Hogyan és mikor végezzük a lemosó permetezést? Mire jó?

hirdetes

Mire jó a lemosó permetezés?

Pethes József, AN
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Az, hogy szép kertünk legyen sok feladattal jár. A metszésnél figyelni kell arra, hogy a sérült, beteg részeket is levágjuk, különösen a monília vagy a tűzelhalás betegség okozta sebeket fontos eltávolítani. És hogy mi is az a lemosó permetezés, és mire jó? A következőkebn kiderül!

Mire jó a lemosó permetezés?

Miért fontos a metszés?

A szakszerű metszés már egyfajta megelőző növényvédelmi eljárásnak is számít. A nagyobb vágási felületeket fasebkezelő pasztával kell bevonni. A többi vágás helyét pedig a permetezéshez kiválasztott készítménnyel tudjuk fertőtleníteni.
 

Mire jó a lemosó permetezés?



A lemosó permetezés egyszerre több betegség, kártevő ellen is véd. Enélkül nehezen lehet eredményes növényvédelmet megvalósítani. A legáltalánosabban használt lemosó szerek a réztartalmú készítmények. A réz sokféle kórokozó ellen hatásos, lemosáskor a lisztharmat kivételével minden ellen bevethetjük. A legfontosabbak talán a csonthéjasok moníliás betegsége, az őszibarack tafrinás levélfodrosodása, az almavarasodás, az almatermésűek tűzelhalás betegsége, de védőhatása van a baktériumos és gombás ágelhalás és különféle levélbetegségek ellen is. A készítmények címkéjén olvashatjuk a használati dózisát értékhatárok között. Ilyenkor, tél végén, rügyfakadás előtt bátran alkalmazhatjuk a nagyobb adagot. Réz hatóanyagú készítményből egész sor kapható az üzletekben, ezek közül lemosó permetezésre bármelyiket választhatjuk.
hirdetes
 

Milyen hatóanyagokat használhatunk még?

 
A gombabetegségek ellen használható másik hatóanyag a kalcium poliszulfid. Ezt a vegyületet a helyes dózis megválasztásával használhatjuk lemosó anyagként. Jól gázosodik, ezért utoléri a rejtett kórokozókat is, és kén hatóanyagából eredően nem csak a kórokozók – lisztharmat, varasodás, monília, levélbetegségek, levélfodrosodás – ellen hatékony, hanem gyéríti az atkák, a levéltetvek, a pajzstetvek és a körtelevélbolhák számát is. Ilyenkor, rügyfakadás előtt még a címkén látható legnagyobb dózisban juttathatjuk ki, de ezt később csökkenteni kell.
hirdetes
 

Mit érdemes a rovarkártevők ellen használni?

 
A rovarkártevők ellen pedig az olajtartalmú szereket célszerű bevetni. Ezek bevonják a telelő alakokat, főleg a levéltetű- és atkatojásokat, a pajzstetveket, a körtelevélbolhát, és befullasztják azokat. Az olaj használatában azonban érdemes háromévente egy év pihenőt tartani, nehogy a fák is károsodjanak.

Fontos, hogy szélmentes időben permetezzünk, és valóban lemosásszerűen: bőséges lével, áztatás jelleggel a fa minden részét vonjuk be.


 

Forrás: www.eu-info.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-26

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

Fedezze fel az 5 legfontosabb lépést a tuják tavaszi ápolásához: így óvhatja meg növényeit a kártevőktől és betegségektől! Így egész évben egészségesek maradnak.

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-26

Ezzel a trükkel a levendulád jobban fog illatozni, mint valaha

Ha azt szeretnéd, hogy idén szebb és illatosabb legyen a levendulád, mint eddig bármikor, akkor ezt a tippet neked is érdemes követned, amit a kertészünk ajánl!

2024-03-26

Ültessünk kálát tavasszal, és gyönyörködjünk benne őszig!

Március végén vagy áprilisban ültessük el a csodálatos kála virágot, amiben, ha megfelelően gondozunk egészen őszig gyönyörködhetünk, mutatjuk, mi a trükkje neki!

2024-03-19

Vetés áprilisban: ezt az 5 zöldséget elültetheted áprilisban

Ne maradj le a tavaszi frissességéről! Ismerj meg 5 könnyen termeszthető zöldséget, amelyeket áprilisban vethetsz kezdő kertészként is. Tippek, tanácsok vetéshez.

2024-03-25

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött a felújítási program, a MATE budai kampuszának otthont adó arborétum megtisztítása céljából.

2024-03-26

Honnan tudhatom, ha elfagyott a gyümölcsfám?

A jelenlegi tavaszi időjárás sajnos még hajnalban és este tartogat fagyokat, így a gyümölcsfáink könnyen elfagyhatnak, érdemes tudni, hogyan lehet megállapítani!

2024-03-21

Agrometeorológia: nem múlt el a fagyveszély

Bár a hét további részében enyhébb éjszakák várhatók, a fagyveszély nem múlt el, a jövő hét első felében ismét számítani lehet éjszakai fagyokra sajnos.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szudánifű

(régebben szudáni cirokfű, Sorgum vulgare var. sudanese [Piper] Stapf.): a cirok nemzetséghez... Tovább

üzemegység

a mg. vállalat területileg elhatárolt irányítási, szervezeti egysége. A ->területi elv... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Kertészet