Hasznos tippek - így kezd meg növényeid óvását a hűvös időszak megérkeztével

Így vigyázz szobanövényeidre a hűvös időszakban – ezekre figyelj fokozottan

TK, SFV
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A tél már vészesen közeledik, ez pedig csak egyet jelenthet – érkezik a hűvöseb időjárás is. Ekkor már éjszakánként fagypont alá süllyedhet a hőmérséklet, így amennyiben olyan növényekkel rendelkezünk, melyek erre érzékenyek lehetnek, akkor érdemes őket megvédeni.

Szobanövények

Az olyan növényeket, melyek nem bírják a hűvös időjárást érdemes beköltöztetnünk lakásunkba, vagy éppen a téli helyükre, ahol biztonságban áttelelhetnek. Arra ugyanakkor érdemes odafigyelni, hogy a beköltöztetést is szakszerűen végezzük el, ugyanis más és más növényeknek eltérőek lehetnek igényeik – lássuk, miről beszélünk.


Teleltetés a szabadban


Vannak olyan növények, melyek nem igényelnek különösebb védelmet, így ezek kint is teleltethetőek – elsősorban ekkor a mediterrán növényekről van szó, mint példának okáért a rozmaring vagy éppen a füge. Az ő esetükben ugyanakkor érdemes tövüket takarni szalmával vagy levéllel. 


Ugyanebbe a kategóriába tartoznak a dézsában nevelt növények is, melyeknek érdemes egy szélárnyékos, mégis napos helyet keresni. Erre tökéletes lehet otthonunk déli házfala. Ahogy megtaláltuk számukra a tökéletes helyet, akkor tekerjük be őket fóliával vagy gyékénnyel, így is védve őket a hűvös időtől.


Mi legyen a szobanövényekkel?


Szobanövényeinket ilyenkor már egyáltalán ne hagyjuk a szabadban. Mégis, mielőtt bevinnénk őket lakásunkba, alaposan vizsgáljuk meg őket, nem található-e rajtuk bármilyen kártevő. 


Évente rengeteg betegséget hurcolhatunk be otthonunkba, ha nem vagyunk körültekintőek, melyek könnyedén átterjedhetnek benti, egészséges növényeinkre. Amennyiben növényünkön kártevőt találtunk, azt semmiképpen se helyezzük egy egészséges példány mellé.


Ebben az esetben távolítsuk el a növény elszáradt leveleit, hiszen azok is gyengíthetik élőlényünket, akár menedékként is szolgálhatnak a betegségek számára. Ha csupán kisebb mennyiségben találhatóak meg kártevők növényünkön, akkor ezzel meg is oldottuk a problémát – ellenkező esetben érdemes permetszert használnunk. Végezzük el a permetezést 2 – 3 alkalommal, szigorúan csak nyitott térben, s utána helyezzük el növényünket a téli helyiségében.


Nem mindegy, milyen növényt és hol


Több olyan faj is van, melyet a téli időszakban pihentetni kell – ide tartoznak például a kaktuszok. Nekik az életfunkcióik az elkövetkezendő időszakban le fognak lassulni. Ehhez viszont olyan helyiséget kell számukra biztosítani, ami bár világos, mégis hűvös. Fontos tehát arra törekedni, hogy növényeink mindenképpen hozzájussanak a megfelelő fénymennyiséghez, de nem lesz melegük. Ehhez tökéletes egy lépcsőház, vagy éppen egy garázs.


Fontos, hogy ilyenkor ne locsoljuk növényeinket túlzottan és arra is odafigyeljünk, hogy ne tápoldatozzuk őket!
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-22

5+1 legszebb balatoni táj a természet szerelmeseinek

Fedezd fel a Balaton legszebb tájait! Túrázz a Badacsonyban, barangolj a Tihanyi-félszigeten, vagy pihenj Balatonfüred és Szigliget festői vidékén.

2024-07-17

Horgászat a Balatonnál: Hol és Hogyan Érdemes Horgászni?

A Balaton számos halfaj otthona, így a horgászok számára ideális helyszín. Ebben a cikkben áttekintjük, hol és hogyan érdemes horgászni a Balatonnál 2024-ben!

2024-07-16

Ezért ne locsold a növényeid kondenzvízzel: egy kertész figyelmeztetései

A kondenzvíz használata elsőre praktikus megoldásnak tűnhet a növények öntözésére. Részletes leírásunkban megtudhatod miért nem javasolt a használata.

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-23

Madárinfluenza - ezt a tényt kevesen tudják róla

A madárinfluenza egy vírusos betegség, amely elsősorban madarakat érint, de képesek átterjedni háziállatokra. Komoly gazdasági károkat okozva a gazdálkodóknak.

2024-06-22

Mit lehet tenni, ha megégtek a növényeim a napon?

Gondoskodj róla, hogy szobanövényeid ne kapjanak túl sok napfényt, mert megéghetnek és elfonnyadhatnak. Mit lehet tenni, ha megégtek a növényeim a napon?

2024-07-22

Mit ültess a fák alá? Ellenálló, árnyéktűrő növények a kertben

Vannak olyan árnyéktűrő növények, amelyek jól érzik magukat a fák tövében is. Tippek a fák alatti ültetéshez, hogy növényeid árnyékos helyen is jól fejlődjenek.

2024-06-28

A virágoskerted mindig gyönyörű lesz, ha ezeket az egyszerű módszereket alkalmazod

Bizonyára mindenki látott már olyan virágoskertet, aminek szépségétől leesett az álla. Most egy karnyújtásnyira vagy attól, hogy ez a kert a tiéd legyen.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

takarmánytök (Cucurbíta maxima Duch.)

a tökfélék (Cucurbitaceae) család tagja. Erős gyökerei mélyen (2 m-ig is) lehatolnak. Szára... Tovább

E-vitamin-hiány

következménye a fiatal állatok fejl.-ének lassúbbodása, a sejtlégzésben, a szénhidrátok, a... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek