A pajorok kártétele, védekezési módok pajorok ellen - tudj meg mindent a pajorokról

Kertünk legnagyobb ellensége – Védekezés a pajorok ellen

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Egy rendhagyó sorozatba kezdünk ismét, mivel rengeteg kérdés érkezett felénk az utóbbi időszakban arra vonatkozóan, hogy mit lehet kezdeni a különböző kártevőkkel. Ebben a sorozatban a legádázabb ellenségeket mutatjuk be nektek, ők azok, akik könnyedén tönkretehetik az egész kertet, ha nem figyelünk oda eléggé. A sort a legveszedelmesebbel kezdjük, ami pedig nem más, mint a cserebogár lárvája, ismertebb nevén a pajor! 

Védekezési módok a pajorok ellen

A cserebogár, illetve a pajor bemutatása, rövid ismertetése

Egy viszonylag gyakori bogárfajról van szó, amikor a májusi cserebogarat említjük, leginkább az európai kontinensen találkozhatunk vele, de Törökországban és Nyugat-Oroszországban is vannak állományai. A cserebogarat arról lehet felismerni, hogy feje, előtora, és potroha szürkésfekete, a szárnyfedői pedig barnák. A potrohszelvények oldalán háromszög alakú, világos foltok láthatók, a szárnyfedőket ritkás fehér szőrzet fedi.

Nevéből adódóan tudhatjuk, hogy leginkább májusban találkozhatunk velük, egészen június végéig. A cserebogár lárvája négy-öt centiméteresre is megnő, piszkosfehér színű, hátsó része felé sötétedik, és vastagszik. Lábai a test elején, a barna fej közelében vannak, rágói erősek. A lárvák megjelenése sem nyújt szép látványt, maradjunk annyiban, hogy eléggé gusztustalanok sajnos. 

hirdetes

A pajorok fejlődése 

Teljes átalakulással fejlődnek ki a májusi cserebogarak, a Kárpát-medencében ez három évet, míg hidegebb vidékeken négy évet vesz igénybe. Ennek tükrében Magyarországon háromévenként, április-májusban számíthatunk tömeges rajzásra. A nőstény egyedek kevésbé árnyékolt, növényekkel sűrűn benőtt, fagymentes helyekre tojnak két-három alkalommal 20-30 tojást. A talajnedvesség hatására ezek a tojások megduzzadnak, 30-50 nap múlva kikelnek a lárvák.

hirdetes

Elsőként a tojásrakás évében vedlenek nyár végén, másodjára a következő nyár elején. A lárvák a talajban vízszintesen és függőlegesen is sokat mozognak, a fiatal lárvák humuszevők, az idősebbek viszont polifág gyökérkártevők. Ebből is adódik, hogy a legkárosabbak az idős lárvák.

Általában két évet töltenek el lárvaalakban, gyakran egyméteres mélységben. A lárva kora a fejtok méretéből állapítható meg, első év: 2-3 mm, második év: 3-5 mm, harmadik év: 6-8 mm. Nagyjából egy ásónyomnyi mélységben kezdődik meg a bábozódás a harmadik év nyarának közepén, a bábból őszre fejlődik ki az imágó, ami azonban nem jön a felszínre, hanem áttelel a talajban.

A rajzás végéhez közeledve a nőstények száma kisebb lesz, mivel a peterakás után kimerülnek, és elpusztulnak a földben. Közben a hímek is elpusztulnak, vagy végelgyengülésben, vagy számos ellenségük által elfogyasztva. A kifejlődött pajor a harmadik évben kis üreget váj a földben magának, ezt kisimítja és benne alakul át bábbá. Most, hogy kicsit megismerkedtünk a pajorokkal, nézzük, miért olyan veszedelmesek, és mit tehetünk ellenük, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-08

Az angolkert egy varázslatos kertészeti élmény: így alakíts ki otthon

Az angolkert kialakítása egy varázslatos kertészeti élmény, ha követed ezt az útmutatót, segít neked egy igazi angolkert kialakításában. Próbáld ki Te is!

2024-10-09

Botanikai tulipán vagy törpe tulipán? Ismerd meg ezeket a vad fajtákat

A botanikai tulipánok és törpe tulipánok nem csak szépségükkel, hanem ellenállóságukkal is kiemelkednek. Ismerd meg ezeket a csodaszép vad tulipán fajtákat.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-08-14

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent.Ezáltal nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy műtrágyákat alkalmaznunk.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-10-07

Ezek a legszebb díszfák, amiket most minden kerttulajdonos szeretne

Bemutatjuk a legnépszerűbb és legszebb díszfákat, amiket most minden kertbarát szívesen látna a kertjében. Válaszd ki melyik díszfa mutatna jól a kertedben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

állattenyésztés

tágabb értelemben az a tudományág, amely magába foglalja a gazd. állatfajok nemesítésének... Tovább

útifű (Plantago)

az útifűfélék (Plantaginaceae) családjának nemzetsége, számos faja hazánkban is elterjedt.... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés gyümölcs Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Mezőgazdaság Növényvédelem permetezés Talajművelés