Használd fel a Pet-palackot te is!

hirdetes

Pet-palack felhasználása - 3 remek ötlet!

Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Nagy öröm a zöld lelkű embereknek, ha hasznosítani tudnak valami olyasmit, amit eddig a szelektívbe hordtak. Mutatunk három ötletet arra, hogyan építhetünk PET-palackokból hasznos kerti berendezéseket, mindenkinek csak ajánlani tudom!

Pet-palack felhasználása

Felemelő érzés a kertészkedő számára, ha a korábban szemétbe dobott anyagot növények nevelésére használhatja. Az ötlet alapja hasonlít a komposzt készítéséhez, hiszen ott is a háztartási szerves hulladékot alakítjuk át AKTÍVAN valamilyen jó cél érdekében hasznos anyaggá. A pillepalackok felhasználásánál is megvan tehát az a jó érzés bennünk, hogy ezekből nem lesz már felesleges hulladék, nem találkozunk vele az erdőben eldobva, a Balaton vizén úszva, sőt még szakadós bevásárlózacskóvá átalakítva sem. Nem kell elrobogni vele (benzint fogyasztó autóval) a szelektív hulladékgyűjtőig. Otthon marad, gyűlik. Ja igen, és ingyen van!


Három különféle felhasználási módot mutatunk be, kicsiben, közepesben és nagyban. Mindhárom másra való, egyikük-másikuk inkább játék, mint hasznos kerti berendezés, de ez sem baj, hiszen mi kertészek alapvetően szeretünk játszani.


Szó lesz a palackok levágott tetejéből készülő, búra formájú mini-üvegházakról. Majd bemutatunk egy önmagát nedvesen tartó, két palackból készül ő, valójában a cserepet helyettesítő palackkészítményt. És ezt követi a nagy durranás, a valóban ház méretű palackból készült melegház, amelyhez 1000 palackot is felhasználhatunk. Kezdjük a sort a legkisebbel és haladjunk a méretek szerint! A következő oldalon a mini melegház létrehozását mutatom be nektek!

Forrás

Pet-palack felhasználása



Képzeljünk el egy teljes házat palackokból. Sőt, ne képzeljük el, hiszen itt van a képen, és ha valaki beüti a gugliba a “greenhouse plactic bottle” szavakat akkor rengeteg izgalmas példát talál. Persze kérdéses, hogy mi értelme van ennek, jó dolog-e igazán. Hát ezt csak az tudja megmondani, akinek már van. Az biztos, hogy a valódi melegházak pont így készülnek, azaz valami vastag, vagy több rétegből álló, áttetsző műanyagot feszítenek rá egy merev vázra. A nap besüt, a melegház belső része felmelegszik, a növények úgy nőnek, mintha húznák őket.

hirdetes


Ezen az építményen látszik, hogy egyszerű, a vázának összetákolásához sem kell mérnöki diploma, a hozzá való anyagok is brutálisan olcsók (nem is beszélve a palackokról). Ugyanakkor nem éppen egy szép építményről beszélünk, és egy ilyen tákolmány a kert végében, néhány év elteltével valószínűleg nem válik a telkünk esztétikai csúcspontjává.


A megépítéséhez (ha például 2×2 méteres alapról és enyhén lejtős tetőről van szó) simán elhasználhatunk 1000 palackot. Ennyit már gyűjteni, tárolni sem egyszerű. Nyilván rá kell egy kicsit készülni, szólni minden szomszédnak a tervünkről, hogy ők is adják nekünk a palackjaikat.


Az építéséhez néhány jó tanács:

  • a palackokat fel kell vágni és fel kell fűzni hosszú botokra, vagy pl. erős babuszhajtásokra, karókra, hogy az egyenesen tartsa őket
  • a sorok közötti rések nem okoznak gondot, nem árt a szellőzés, de a végén szilikonnal vagy egy ráragasztott fóliával be is tömhetjük a réseket
  • fontos, hogy a tető lejtős legyen, mert különben leszakad az első havazáskor



A melegházban akár másfél nappal korábban is kezdhetünk palántákat a szabadba ültetni, így májusban már a saját paradicsombokrainkról csemegézhetünk és novemberig élvezhetjük a saját melegházunk előnyeit.

