Hogyan és mikor végezzük a lemosó permetezést? Mire jó?

hirdetes

Mire jó a lemosó permetezés?

Pethes József, AN
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Az, hogy szép kertünk legyen sok feladattal jár. A metszésnél figyelni kell arra, hogy a sérült, beteg részeket is levágjuk, különösen a monília vagy a tűzelhalás betegség okozta sebeket fontos eltávolítani. És hogy mi is az a lemosó permetezés, és mire jó? A következőkebn kiderül!

Mire jó a lemosó permetezés?

Miért fontos a metszés?

A szakszerű metszés már egyfajta megelőző növényvédelmi eljárásnak is számít. A nagyobb vágási felületeket fasebkezelő pasztával kell bevonni. A többi vágás helyét pedig a permetezéshez kiválasztott készítménnyel tudjuk fertőtleníteni.
 

Mire jó a lemosó permetezés?



A lemosó permetezés egyszerre több betegség, kártevő ellen is véd. Enélkül nehezen lehet eredményes növényvédelmet megvalósítani. A legáltalánosabban használt lemosó szerek a réztartalmú készítmények. A réz sokféle kórokozó ellen hatásos, lemosáskor a lisztharmat kivételével minden ellen bevethetjük. A legfontosabbak talán a csonthéjasok moníliás betegsége, az őszibarack tafrinás levélfodrosodása, az almavarasodás, az almatermésűek tűzelhalás betegsége, de védőhatása van a baktériumos és gombás ágelhalás és különféle levélbetegségek ellen is. A készítmények címkéjén olvashatjuk a használati dózisát értékhatárok között. Ilyenkor, tél végén, rügyfakadás előtt bátran alkalmazhatjuk a nagyobb adagot. Réz hatóanyagú készítményből egész sor kapható az üzletekben, ezek közül lemosó permetezésre bármelyiket választhatjuk.
hirdetes
 

Milyen hatóanyagokat használhatunk még?

 
A gombabetegségek ellen használható másik hatóanyag a kalcium poliszulfid. Ezt a vegyületet a helyes dózis megválasztásával használhatjuk lemosó anyagként. Jól gázosodik, ezért utoléri a rejtett kórokozókat is, és kén hatóanyagából eredően nem csak a kórokozók – lisztharmat, varasodás, monília, levélbetegségek, levélfodrosodás – ellen hatékony, hanem gyéríti az atkák, a levéltetvek, a pajzstetvek és a körtelevélbolhák számát is. Ilyenkor, rügyfakadás előtt még a címkén látható legnagyobb dózisban juttathatjuk ki, de ezt később csökkenteni kell.
hirdetes
 

Mit érdemes a rovarkártevők ellen használni?

 
A rovarkártevők ellen pedig az olajtartalmú szereket célszerű bevetni. Ezek bevonják a telelő alakokat, főleg a levéltetű- és atkatojásokat, a pajzstetveket, a körtelevélbolhát, és befullasztják azokat. Az olaj használatában azonban érdemes háromévente egy év pihenőt tartani, nehogy a fák is károsodjanak.

Fontos, hogy szélmentes időben permetezzünk, és valóban lemosásszerűen: bőséges lével, áztatás jelleggel a fa minden részét vonjuk be.


 

Forrás: www.eu-info.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-11-30

Így segít az ecet a növényeiden

Az ecet, amit általában tisztítószerként ismerünk, kiváló segítség lehet a növények egészséges növekedésének elősegítésében és más hasznos célokra is a növényeinkkel kapcsolatban.

2023-11-30

Az évelők szaporítását most is elvégezhetjük!

Az évelő növények gondozása és szaporítása fontos lépése a kertfenntartásnak. A tőosztás, pedig épp olyan téli feladatok közé tartozik, mint a metszés, vagy a gyümölcsfa ültetés.

2023-11-30

4 Gyönyörű téli bogyós cserje – Beszínezik a szürke téli kertet

Ezek a mesés téli bogyókkal rendelkező cserjék nemcsak a hideg hónapokban hoznak színt és életet a kertedbe, hanem praktikus választások is kertedbe!

2023-11-30

Ezt a fűszert teszem télen az orchideára, hogy rengeteg virágja maradjon

Ebben a cikkben megismerhetjük, hogyan segíthet a fokhagymás oldat az orchideák virágzásának serkentésében, és hogyan válik ez a növény egyedülálló hasznosságú kertészeti eszközzé.

2023-11-30

A nagymamámtól tanultam ezt a leander teleltetési technikát – Mióta így csinálom minden nyáron ontja a virágot

A nagymama leander teleltetési technikája kiváló eredményekkel szolgál, és nemcsak a növények életében, hanem a családunk kertjének szépségében is látható.

2023-11-28

Így készül az eredeti savanyú káposzta – Elárulták a kerecsendiek a titkok

A káposztasavanyítás ősi művészete mélyen gyökerezik a hagyományokban, és Kerecsenden egy különleges, közösségi program keretében kaphatunk betekintést ebbe a gasztrokalandba.

2023-11-30

Ezeken a helyeken biztosan megmarad a hó: ide menj, ha élvezni akarod a hó csodáit

Fedezd fel Magyarország téli varázslatát Dobogókőn, Mátrafüreden és Kékestetőn, ahol a hó borította tájak felejthetetlen élményeket kínálnak az év utolsó napján.

2023-11-30

Az országot ugyan ellepte a hó, de olyan sose lesz, mint 1987-ben

Ahogy betoppan a hideg és a hó a városokba, időutazásra indulhatunk vissza 36 évvel ezelőtt, az 1987-es januári hóviharba, mely szinte megbénította Magyarországot.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fajtaelem

a valamely —>fajtabélyeget kiváltó öröklési anyag. Tovább

fenéklépcső

olyan létesítmény, amelynek célja, hogy a sebes folyású, nagy esésű csatornák vize a... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Kertészet