Az örökzöldek téli barnulása – Okai, következményei, valamint az örökzöldek téli barnulásának elkerülése

Örökzöldek téli barnulása – Mi okozza, és hogyan előzhetjük meg időben?

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Védekezz az örökzöldek téli barnulása ellen

Tudd, hogy mikor és hogyan trágyázz

Ne trágyázz nyár végén vagy kora ősszel. A gyorsan felszívódó, magas nitrogéntartalmú műtrágyák nyár végén vagy ősszel további lombozat növesztésére késztethetik az örökzöldeket (különösen a nem őshonos fajtákon), illetve megakadályozhatja, hogy a növények megfelelően átlépjenek nyugalmi állapotuk.

Biztosíts téli védelmet örökzöldjeidnek

Használj vásznakat, hókerítést vagy más takaróanyagokat, hogy megvédd növényeidet a téli naptól és széltől. Szúrj le 120-150 cm magas karókat a lombozat élétől nagyjából 60 centire, különösen a növények déli és nyugati oldalain (illetve minden olyan oldalon, ahonnan szél érheti őket), és feszíts ki közéjük takaróanyagokat, hogy ilyen átmeneti kerítésekkel védhesd meg örökzöldjeidet.

Felül hagyd fedetlenül őket. Ezek a kerítések megvédik majd növényeidet a széltől és a közvetlen napsütéstől. Tavasszal persze már el kell távolítanod ezeket. Fontos, hogy ne kötözd össze örökzöldjeidet vászonnal vagy más anyagokkal, mert ezek nedvességet szívhatnak magukba, megfagyhatnak és búvóhelyet biztosíthatnak a növényekre káros élőlények számára. Ne bízd növényeidet a párolgásgátló szerekre – ezek nem valami hatékonyak és a hó illetve az eső könnyedén lemoshatja őket a lombozatról.

Mit tehetek, ha örökzöldem a téli barnulás jeleit mutatja?

Tuják, puszpángok, borókák, tiszafák és hasonló örökzöldek esetében metszd le az elhalt, elbarnult, sérült vagy haldokló lombrészeket valamikor a tavasz közepén, miután beindult az új lombozat növekedése. Amennyiben még nem jelentek meg az új ágak kezdeményei, kapard le a kérget a barnuló ágakon és nézd meg, hogy látsz-e alattuk zöld szövetet.

Továbbá óvatosan hajtsd vissza a rügyek pikkelyeit és figyeld meg, hogy van-e alattuk zöld szövet. Ha a szárak vagy a rügyek alatt zöldet találsz, akkor a rügyek még kihajthatnak, hogy pótolják az elhalt leveleket. Ha csak barna szövetet találsz, akkor az ág valószínűleg már teljesen elhalt, így jobb, ha lemetszed a következő még ép ágig vagy rügyig.

Ezek az ágak vagy rügyek meglehetősen mélyen lehetnek a fa lombozatában, tehát készülj fel rá, hogy örökzölded egy nagyobb részéről kell majd megválnod. A tűnyalábos fenyők, jegenyefenyők és lucfenyők tavasszal az ágak hegyén növesztenek új rügyeket, hogy lecseréljék a télen megsérült tűleveleket – ezeknek a fákat éppen ezért általában nem kell metszeni.Az örökzöldek így elveszített részei néhány szezon alatt visszanőnek majd. Ha azonban egy egész fenyő bebarnult, akkor csekély az esély a felépülésre, ezért ideje megválni tőle.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

onkológia

a —>daganatokkal kapcsolatos kérdésekkel (kórfejl. kóroktan, gyógykezelés stb.)... Tovább

fajtakísérlet

a fajtaértékelés alapját képező tevékenység. Az összehasonlításra szánt fajtákat azonos... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem