Minden az orvosi zilizről

Tudj meg mindent az orvosi zilizről

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Az orvosi ziliz (Althaea officinalis) egy évelő virágzó növény, ami kifejezetten a nyirkos helyeket kedveli. Magassága 90-120 centi lehet, levelei pedig puhák és szőrösek, jellegzetes, több élű formával. Mutatós virágaikat 5-5 darab szívekhez hasonlító szirom díszíti, amelyek többféle színűek lehetnek (pl. fehér, rózsaszín, stb.) A virágok júliusban nyílnak és egészen szeptemberig gyönyörködhetünk bennük. Habár sok napos, hűvös helyen (pl. tavak partján vagy mocsarakban) vadon vagy naturalizáltan is megtalálhatók, vannak, akik házilag termesztik őket jótékony hatásuk és nyálkás nedvük miatt, ami (a zseléhez hasonlóan) különféle receptekhez használható természetes sűrűsítőként. Ha mindez felkeltette az érdeklődésedet, és szeretnéd egy újabb hasznos növénnyel bővíteni portádat, akkor íme minden, amit egy kertésznek az orvosi ziliz termesztéséről tudnia kell!

Bemutatkozik az orvosi ziliz

Az orvosi ziliz ültetése

Az orvosi ziliz ültetéséhez valamivel több körültekintésre van szükség, mint a legtöbb másik kerti növény esetében. Érdemes közvetlenül a kertbe ültetni őket, akár magról akár dugványozással szaporítasz, mert növénytartóban nem érzik jól magukat. Az orvosi ziliz 3-9 USDA zónák között hidegtűrő, tehát hazánkban is termeszthető évelőként. Persze érdemes olyan helyre ültetni, ahol minél több napfény éri, de félárnyékban is képes eléldegélni.

Orvosi ziliz talajigénye

Az orvosi ziliznek minden esetben nyirkos, nedves talajra van szüksége, hiszen a természetben is gyakran fordul elő tavak mentén, vagy mocsarakban. Nem kell (és nem is szabad) elárasztani, vagy erősen mocsarassá tenni a talajt alatta, csak figyelj oda rá, hogy ne száradjon ki a földje. Az orvosi ziliz homokos, mégis nyirkos talajban érzi jól magát. Mivel azonban a homokos talaj viszonylag hamar kiszárad, némi komposzttal javíthatod a vízmegtartását, ha ez problémát okoz kertedben. A pH-érték tekintetében ezek a növények nem éppen kényesek, és ha a kertedben más növények is eléldegélnek, akkor a ziliznek sem lesz problémája.

Az orvosi ziliz nevelése magról

A legtöbb kertész magról neveli az orvosi zilizt, tekintve hogy a legtöbb helyen nem igazán lehet palántaként hozzájutni. A magokat nyirkos tőzegmohába ültesd, amelyet ez után zárj egy műanyag tasakba, amit végül helyezz a hűtőbe 4-6 hétre. Ezt a folyamatot mesterséges sztratifikációnak nevezzük – ilyenkor a magok télhez hasonló körülmények között töltenek el néhány hetet, amely után „ösztönösen” elkezdenek kicsírázni, akárcsak a természetben tennék a tavasz beálltával.

Mikor ültesd el az orvosi zilizt

Ha olyan területen élsz, amire enyhébb telek jellemzők, a magokat már ősszel is elültetheted, hogy jövő nyáron már virágzó zilizeid legyenek. Ha keményebb telek jellemzők otthonodra, akkor mindenképpen használd ültetés előtt a fent leírt hűtős sztratifikációs módszert. Tavasszal aztán rögtön elültetheted a magokat, amint a talaj megmunkálhatóvá válik. Ez általában 2-3 héttel az utolsó várható fagy előtt elvégezhető (ellentétben sok más növénnyel, amiket az utolsó fagy után ajánlott csak elültetni vagy kiültetni a kertbe). Ültetés után ügyelj rá, hogy a talaj mindig nyirkos maradjon, amíg a magok ki nem csíráznak. Ez akár több hétbe is beletelhet, ezért légy türelmes, és ügyelj oda a talaj nedvességére. Hetekkel később a csírák kibújnak majd.

Ültetési távolság

A magokat csoportokban ültesd el, mindegyik csoportba 5-6 darab kerüljön. Ügyelj rá, hogy a magokat ne ültesd túl mélyre. A különböző csoportokat legalább 45-60 cm-re ültesd egymástól. A következő oldalon mindent megtudhatsz az orvosi ziliz gondozásáról, érdemes lapozni egyet!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-04-09

Egy növény, amibe azonnal beleszeretsz: A hibiszkusz szaporítása dugványozással

A hibiszkusz egy csodás virág, melynek szaporítása dugványozással nagyon egyszerű. Jöjjön a hibiszkusz szaporítása dugványozással lépésről lépésre, kövesd!

2024-04-09

Ezeket a szobanövényeidet kell most kivinned

Itt a tavasz, a jó idő, az idő, amikor a természet is életre kell. Itt az ideje, hogy szobanövényeidet is kividd a napsütésre. Ezeket a szobanövényeket vidd ki!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

véralvadás

A ->vérplazmában oldott állapotban lévő fehérjének, a fibrinogénnek fibrinszálakká való... Tovább

ragadozók (Carnivora)

az —>emlősök osztályába tartozó rend. Alakjuk, testnagyságuk változó. Fogazatuk... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet virág