Örökzöldek betegségei – Nézzük, hogyan védekezhetünk ellenük!

Örökzöldek betegségei és az ellenük való védekezési módok

Szélesi Ferenc
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Nagyon sok levél érkezik hozzánk egész évben, melyekben azután érdeklődnek az olvasók, hogy milyen betegségek támadják meg az örökzöldeket, és hogyan érdemes ellenük védekezni. Mostani cikkemben elmondok nektek mindent, amit tudnotok kell az örökzöldek betegségeiről! 

Örökzöldek leggyakoribb betegségei

Örökzöldek betegségei – Mi lehet a háttérben?

A megbetegedések többségének hátterében nem mindig fertőzés áll, hanem sokszor élettani ok. Tudni kell, hogy a tuja, amit vásároltatok, nem honos növény nálunk, tehát teljesen más törődést igényel mint a honos növényeink.

Sokszor nem kap elegendő mennyiségű vizet, túl száraz, köves, magas sótartalmú, árnyékos, pangó vizes, túlságosan árnyékos a hely, ahova ültetve lett. Előfordulhat, hogy rágja a pajor vagy a lótücsök a gyökérzetét, azért mutatkoznak a száradás jelei. Azonban, ha ezeken kívül mégiscsak betegségre gyanakszunk, akkor az lehet gombás megbetegedés vagy valamilyen rovarkártevő.

Örökzöldek betegségei – Az első feladatok

Legelső lépés az örökzöldek ápolása tavasszal. Ez úgy kezdődjön, hogy vegyük elő a magasnyomású mosókat vagy a slagot, és alaposan mossuk ki az örökzöldek ágai közül az elhalt levélzetet, ágacskákat. Másnapra az örökzöld növény felszárad, és akkor jöhet egy kiadós permetezés.

Örökzöldek betegségei - A tujákat is permetezni kell

Tavasszal egy rezes-kénes készítménnyel alaposan mossuk át a növényeket. A réz a gombás betegségek megelőzésére kiváló, míg a kén az atkák gyérítésére alkalmas. A tuják permetezését ismételjük meg minden hónapban, arra mindig ügyeljenek, hogy reggel vagy estefelé permetezzenek. Most pedig nézzük az örökzöldek leggyakoribb betegségeit és az ellenük való védekezési módokat! 

Örökzöldek betegségei – A pikkelylevél barnulása

Leggyakoribb gombás fertőzés az örökzöldek pikkelylevél barnulása. A tünetek elsősorban a legfiatalabb hajtásokon kifakulnak, barnulnak és elszáradnak. A gomba az előző évben megfertőződött hajtásokon telel át a pikkelylevelekben. Kora tavasszal e hajtások pikkelylevelei apró foltokban sárgulnak, barnulnak, súlyosabb esetekben elszáradnak.

Májustól a fertőzött, elhalt leveleken apró 0,5-2 mm nagyságú, ovális alakú fekete termőtesteket figyelhetünk meg. Az elhalt hajtások idővel lehullnak, az ágak csupaszon maradnak. Márciustól októberig, egész évben fertőzhet a gomba. A következő oldalon további betegségek és védekezési módok várnak, érdemes lapozni egyet! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

PR37WOS (X0971 T)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzása közepesen korai, a kalászkapelyva nem vagy nagyon... Tovább

talajmikrobiológia

a ->talaj mikroorganizmusaival foglalkozó biol. tudományág. Foglalkozik a növények... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem