Szép, egészséges petrezselyemgyökér termesztés tippek, trükkök

Mitől lesz „lábas” kinézetű a petrezselyemgyökér?

AN
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Ha felszárad a föld, máris veteményezhetünk: egyik első növényünk a petrezselyem lehet. Termesztése nem egyszerű dolog, ugyanis a hosszú, kifogástalanul fejlett gyökér a már profi kertészről vall. A satnya és elágazó gyökerek termesztőinek pedig még van mit tanulnia.

Tippek a szép petrezselyemgyökér termesztéshez

A „lábas” kinézetű a petrezselyemgyökér- mitől lesz?

Vajon mitől lesz olyan rossz kinézetű, „lábas” a petrezselyemgyökér? Ennek két oka ismert.

Az egyik a talaj, amelyet legalább harminc centiméter mélyen kell megművelni ahhoz, hogy a gyökér szépen, egyenesen fejlődjön. Ugyanakkor nem lehet sem tömődött, sem cserepesedett, és nem lehet köves-kavicsos. A másik, hogy a föld nem lehet fonálféreggel fertőzött, ugyanis emiatt is szabálytalan, elágazó gyökerek képződnek. Mivel a petrezselyem magja illóolajat tartalmaz, és emiatt nehezen csírázik, minél korábban vessük! (Nem kell féltenünk a hidegtől sem, mert jól viseli.) Fontos tudni, hogy a mag hamar elveszti csírázóképességét, ezért legjobb, ha egyéves szaporítóanyagot vetünk. (A hároméves mag legtöbbször már ki sem kel.)

Hogyan tudjuk elkerülni a  „lábas” kinézetű a petrezselyemgyökeret?

Az apró magot 2-3 centiméter mélyre szórva vessük, a sortávolságot a fajta, illetve a felhasználás módja határozza meg. Így a levélpetrezselymet 25-30, a rövid gyökerű, széles vállú típusokat 30-35, a félhosszú fajtákat pedig 40-45 centiméteres sortávolságra vessük! Laza, könnyű szerkezetű talajon vetés előtt és után is célszerű hengerrel tömöríteni a magágyat. Ahol fönnáll a fonálféreg vagy a pattanóbogarak lárvái fertőzésének veszélye, ott vetés előtt talajfertőtlenítő készítményt is munkáljunk a földbe!

A petrezselyem tápanyagigénye

A petrezselyem közepesen tápanyagigényes, legcélszerűbb az előző évben szerves trágyázott zöldségfélék után termeszteni. Sárgarépa, pasztinák, illetve önmaga után semmiképpen ne vessük, mert a kártevői elszaporodnak. Elsősorban káliumigényes; a foszfor- és káliumtartalmú műtrágyákat lehetőleg ősszel, a talaj előkészítés során dolgozzuk a talajba, a nitrogént pedig fejtrágyaként juttassuk ki a tenyészidőben.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-16

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

Kertészkedni szeretnél, de nem tudod, hol kezd? Fedezd fel a 3 ideális zöldséget kezdőknek! Gyorsan növőek, ízletesek és minimális erőfeszítéssel termeszthetők.

2024-04-22

Közeleg a zöldbab ültetés ideje: Ezek a zöldbab ültetés lépése

Első kérdésként fel is merült bennem a kérdés? Vajon mikor kell ültetni a zöldbabot, aztán rögtön jöttek a továbbiak, hogyan kell ültetni a zöldbabot?

2024-04-16

Titkos trükk a hagyma örök életéhez: Soha többé nem kell magot venned!

Fedezd fel a titkos trükköt, amellyel örökké életben tarthatod a hagymát! Soha többé nem kell hagymát vásárolnod a boltban vagy magról újrakezdened a folyamatot!

2024-04-16

Soha nem fogod elhinni, hogy mennyi uborkát lehet termeszteni ezzel a trükkel!

Fedezd fel az uborka termesztés trükkjeit, amellyel bőséges termést érhetsz el! Tanulj a vetéstől a kiültetésen át a gondozásig és a kártevők elleni védekezésig.

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

éves gyulladás

olyan gyulladás, amelynek jellemzője a nagy mennyiségű bűzös izzadmányképződés, a... Tovább

hímvessző előesése

az a rendellenesség, amikor a tasakból kioltott hímvesszőt az állat nem tudja visszahúzni. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet Zöldség Zöldségtermesztés