Nitrogén a kertben - rendkívül fontos a növényeknek, mutatjuk, miért

Miért és hogyan dúsítsd nitrogénnel kerted talaját?

Szélesi Ferenc - Főkertész,NA
hirdetes
Ezért fontos nitrogént juttatni a kertbe

Hogyan orvosolható a nitrogén-elégtelenség?

Vérliszt

A vérliszt száraz állati – általában tehén – vér. A vért összegyűjtik, kiszárítják, majd porrá őrlik. A vérliszttel nem csak nitrogént adhatsz a talajhoz, de sok kártevőt és más állatot is távol tarthatsz vele kertedtől. Használd óvatosan, (a használati utasítás szerint), nehogy megégesd vele növényeidet. 

Hal emulzió

A hal emulzió egy folyékony tápoldat, ami – nem meglepő módon – halból készül. Ez a gyorsan ható anyag rövid időn belül képes ellátni a növényeket a szükséges nitrogénmennyiséggel. A hal emulzió növénytartóban nevelt növények táplálására is kiváló.

Általában sűrűn kapható, ezért fel kell oldani belőle egy keveset, mielőtt használhatóvá válna. A szükséges hígítás aránya rajta kell legyen a dobozon. Az összetétel aránya szintén fel kell, hogy legyen tüntetve – ha például 2-4-1 emulziód van, akkor, meglehet, hogy heti két alkalommal is használnod kell majd, hogy növényeid elegendő nitrogént kapjanak, míg egy 4-4-2-es arányú emulziónál fele ennyiszer is elég.

Gilisztatea

A gilisztatea egy organikus, folyékony trágya, amelyet giliszták levedlett bőréből készítenek. A kertben alkalmazva gyorsan kifejti hatását, és különböző tápanyagokkal, köztük nitrogénnel is dúsítja a talajt. A gilisztatea segíti a palánták növekedését, javítja a talaj nedvességmegtartó képességét, illetve hasznos mikrobákat és baktériumokat visz a talajba.

hirdetes

                                                                                      

Ezért fontos nitrogént juttatni a kertbe

Állati eredetű trágyák

A haszonállatoktól származó trágyák rengeteget segíthetnek kerted talaján, ha megfelelően használod őket. Az állati eredetű trágyákat minden esetben komposztálni kell, mielőtt használnád őket, különben megégethetik a növényeket. Az alábbiakat érdemes észben tartani a különböző állati trágyákkal kapcsolatban.

Tehéntrágya

A tehéntrágyában van a legkisebb mennyiségű nitrogén, azonban kiváló általános komposzt-alapanyag, ami segít a legtöbb talajtípus kiegyensúlyozásában.

hirdetes

Lótrágya

A lótrágyában nagyon sok a nitrogén. Alapos komposztálást igényel, de utána nagyszerű tápként szolgálhat az olyan növények számára, amelyek sok nitrogént igényelnek – ilyen például a burgonya, a fokhagyma, a kukorica, és a saláta is. Fontos, hogy ne használj lótrágyát virágokon, paradicsomokon és paprikákon. A lótrágyát a komposzt részeként érdemes nitrogéndúsításra használni.

Juhtrágya

A juhtrágya még a lótrágyánál is több nitrogént tartalmaz, de nagyjából ugyan annyi káliumot, így valamivel kiegyensúlyozottabbnak számít annál. Hasonlóképpen a lótrágyához, komposztáld alaposan, és használd visszafogottan, jól beledolgozva a talajba.

Baromfitrágya

A baromfitrágya kétszer olyan gazdag nitrogénben, mint a lótrágya, ezért már egy kevéssel is jó eredményeket lehet elérni. Használd úgy, ahogyan azt fentebb már említettük.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Tovább a Lexikonhoz

lószerszámok

az idők folyamán számos változatuk alakult ki. Legrégibb eredetű az egyszerű kancahám, ami... Tovább

ló rinopneumonítisze (ló orr-, tüdőgyulladása, rhinopneumonitis)

herpeszvírus okozta, a felső légutak hurutjával (hurutos gyulladás), főként baktériumos... Tovább

Tovább a lexikonra