanis fokozza a szervezet daganatellenes tevékenységét. 

A propolisz felhasználása belsőleg

Leginkább az immunrendszer erősítésére használják, de kiváló gyógyírt jelent légúti megbetegedések, és húgyúti fertőzések esetén, valamint gombás fertőzések kiegészítő kezelésében. Azoknak ajánlott legjobban, akik hajlamosak arc-, és homloküreg gyulladásra, torokgyulladásra, vagy akik a náthás időszakban könnyen, vagy többször betegednek meg. Kúraszerű alkalmazásával megelőzhetjük a náthát, az influenzát, ezek szövődményeit, és csökkenthetjük segítségével a gyógyulás idejét is.

A propolisz azoknak is segít, akik hajlamosak felfázásra, vesekövesedésre, de azoknak is ajánlott, akiknek már van vesekövük. Fontos hozzátennem, hogy nem a vesekő kialakulását képes megelőzni, hanem a kő által kialakított gyulladást. Bizonyították azt is, hogy hatékonynak bizonyul a propolisz a cukorbetegeknél is, alkalmazása mellett a megfelelő diétával normalizálható a vércukorszint, és az fenn is tartható. Alkalmazásával II-es típusú diabétesz esetén megelőzhetők a vércukorszint kiugrásai, valamint a cukorbetegséggel járó magas vérzsírszint is megelőzhető. 

A propolisz felhasználása külsőleg

Különböző eredetű bőrgyulladások kezelésére, a gyulladás enyhítésére alkalmazható, de kezelhetünk vele kisebb-nagyobb horzsolásokat, égési sérüléseket, vágásokat, illetve meggyorsíthatjuk a nehezen gyógyuló sebek gyógyulását is. A propolisz gyulladáscsökkentő hatását használhatjuk ekcéma és pikkelysömör esetén. Mivel antioxidánsokban gazdag így védi a bőrt, nagyszerűen ápol, illetve hidratál. 

Propolisz tinktúra készítése

Tegyük egy sötét üvegbe a propoliszt, majd öntsünk rá legalább 75 százalékos alkoholt, zárjuk le az üveget, jól rázzuk össze, és hagyjuk állni 1-2 hétig, közben pár naponta rázzuk fel. Az 1-2 hét letelte után már használható is, alkalmazásakor figyeljünk arra, hogy ne érintkezzen fém eszközökkel. Használjátok egészséggel! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

immúnis talaj

olyan talaj, amelyben a filoxéra (szőlő-gyökértetű) nem képes megélni. Többnyire olyan... Tovább

lombtalanítószerek

a kultúrnövények levélzetének betakarítás előtti leszárításával, fonnyasztásával... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek