Így ültesd el a mangó magját, hogy új növény éledjen belőle! - 5 lépéses leírás mangó mag elültetéséhez

Így ültesd el a mangó magját, hogy új növény éledjen belőle!

VN
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Miután behabzsoltál egy mézédes mangót, ne dobd ki azt a hatalmas magját, hiszen egy kis ügyeskedéssel friss szobanövényt varázsolhatsz belőle! Az elmúlt 10-15 évben a mangó népszerűsége robbanásszerűen megnőtt nemcsak hazánkban, hanem világszerte. Ha meg már ilyen sok mangót eszünk, akkor miért ne profitálnánk is belőle? 5 lépésben mutatjuk meg, hogy hogyan nevelhetsz különleges szobanövényt egyetlen mangó magból!

Mangó mag elültetése 5 lépésben

Hűvösebb éghajlaton sikeresen termeszthetjük a mangót magról, és szobanövényként tarthatjuk, miután elfogyasztottuk a mézédes csemegét.

Mangó mag ültetése

A mangó magból történő termesztésének folyamata igazából rettenetesen egyszerű. Bár a mag kivonása során óvatosan kell eljárni, felnőttek és gyermekek egyaránt szórakoztatónak és hasznosnak találhatják a folyamatot. Mielőtt elkezdenéd, győződj meg arról, hogy minden szükséges eszköz a helyén van, és készen áll a használatra. Mik kellenek a mangó mag elültetéséhez?

  • Mangó
  • Kés
  • Olló
  • Papírtörlő
  • Zárható műanyag zacskó
  • Virágföld
  • Tartály, cserép

#1. A mangó magjának kinyerése

A folyamat első lépése is a legjobb: edd meg a mangót! A nagy mag eltávolítása előtt a gyümölcs húsát el kell távolítani. A kézben lévő mangó érettségétől függően a héja gyakran viszonylag könnyen lefejthető; az élénk narancssárga húst késsel levághatjuk, vagy almához hasonlóan fogyaszthatjuk. Mindkét esetben ajánlatos utána kéznél tartani a fogselymet, mert ez a mézédes gyümölcs elő szeretettel ragad bele a fogak közébe. 

#2. A mangó magját száradni hagyjuk

Miután a héjat alaposan megtisztítottad, hagyd száradni körülbelül 24 órán keresztül. Ezután távolítsd el a magot a fehér külső héj belsejéből. A maghéjjal a kezedben ollóval vágd le a héj "vékony oldalának" egy részét. Miután kinyitottad a kezdeti lyukat, ollóval vágd végig a héj oldalát, hogy felfedd a benne lévő magot. Legyél nagyon óvatos ebben a szakaszban, mivel a héj és a mag csúszós lehet. A héjon belüli magnak fehér színűnek kell lennie. Bármilyen barna vagy fekete elszíneződés vagy foltok általában azt jelentik, hogy a mag már nem életképes.

#3. A mangó mag kifejtése

Távolítsd el a magot a héjból. Lehetséges, hogy egynél több magot kapunk. Az, hogy egyet vagy kettőt látsz, a fajtától függ. Ha több palántát látsz, akkor óvatosan szétválaszthatod és egyenként elültetheted őket.

#4. A mangó mag becsomagolása

Csomagold be a csemetéket nedves papírtörlőbe. Egy normál méretű megnedvesített törölköző elegendő ahhoz, hogy teljesen körbetekerd az egyes palántákat, nehogy kiszáradjonak. A becsomagolás után tedd a palántát egy zárható műanyag zacskóba, és tartsd meleg, világos helyen, amíg a zöld növekedés meg nem kezdődik. Attól függően, hogy milyen meleg volt a hely és a mangó milyen érett volt, amikor szedték, ez a várakozási idő néhány naptól néhány hétig tarthat. Legyél türelmes, és kerüld a csomag mozgatását.

#5. A mangó mag elültetése

A zöld növekedés megjelenése után vedd ki a palántát a műanyag zacskóból, és óvatosan csomagold ki a papírtörlőt. Helyezd friss cserepes keverékkel teli edénybe a palántát, éppen olyan mélységbe, hogy a mag nagy részét ellepje anélkül, hogy az új zöld növekedést befedné. Az új növény talaját mindig tartsd nedvesen, és tedd meleg, napos helyre. Ha az új mangónövényt a szabadba szeretnéd vinni, először hagyd egy hétig foltos árnyékban, mielőtt teljes napfényre helyeznéd.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS


Tovább a Lexikonhoz

rackásság

a pehelyszálaknál hosszabb, durvább, rendszerint íveltség nélküli —>gyapjúszálak... Tovább

aeroszolgépek (ködképző gépek)

a vegyszeres növ. véd. gépei (->növényvédelmi gépek, -légporlasztású permetezőgépek) az... Tovább

Tovább a lexikonra