Kerti növények gondozása – visszacsípés, metszés, visszavágás

hirdetes

Kerti növények gondozása – visszacsípés, metszés, visszavágás

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A kert belültetése csupán a történet fele. Növényeid az ültetés pillanatától kezdve folyamatos gondozást, karbantartást igényelnek majd, hogy később aztán gyönyörű virágokat hozhassanak. Az alábbiakban néhány alapvető gondozási feladatot mutatunk be, amelyeket minden kerttulajdonosnak ismernie kell.

Kerti növények gondozása – visszacsípés, metszés, visszavágás

1. Bimbók metszése

A legtöbb virágnak sokat segít, ha eltávolítják elvirágzott virágaikat. Ezt az elvirágzott virágok lemetszésével teheted meg. Sok növény csak akkor képes új virágot hozni, ha elhaló félben lévő virágaikat lemetszik. Ha a növényen maradnak, akkor magtokká alakulnak át, és nem hoznak új virágokat. Még a szezononként csak egyszer virágzó növényeknek is jót tesz az ilyen metszés, ugyanis a magtokok nélkül a növény a magtermelés helyett saját fenntartására használhatja az energiáját. Ez utóbbi kategória alól persze vannak kivételek, mint például a tollbuga, vagy a különböző díszfüvek, amelyek ugyan csak egyszer virágzanak, de még száraz magtokjaik is jól mutatnak rajtuk.

A képen egy hegyi imola (Centaurea montana) látható, amint éppen lemetszik róla egyik elvirágzott bimbóját. A hegyi imola több bimbót is hoz a szárára, ezért az egész szárat addig nem kell eltávolítani, amíg minden bimbó el nem virágzott rajta. Egy éles kerti metszőolló tökéletes erre a célra. 

hirdetes

2. Virágzó szárak metszése

Néha elég egyszerűen lemetszeni az elvirágzott bimbókat és virágokat (mint az előző pontban). Máskor azonban, ha a virágok saját szárukon helyezkednek el, célszerűbb az egész szárat kimetszeni. Így elkerülheted, hogy egy árva, fejetlen szár maradjon a virágok mellett. A képen egy ördögszem egyik szára kerül lemetszésre egészen a tövénél.

hirdetes

3. Visszacsípés

Egyes növényeknek nagyon éles, vékony száraik vannak, amelyeket egyszerűen ujjaiddal is eltávolíthatsz. Ezt hívjuk visszacsípésnek. A díszcsalánokat a leveleikért termesztik, és nem a virágaik miatt. A díszcsalánok virágainak lecsípésével biztosíthatod, hogy sűrűbb és bokorszerű levélzetet hozzanak. Visszacsíphetőek még például a sásliliomok és a látnokzsályák is. Sok ősszel virágzó évelőt már a szezon elején visszacsípik, nehogy túl magasra nőjenek és ernyedté váljanak, és hogy ezzel több bimbó kialakulását ösztönözzék rajta. A krizantémok és az évelő őszirózsák visszacsípésével néhány héttel kitolható a virágzási időszakuk, egészen szeptember végéig.

Az ősszel virágzó növények visszacsípéséhez távolítsd el legfeljebb egyharmadukat, amint elérik a 15 cm-es magasságot. Ismételd meg ezt a folyamatot 2-3 hetente, egészen július 4-ig. Ez után hagyd, hogy a virág a megszokott módon virágozzon. A következő oldalon még több tanács vár! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-03-20

5 tipikus tavaszi ültetési hiba, amit kerülj el!

Itt a tavasz, irány a kert, és dobjunk össze egy csodaszép kertet, amire később büszkék lehetünk, nem igaz? Vagy ácsi, és gondoljuk át ezt az egészet!

2023-03-16

Az esővíz gyűjtése jót tesz a növényeknek, a környezetnek és a pénztárcádnak – így készíthetsz esővíz hordót

Az esőhordó otthoni elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád, és több okból is kifizetődő. Nagyszerű módja, hogy fenntarthatóbbá válj, és csökkentsd a vízszámlát

2023-03-16

Mikor kell átültetni a paradicsompalántákat – tippek a palánták kiültetésének megfelelő időzítéséhez

Tudod, mikor kell kiültetni a paradicsompalántákat, hogy erős és egészséges növényeid legyenek? Ha nem vagy benne biztos, akkor most eláruljuk cikkünkben!

2023-03-16

Hogyan írtsd ki a gyomokat az ágyásból anélkül, hogy károsítanád a növényeket – óvd meg a virágokat és a cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

A gyomok gyors növekedése minden kertész életét megnehezítik, főleg, ha olyan helyen kezdenek növekedni, ahol igazán nem kéne, mint például a veteményes.

2023-03-07

Mit kell tavasszal megmetszeni? 5 növény, amit ne hagyj ki a metszési szezonból!

Sok növényt tavasszal le kell metszeni, beleértve a levendulát, az orgonát és a díszfüvet. A tavaszi metszés nagyobb növekedést és több virágot tesz lehetővé.

2023-02-24

Késő van már a lemosó permetezéshez?

Mikor van ideje a lemosó permetezésnek és mikor késő már elvégezni? Cikkünkben bővebben kifejtjük mikor kell elvégezni a gyümölcsfák lemosó permetezését.

2023-03-16

Hogyan lehet megszabadulni a rojtosszárnyúaktól? – Gyors és egyszerű módszerek a kártevőkkel szemben

Szakértői módszerek, amelyek megmentik a beltéri, üvegházi és kerti növényeket ezektől a kártevőktől! Hogyan írtsuk ki a rojtosszárnyú kártevő rovarokat?

2023-03-16

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! Milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

üzemegység

a mg. vállalat területileg elhatárolt irányítási, szervezeti egysége. A ->területi elv... Tovább

bivaly (Bubalis bubalis)

a szarvasmarha-félék (Bovidae) családjába tartozó faj. Eredeti hazája India és Indonézia. Az... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem