A legjobb trükkök palántaneveléshez

hirdetes

Így lehet sikeres a palántanevelés

Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Ki mint vet, úgy arat! A vegyszermentes kertészkedés a magvetéssel kezdődik. Ha magunk gondozzuk a magvakból kikelt palántákat, nem kell várni a kertészkedéssel a tavasz beköszöntéig. Jóval hamarabb nekiláthatunk. A palántanevelés hasznos kedvtelés. Ki kell próbálni! Készüljünk fel rá!

Palántanevelés hatékonyan

 

1. Válasszunk magot

Egyes növények magjai lassabban csíráznak ki, másoké gyorsabban. A palántanevelés időtartama növénytől függően 4-12 hét. Ideje függ a csírázás megindulásától, a növekedési rátától, a tartás körülményeitől. A legnagyobb problémát a túl korai csíráztatást követő fényszegény körülmények, hőmérsékleti problémák okozzák. A holtbiztosan jól csírázó zöldségek listája: bazsalikom, brokkoli, bimbóskel, karfiol, káposzta, metélőhagyma, póréhagyma, vöröshagyma, paprika és paradicsom, hogy csak a legismertebbeket említsük.

Egynyári dísznövények közül a ternye (Alyssum), pillangóvirág (Cosmos), bársonyvirág (Tagetes), legényrózsa (Zinnia). Lássunk végül néhány jó csíráztatható évelőt is: százszorszép (Bellis perennis), harangláb (Aquilegia), mályvarózsa (Alcea).

2. Tervezzünk vetést

A vetési naptárhoz igazítsuk a vetéstervünket. 

3. Gyűjtsünk vagy vegyünk palántanevelő edényeket

hirdetes

A csíráztatáshoz tálcát vásárolhatunk is, de magunk is elkészíthetjük hulladék fából. Használhatunk tejfölös, krémsajtos stb. műanyag poharat. Préselt tőzegből vagy kókuszrostból, műanyag habból is készülnek edények. A részleteket itt olvashatja: Csíráztató edények. Az edényeket (már amelyeket lehet) fertőtleníthetjük forró, szappanos vízzel, hypoval (1 rész Hipó, 10 rész víz), vagy kevésbé agresszív ecettel.

4. Készítsünk vagy vegyünk palántaföldet

Mag indításhoz használjunk rostos tőzeget vagy kókuszrostot, amely víz felvételekor megduzzad. Mivel a magvak a csírázáshoz a sziklevelekben található tápanyagot használják fel, a csírázáshoz nincs szükség külön tápanyag biztosítására. Például az uborka friss fenyőfűrészporban is remekül csírázik.

Sok készen kapható palántaföld a magvetést követő palántanevelésre is alkalmas. Rendkívül egyszerű a készen kapható tőzegpogácsa használata. Öntsünk a tálcára helyezett pogácsákra 125 ml meleg vizet. A pogácsa pár perci alatt megszívja magát vízzel. Amikor felvette a vizet, öntsünk rá még 75 ml meleg vizet. A vetőmagot a tasakon lévő utasításnak megfelelően ültessük bele. Két-három magot pogácsánként, ha azok átmérője 50 mm. Öntözés alulról, a pogácsa a tálcából szívja fel a vizet. Öntözni akkor kell, amikor a közeg színe világosbarna.

hirdetes

Tűzdeléshez, palántaneveléshez is beszerezhetünk palántaföldet. A palánták érzékenyek. Ezért csak friss, laza szerkezetű közegben nevelhetjük őket, amely biztosítja számukra a szükséges, felvehető vízmennyiséget. A palántaföld mindig lazább szerkezetű, mint a virágföld. Ha a közeg túl nedves vagy kötött a gyökerek nem tudják behálózni és betegség is felütheti a fejét. Használhatunk készen vásárolt zsákolt palántaföldet. Ez a közeg már tápanyagban gazdagabb kell hogy legyen, hiszen a sziklevelekből a tápanyag el fog fogyni.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-12

A terasz éke lesz: így ültess tavasszal önellátó fűszersarkot

Arra gondoltam, hogy tavasszal kicsit feldobom nemcsak a kertet, hanem a teraszt is, ehhez pedig találtam egy tök jó ötletet. Így készíts önellátó fűszersarkot!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Mit kell tenni, ha a szelídgesztenyét megtámadja a gubacsdarázs?

A gubacsdarazsak könnyen kárt tehetnek a szelídgesztenye levelekben, de szerencsére van néhány bevált módszer, amelyekkel visszaállíthatod a szelídgesztenyéd egészségét.

2024-01-02

4 zöldség, amit már februárban el kell ültetned, ha bőséges termést szeretnél

Az egyik leginkább örvendetes dolog februárban, hogy mindössze 28 napos, és utána jön is a tavasz. Tudtad, hogy vannak zöldségek, amit már februárban elültethetsz?

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Tappancs Állatvédõ Alapítvány

Állatvédõ szervezet Gyakorlati állatmentéssel, ismétlõdõ ivartalanítási programmal,... Tovább

föcstej (kolosztrum)

az ellést követő, a laktáció első időszakában termelődő —tej; az újszülött... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások Zöldség Zöldségtermesztés