Növényszaporítási kisokos - Tudnivalók kezdő kertészeknek

hirdetes

Növényszaporítási kisokos - Elméleti tananyag kertészeknek

Szélesi Ferenc - Főkertész,GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Minden kezdő kertész életében az első jelentős és örvendetes pillanat, amikor látja a saját maga által nevelt növény fejlődését és eredményét, főleg ha az egy iciripiciri magról kelt ki. A második ilyen sikerélmény kétség kívül az, amikor a növényt nem csak életben tartani tudja már, hanem sikeresen szaporítani is. Azért, hogy legyen egy kis segítség ebben, elhoztuk a növényszaporítás legalapvetőbb módjait, hogy tisztában legyünk néhány alapvető fogalommal.

Növényszaporítás eredményesen

A növények szaporításának kétféle módja van: ivaros és ivartalan módon lehet ezt megvalósítani. Mi most az ivartalan szaporítási módszerekről fogunk beszélni, ugyanis ezeket tudjuk otthon elvégezni. Az ivartalan szaporítási módoknak megint csak két nagy csoportja van: az autovegetatív és a xenovegetatív szaporítás. Előbbiről akkor beszélünk, ha az új egyed saját gyökér regenerációjával jön létre (ide tartozik a dugványozás, sarj, indanövény), míg az utóbbi esetében idegen egyeddel növesztik össze az anyanövényt és így pótolják a hiányzó szerveket, ezt nevezzük oltásnak.

Növényszaporítás – Dugványozás

Gyökérdugvány esetében például az anyanövényt kiássuk, óvatosan kimossuk a gyökerek közül a földet, majd nagyjából 5 cm-es gyökérrészeket vágunk le, amiket laza szerkezetű talajra fektetünk vízszintesen (pl. komposzttal töltött cserépbe). Vékony réteg komposzt megy a tetejére, majd jól belocsoljuk. Nem is olyan nehéz, igaz?

hirdetes

A másik, hosszadalmasabb módszer a levéldugvány, ami akár hónapokig is eltarthat, mire meggyökeresedik. Ebben az esetben egy egészséges levelet veszünk alapul a növényről, amit szaporítani szeretnénk. Ezt a levelet egy éles késsel feldaraboljuk a levélerek mentén. A komposztba pedig beleállítjuk a levéldarabokat úgy, hogy a levélér a földben legyen. Alapos locsolás után letakarjuk egy fóliával, mivel meleg napos hely kell neki, és kitesszük a fényre. Folyamatosan figyelni és locsolni kell, amíg gyökeret nem ereszt.

hirdetes

Növényszaporítás – Oltás

Oltás olyan művelet, ami során a növények hajtásait úgy sebzik meg, hogy összeillesztve, majd összeforrva többkomponensű növényként éljenek tovább. ezeket a többkomponensű (vagyis nem csak 1 típusból álló) növényeket hívjuk oltványnak. Az oltványban az alkotó elemek genetikai tulajdonságaikat megtartják, így az oltvány egy olyan növény, amiben a két különböző növény tulajdonságai egy egyedben érvényesülnek.

Ebből kifolyólag oltványokat nem csupán szaporítási céllal készítenek, hiszen rengeteg egyéb dologra is nagyon hasznos. Lássuk mik ezek, a következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet, ugyanis még hátravan pár remek növényszaporítási módszer! 

Forrás: Fotók: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2023-12-31

Mit kell tenni, ha a szelídgesztenyét megtámadja a gubacsdarázs?

A gubacsdarazsak könnyen kárt tehetnek a szelídgesztenye levelekben, de szerencsére van néhány bevált módszer, amelyekkel visszaállíthatod a szelídgesztenyéd egészségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gyomirtó Sekator

Gyomirtó permetezőszer őszi búza, őszi és tavaszi árpa gyomirtására.Hatóanyag: 5 %... Tovább

takarmányozás higiéniája

a takarmány-élettani alapokra, valamint a gyak. takarmányozás ismereteire építve foglalkozik... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés