Hogyan termesszek paradicsomot? Szalmabálában való termesztése - ezt ki kell próbálnod Neked is

Paradicsomtermesztés szalmában - A rekord minőségért és mennyiségért!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes

Sokan szeretnének belekóstolni a növénytermesztésbe, azonban sajnos nem mindenki rendelkezik megfelelő táptalajjal. Létezik azonban egy módszer, ami még a táptalajnál is hatékonyabb, és nem függ a talpunk alatti föld minőségétől sem – ezek a szalmabála ágyások, azaz szalmaágyások! Mostani cikkemben elmondom nektek, miért érdemes idén nektek is szalmabála ágyásokban termesztenetek a paradicsomot! 

Paradicsomtermesztés szalmabála segítségével

Paradicsomtermesztés szalmabálában – Az előnyök

A szalmabálák jobban hasonlítanak a növénytartó-alapú kertészethez, azonban a szalmaágyások egyszerre veszik át a táptalaj és a növénytartó szerepét is. Amikor a bálákban található szalma bomlásnak indul, készen is áll az ültetésre.

A szalmaágyas módszer talán legnagyobb előnye, hogy nem számít, mennyire száraz, vagy nedves éghajlaton él az ember, ha képes megfelelő mennyiségű napfényt és vizet biztosítani, akkor kedvére termesztheti kedvenceit. A szalmabálás ültetéshez nincs szükség semmilyen különleges szerszámra vagy szakértői tudásra, így nem csupán tapasztalt kertészek, de amatőrök számára is ajánlott kipróbálni.

Paradicsomtermesztés szalmabálában – Hogyan működik a szalmabálás kertészet?

Javasolt közvetlenül egy farmról beszerezni a szalmát, és nem üzletből. Habár mindkét forrásból megfelelő minőségű alapanyaghoz juthatunk, az üzleti szalma esetén az eladók gyakran nem fogják tudni, hogy a szalma tartalmazza-e a saját magjait, vagy sem. Ezek a magok később fűként kinőhetnek a bálás virágtartóból.

Ez valószínűleg nem fogja befolyásolni a táptalaj minőségét, és a fű idővel magától elszárad majd. Habár a fű növekedését egy kis vízzel higított ecettel visszatarthatjuk, ez a folyamat, és az elszáradt fű kiszedése csak plusz felesleges munkát jelent. A következő oldalon elmondom, hogyan kezdhetsz bele a paradicsom termesztésébe! 

hirdetes

Paradicsomtermesztés szalmabálában – A bálák előkészítése az ültetéshez

Miután megvannak a szalmabáláink, alakítsunk ki sorokat belőlük, egymás mellé helyezve azokat. Fontos, hogy a vágott oldaluk nézzen felfelé nézzen, és a zsineg az oldalukon fusson, hiszen legfelül a növények helyezkednek majd el. Most következik a legfontosabb rész – a bálák előkészítése. A cél az, hogy a bálák belseje bomlásnak induljon, amihez nagyjából 10 napon keresztül kell nedvesíteni és trágyázni a bálákat. Az első hat nap során a bálákat 3 csészényi szerves trágyával kell lepermetezni, majd jöhet egy adag víz, hogy a trágya beljebb mosódjon a bálákba.

A hetedik, nyolcadik és kilencedik napokon 3 helyett 1,5 csészényi szerves trágyára lesz szükség. Végül, a tizedik napon 3 csésze foszforral kevert káliumot használjunk (darált állati csontok és fából égetett hamu 50:50 arányú keveréke tökéletes erre a célra). Ha mindent jól csináltunk, a bálák ezek után forrók és nedvesek lesznek. Javasolt néhány oszlop és zsineg felhasználásával egy kisebb támrendszert kialakítani, amelyre a növények felfuthatnak. A lejjebb futó zsinórokra akár egy kis ponyvát is fektethetünk, ami segít melegen tartani a növényeket a hűvösebb éjszakákon.

Paradicsomtermesztés szalmabálában – Ültetés és a szüret utáni teendők

A szüretelés után nedves, szürkés bálák maradnak csak hátra, azonban ezt mi a későbbiekben még felhasználhatjuk – helyezzük őket télire a komposztálónkba, hogy tavasszal kiváló minőségű komposzttal kezdhessük a szezont. Ha ráérzünk a szalmabálás termesztésre, akkor csak fantáziánk szabhat határt a különböző lehetőségeknek. Használjunk annyi bálát, amennyire szükségünk van és akár virágokat is elhelyezhetünk a bálák szélén díszítés gyanánt. Ha igazán megtetszik ez a módszer, akkor semmi sem tarthat vissza attól, hogy egész kerteket alakítsunk ki bálákból!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

nyírási seb

a juhok nyírásakor a nyíróollóval okozott sérülés. A mélyre terjedő sebzés helyén a... Tovább

77/2008. (VI. 14.) FVM rendelet

Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból az öntözés, a melioráció és a... Tovább

Tovább a lexikonra
Paradicsom