Szép, egészséges petrezselyemgyökér termesztés tippek, trükkök

Mitől lesz „lábas” kinézetű a petrezselyemgyökér?

AN
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Ha felszárad a föld, máris veteményezhetünk: egyik első növényünk a petrezselyem lehet. Termesztése nem egyszerű dolog, ugyanis a hosszú, kifogástalanul fejlett gyökér a már profi kertészről vall. A satnya és elágazó gyökerek termesztőinek pedig még van mit tanulnia.

Tippek a szép petrezselyemgyökér termesztéshez

A „lábas” kinézetű a petrezselyemgyökér- mitől lesz?

Vajon mitől lesz olyan rossz kinézetű, „lábas” a petrezselyemgyökér? Ennek két oka ismert.

Az egyik a talaj, amelyet legalább harminc centiméter mélyen kell megművelni ahhoz, hogy a gyökér szépen, egyenesen fejlődjön. Ugyanakkor nem lehet sem tömődött, sem cserepesedett, és nem lehet köves-kavicsos. A másik, hogy a föld nem lehet fonálféreggel fertőzött, ugyanis emiatt is szabálytalan, elágazó gyökerek képződnek. Mivel a petrezselyem magja illóolajat tartalmaz, és emiatt nehezen csírázik, minél korábban vessük! (Nem kell féltenünk a hidegtől sem, mert jól viseli.) Fontos tudni, hogy a mag hamar elveszti csírázóképességét, ezért legjobb, ha egyéves szaporítóanyagot vetünk. (A hároméves mag legtöbbször már ki sem kel.)

Hogyan tudjuk elkerülni a  „lábas” kinézetű a petrezselyemgyökeret?

Az apró magot 2-3 centiméter mélyre szórva vessük, a sortávolságot a fajta, illetve a felhasználás módja határozza meg. Így a levélpetrezselymet 25-30, a rövid gyökerű, széles vállú típusokat 30-35, a félhosszú fajtákat pedig 40-45 centiméteres sortávolságra vessük! Laza, könnyű szerkezetű talajon vetés előtt és után is célszerű hengerrel tömöríteni a magágyat. Ahol fönnáll a fonálféreg vagy a pattanóbogarak lárvái fertőzésének veszélye, ott vetés előtt talajfertőtlenítő készítményt is munkáljunk a földbe!

A petrezselyem tápanyagigénye

A petrezselyem közepesen tápanyagigényes, legcélszerűbb az előző évben szerves trágyázott zöldségfélék után termeszteni. Sárgarépa, pasztinák, illetve önmaga után semmiképpen ne vessük, mert a kártevői elszaporodnak. Elsősorban káliumigényes; a foszfor- és káliumtartalmú műtrágyákat lehetőleg ősszel, a talaj előkészítés során dolgozzuk a talajba, a nitrogént pedig fejtrágyaként juttassuk ki a tenyészidőben.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-15

Ezért sárgul be a cukkini egy kertész szerint

A cukkini sárgulásának sok oka lehet, például a tápanyaghiány is. Megfelelő gondozással és egy kis odafigyeléssel könnyedén elkerülhető a cukkini sárgulása.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-18

Locsolás kánikulában: ezeket a hibákat ne kövesd el

A locsolás kánikulában szükséges és hasznos. A kert megfelelő öntözése elengedhetetlen a növények egészségének megőrzéséhez és a megfelelő fejlődéshez.

2024-07-24

Fa ültetése nyáron? Felfedjük a titkokat, hogyan lehet a melegben is sikerrel járni!

A fa ültetés nyáron egy izgalmas dolog, extra gondoskodást kíván. Megfelelő odafigyeléssel nyáron is lehet fákat ültetni. Megmutatjuk mire érdemes odafigyelni.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

juhszárnyék

egyszerű, olcsó, természetes anyagból (szalma, napraforgószár, rőzse stb.) épített,... Tovább

vizelet

a veseműködés (->kivélasztás) terméke. A ->vérplazma egy része a vesetestecske... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet Zöldség Zöldségtermesztés