A megfázás a kutyáknál egy elég gyakori jelenség. Gyakran okozzák különböző baktériumok vagy vírusok, ahogyan az embereknél is. A következő cikk bemutatja, hogyan kell kezelni a megfázást a kutyák esetében, illetve, hogy milyen intézkedéseket tehetünk a betegség megelőzésére.

Védekezz a téli kutyabetegségek ellen
Ahogy az emberek, úgy a kutyák is könnyebben betegednek meg a téli hónapok során. Leginkább a mérgező anyagok elfogyasztására, a fagyásra és a párásabb körülmények között kialakuló légúti fertőzésekre érdemes odafigyelni.
Tartsd szárazon kutyádat és biztosíts meleget számára
Ez segít megelőzni a különböző légúti megbetegedéseket, mint például a kutyáknál fellépő kennel-köhögést (a kutyák „megfázása”). Ha kutyád bármilyen betegség jeleit mutatja, azonnal fordulj vele állatorvoshoz. Ha több kutyád is van, akkor készülj fel rá, hogy talán többre is átterjedt ez a fertőző betegség. Ezzel kapcsolatban minden esetben kérd állatorvosod tanácsát.
A fagyás is veszélyt jelenthet a kutyákra, különösen a rövidszőrű fajtákra
Rendszeresen vizsgáld meg kutyád füleinek és farkának hegyét, a fagyás jelei után kutatva. Ha hidegnek érzed őket, esetleg fehérek, pirosak vagy szürke színűek, kemények vagy szárazak, akkor elképzelhető, hogy fagyással van dolgod. Ilyen esetben takard be ezeket a részeket óvatosan, hogy szép lassan felmelegítsd őket és azonnal fordulj állatorvoshoz.
Zárd el a téli mérgező anyagokat kutyádtól
A fagyállót a különösen édesnek érzik, és amikor csak hozzáférnek, megpróbálják felnyalni azt. A fagyálló már nagyon kis mennyiségben is halálos lehet a kutyák számára, különösen a kisebb fajták esetén. Talán mondanunk sem kel, de amennyiben észreveszed, hogy kutyád valahogyan hozzáfért a fagyállóhoz, azonnal állatorvoshoz kell vinned, ugyanis ha elég hamar megfelelő kezelést kap, még jó eséllyel megmenekülhet. Hasonlóan veszélyes és különös figyelmet igényel a télen gyakran szétszórt patkányméreg is. Soha ne engedd, hogy kedvenceid hozzáférjenek! A következő oldalon folytatom!

1. Megfázás kutyáknál: folyadékbevitel növelése
Ha a kutya megfázik, a legegyszerűbb módja a gyógyulásnak a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele. A húsleves csodákra képes a kutyáknál is, nem csak az embereknél!
2. Megfázás kutyáknál: forró gőz
A forró gőz a kutyáknak is segíthet kitisztítani a légutakat. Próbáld rávenni a kutyát, hogy hajoljon a gőzölgő víz felé (lehet ez kádban vagy kisebb edényben is). Vigyázz azonban, nehogy túl közel legyen és megégesse a gőz az arcát!
3. Megfázás kutyáknál: immunrendszer erősítése
Ha a kutya hajlamos a megfázásra, célszerű óvintézkedéseket tenni: például felkészíteni őt immunerősítő készítményekkel, ételekkel. Így nem fog majd ki rajta a változékony idő és a baktériumok sem.
4. Megfázás kutyáknál: vitamin terápia
A kutyáknak is szükségük van vitaminokra. Készítsd fel őt C-, és E vitaminnal, hogy ellenállóbb legyen szervezete a betegségekkel szemben.
5. Megfázás kutyáknál: köhögéscsillapító
Ha a természetes módszerek nem válnak be, akkor érdemes mindenképp orvoshoz fordulni gyógyszerért. A köhögéscsillapító enyhíti a panaszokat, bár lehet, hogy nem szünteti meg teljesen a problémát.
6. Megfázás kutyáknál: takaró
A hidegebb időszakokban a kutyáknak is szükségük van egy meleg takaróra, főleg, ha kinti házi kedvencek. Akik hajlamosak a megfázásra, érdemes kutyaruhába öltöztetni!

Fordíts különleges figyelmet kutyád meglévő problémáira
Kutyád ízületi betegségeire (pl. gyulladások) a hideg idő serkentő hatással lehet. Ha kutyádnak ilyen problémái vannak, akkor tájékozódj állatorvosodtól ezek téli kezelésére és figyelj oda rá, hogy kedvenced mindig meleg helyen tartózkodjon.
Tartsatok rövidebb sétákat, amikor az időjárás túl hidegre fordul
Télen sose vidd olyan hosszú sétákra kutyádat, mint a melegebb hónapokban. A rövidebb kiruccanások is épp elegendő testmozgást biztosítanak kedvenced számára anélkül, hogy dideregni kezdene a hidegtől. Próbálj bent is játszani kutyáddal, akármilyen kevés hely is áll a rendelkezésedre. Ha teheted, bent is hagyd futkározni, hiszen ez is testmozgásnak számít.
A kutyák is ugyan úgy el tudnak csúszni a jégen, mint az emberek
Próbáld kerülni a jeges felületeket kutyáddal, ugyanis a véletlen csúszással járó balesetek könnyedén ficamokhoz és egyéb sérülésekhez vezethetnek. Ne játssz a kutyáddal befagyott, csúszós felületen, és séta közben is kerüld el ezeket, amennyire csak lehet. Maradj távol a befagyott tavaktól, ugyanis sok gazdi vesztette már életét a hideg vízben, miközben megpróbálta kimenteni kedvencét.
Télen csak pórázzal sétáltasd kutyádat
Még ha kutyád elég fegyelmezett is, hogy póráz nélkül sétáltathasd, télen számos olyan veszélyforrás van jelen, amikkel a meleg időszakban nem kell számolnod. Ilyenek például a fent említett jeges tavak is.