Forrás

Pet-palack felhasználása



A mini melegház nem más, mint egy kétliteres palack levágott teteje. Arra való, hogy apró növényeket, különösen csírázó magvakat takarjunk le vele. A csírázáskor nagyon fontos a megfelelő (és általában meleg) hőmérséklet, és a magas páratartalom. Ezt elérhetjük ezzel az egyszerű megoldással. Nem is beszélve arról, hogy milyen látványos, talán kicsit futurisztikus képet is mutat egy gyorsan növekvő, búra alatt fejlődő növény A palackok felső 10-30 cm-es tetejét vágjuk le éles késsel vagy ollóval. Ez egy igen gyors, pillanatok alatt elkészíthető és fel-le helyezhető megoldás. Ha valakinek szeretne belefogni, akkor jó tanácsként fogadja meg, hogy először a palackok tetejét vágja le, és utána vásárolja csak meg a cserepeket, hogy pontosan illeszkedjenek egymáshoz.

hirdetes


Ahogy növekszik a búra alatt a növény, cserélhetjük a palacktetőt is, egyre nagyobb helyet hagyva a burjánzásra. Mivel a palackoknak szerencsére beépített szellőzőjük van felül, ezért ne dobjuk ki a kupakot, hanem használjuk a légáramlás szabályozására. Közelednek az ünnepek, úgyhogy akár ajándéknak is megfontolható egy igényesen elkészített és csinosan csomagolt példány!

 

Forrás

Pet-palack felhasználása


Próbáljunk fordítva gondolkodni. A képen látható palackok egyszerűen félbe vannak vágva, és a két fél egymásba van fordítva. Az alsó részben vizet tarthatunk, míg a felsőben termőföldet. A palack alja stabilan megáll, hiszen erre tervezték, ráadásul a víztől alacsonyan van a súlypontja. A felső rész szép átlátszó, ott a legvékonyabb a műanyag.


Az ültetéskor egy természetes anyagból készült vastag spárgát vagy pamutcsíkot bújtathatunk át a palack száján, amely egyik oldalán belelóg a vízbe, másik oldalán pedig érintkezik a talajjal. Így folyamatosan képes vizet felszívni és a talaj nedvességtartalmát növelni. Ergó magát öntözi. Miért ne adnánk magunknak néhány nap szabadságot, amikor nem kell az öntözéssel foglalkozunk!


Egyébként ez a módszer nem csak díszítésre, nem csak a ház ablakában alkalmazható, hanem mindenhol a kertben is, például csíráztatásra, palánták előnevelésére, gyökereztetésre is. Ha csak néhány palacknak hasznát vesszük, már annyival is kevesebb kerül a káposztásmegyeri szemétlerakóba.

Forrás

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-02-21

Hatalmas aszály Olaszországban – Már alig van víz a velencei csatornákban

Hetek óta téli szárazság tombol Olaszországban, ezért nem hiába aggódnak az olaszok. Sokan úgy vélik, hogy meg fog ismétlődni a tavaly nyári hatalmas aszály.

2023-03-23

Ez a 10 legjobb illatú virág a világon

Te is észrevetted már, hogy két különböző virágnak véletlenül sincsen ugyanolyan illata? De vajon melyik virágnak van a legjobb, legkellemesebb illata a világon?

2023-03-16

Hallottál már a „Lasagne” kertészkedésről? – Ez az új trend lassan meghódítja a világ házi kertjeit

A lasagne-kert egyszerűen megépíthető, és a kerti és a konyhai hulladékot is újrahasznosíthatjuk általa. A lasagne-kertészet az új ásás nélküli komposztálás.

2023-03-30

Grill fűszernövénykert – melyek a legjobb fűszernövények a pácokhoz?

Lássuk, mely fűszernövények a legjobbak grillezéshez! Olcsó és praktikus megoldás ez a grillezés szerelmeseinek! Akár teraszon, erkélyen is kialakíthatod!

2023-03-30

Így lehet ingyen akár több 100 monstera növényed is! – Elég ezt az 5 egyszerű lépést követned!

Ha monsterákkal szeretnéd telepakolni otthonod, nincs szükség rá, hogy újat vásárolj. Egyetlen egészséges növénnyel sok monstera növényt termeszthetsz!

2023-03-16

Hogyan írtsd ki a gyomokat az ágyásból anélkül, hogy károsítanád a növényeket – óvd meg a virágokat és a cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

A gyomok gyors növekedése minden kertész életét megnehezítik, főleg, ha olyan helyen kezdenek növekedni, ahol igazán nem kéne, mint például a veteményes.

2023-03-30

Mikor van szüksége egy hortenziának több tápanyagra? Hogyan és mikor kell tápozni?

Adj tápot ezeknek a gyönyörű hortenzia növényeidnek, amikor szükségük van rá, és jutalmul egy életerős, dús és ragyogó hortenzia bokrot kapsz majd ajándékul.

2023-03-29

Ez a 3 kertészeti hiba károsítja a környezetet a szakértők szerint

A kertben eltöltött idő mindig nagy öröm, de óvatosnak kell lennünk néhány alapvető tevékenységgel, amik kifejezetten károsíthatják a kertünk ökoszisztémáját!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szuperpresszió

Olyan gén. folyamat, amelyben egy mutáció hatását egy másik, tőle független mutáció... Tovább

öncsonkítás (autotómia)

az állat, menekülése érdekében, a számára veszélyt jelentő külső inger hatásara... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás