Miért sárgulnak be a fák levelei ősszel? Milyen folyamat megy végbe? Miért sárgulnak be a levelek ősszel?

Miért sárgulnak be a fák levelei ősszel? Milyen folyamat megy végbe?

VN
hirdetes
Miért sárgulnak be a levelek ősszel?

Természetes jelenség, hogy az ősz beköszöntével a fák levelei megváltoznak, majd szép lassan lehullnak. A legtöbb fa leveleinek színe ilyenkor sárgásbarnává vagy vörösessárgává változik, mielőtt a földre hullnak. De vajon miért sárgulnak be a fák levelei ősszel? 

hirdetes

Fotoszintézis leállása

Az ősz beálltával a nappalok rövidülnek, és a fény mennyisége is csökken. A fák lombjai számára a fény elengedhetetlen az életben maradáshoz. A napfény energiáját felhasználják a fotoszintézis során, amikor víz és szén-dioxidból glükózt és oxigént hoznak létre. Az ősz beálltával a fotoszintézis fokozatosan leáll, mivel a napfény mennyisége nem elegendő a folyamat fenntartásához. Ahogy a növények visszavonják a klorofillt a leveleikből, azok elvesztik a zöld színüket, és a sárga és narancssárga pigmentek, mint például a karotinoidok, válnak dominánssá.

Klorofill lebomlása

A klorofill az a pigment a növények leveleiben, amely a fotoszintézishez szükséges. Az ősz során a klorofill lebomlik, és ezt követően a sárga és narancssárga pigmentek, amelyeket korábban elmaszkíroztak a zöld klorofill, előtérbe kerülnek. Ennek köszönhetően a levelek sárga vagy narancssárga színt öltenek.

Tápanyag visszanyerés

A levelek lehullása nemcsak a fotoszintézis leállásával és a klorofill lebomlásával jár, hanem egyúttal a növények számára egy hatékony módja is annak, hogy visszanyerjék a tápanyagokat. A lehullott levelek a talajba kerülnek, ahol lebomlanak és tápanyagokká alakulnak át. Ezeket a tápanyagokat a fa a következő növekedési szezonban felhasználja.

Stressz válasz

Az ősz szezonális változásai a fák számára stresszt jelenthetnek. A hideg időjárás, a nappalok rövidülése és a fényhiány mind olyan tényezők, amelyek arra kényszerítik a fákat, hogy alkalmazkodjanak a változó környezethez. Az erőforrások megtakarítása és a levelek eldobása egy módja annak, hogy a fák túléljék a hideg tél időszakát.

Fajonkénti változatosság

Fontos megjegyezni, hogy a levelek ősszel bekövetkező színváltozása fajonként eltérő lehet. Például, egyes fajok levelei intenzívebben sárgulnak be, míg mások vöröses vagy narancssárga színeket mutatnak. Ennek oka a különböző pigmentek és adaptációkban keresendő. A folyamatot az időjárás is befolyásolja. 
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-09

Botanikai tulipán vagy törpe tulipán? Ismerd meg ezeket a vad fajtákat

A botanikai tulipánok és törpe tulipánok nem csak szépségükkel, hanem ellenállóságukkal is kiemelkednek. Ismerd meg ezeket a csodaszép vad tulipán fajtákat.

2024-10-08

Az angolkert egy varázslatos kertészeti élmény: így alakíts ki otthon

Az angolkert kialakítása egy varázslatos kertészeti élmény, ha követed ezt az útmutatót, segít neked egy igazi angolkert kialakításában. Próbáld ki Te is!

2024-10-03

Mire van szüksége az írisznek ősszel? Útmutató az írisz gondozásához

Ősszel az írisz megfelelő gondozása kulcsfontosságú, ez az útmutató segít abban, hogy tudd, mire van szüksége a virágnak, hogy tavasszal szépen virágozzon.

2024-10-01

Barnul a tuja, szárad a belseje – Mi okozhatja a tuják pusztulását?

Barnuló tuják és kiszáradó belső hajtások? Ismerd meg, mi állhat a tuja pusztulásának hátterében, és hogyan mentheted meg kerted kedvenc örökzöldjét!

2024-10-07

Ezek a legszebb díszfák, amiket most minden kerttulajdonos szeretne

Bemutatjuk a legnépszerűbb és legszebb díszfákat, amiket most minden kertbarát szívesen látna a kertjében. Válaszd ki melyik díszfa mutatna jól a kertedben.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-01

A japán fűz őszi gondozása: praktikus tippek a tökéletes formáért

A japán fűz kertünk egyik legdekoratívabb növénye lehet, amely a rózsaszín, fehér és zöld színeivel tűnik ki. Ismerd meg hogyan gondozd ősszel a japán fűzfát.

2024-09-29

Készíts házi leveskockát és ételízesítőt – természetes, adalékmentes módon

Ha szeretnéd kicsit természetesebbé tenni az étkezésedet, készítsd el saját, adalékmentes leveskockádat otthon! Nézzük, hogyan készíts finom, házi leveskockát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gyökérforgó

a termesztett növények különböző mélységre lehatoló gyökerei más-más rétegeket... Tovább

díjugratás

versenyszám, amelynek során a verseny kiírásától függő magasságú akadályokat kell a... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek kert Kertészet