A magyar parlagi kecske a kihalás szélére került

hirdetes

Mentsük meg a magyar parlagi kecskéket!

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Magyarországon őshonos háziállatfajtáról van szó, ami sajnos a kihalás szélére került, és ha nem figyelünk oda rá eléggé, akkor el fog tűnni a Föld felszínéről. Mostani cikkünkben a magyar parlagi kecskéről fogunk beszélni nektek! 

Kihalás szélére került a magyar parlagi kecske

(Fotó forrása: Wikimédia)

Veszélybe került a magyar parlagi kecske

Nagyon lecsökkent a magyar parlagi kecske egyedszáma, mindössze 250-300 tagot számlálhatuk meg Magyarországon. Ezeknek az egyedi megjelenésű, hosszúszőrű, tincses kecskéknek a felkutatását már megkezdték Erdélyben is, azzal a céllal, hogy a kihalás széléről hamar visszahozzák.

Az, hogy idáig eljutottunk, az annak köszönhető, hogy 2011 előtt szinte senki sem foglalkozott e fajtajelleget viselő kecskék génmegőrzésével Magyarországon, pedig egy évtizeddel ezelőtt még nagy számban voltak jelen. A hagyományos paraszti gazdálkodás átalakult, sok helyen el is tűnt, ezzel pedig gyakoribbá vált a keverék, keresztezett állomány megjelenése. 

hirdetes

A magyar parlagi kecske megmentése

A fajta megmentésére szinte az utolsó utáni pillanatokban került sor, amely Európai Uniós program segítségével indult el 2016-ban. A munkát hazai támogatás is ösztönzi, mégpedig a Géngyűrű Génmegőrzési Program keretén belül. Vizsgálják az állat különlegesen értékes és hasznos tulajdonságait, takarmányozási lehetőségeit és azt is, hogy miként lehet javítani a tejtermelését. Összesen 10-11 magyarországi tenyésztő foglalkozik a fajta megmentésével.

A Haszonállat-génmegőrzési Intézet és a Magyar Haszonállat Génmegőrző Egyesület közös munkája eredményeként mintegy harminc egyeddel rendelkező állományt tartanak az intézet gödöllői telepén. Ezek egyrésze az alföldi tájra jellemző magasabb, míg másik része a hegyvidéki alacsonyabb változat. Az Erdélyben, egész pontosan Homoródalmáson található állomáson is van egy 40-50-es létszámú magyar parlagi kecskeállomány. 

hirdetes

Reméljük, hogy minél hamarabb növekszik a magyar parlagi kecske egyedszáma, nem lenne jó, ha ez a világhíres, különleges háziállatfajta eltűnne a Föld felszínéről. A következő oldalon részletesen mutatom be nektek a magyar parlagi kecskét, érdemes lapozni egyet, és megismerkedni vele közelebbről! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2024-03-04

A juhászok is készülnek a húsvétra

Az európai piacon egyre erősödő kereslet tapasztalható, amit a korai húsvéttal egybeeső muszlim ramadán ünnep is tovább növel, ezért a juhászok is készülnek.

2024-03-05

Itt az első körmendi gólya

Megérkezett a tavasz. A természet újjáébred, vándorló madaraink is szép lassan hazatérnek. Már a legelső körmendi gólya is megérkezett nagy örömünkre.

2024-03-18

Így készül a méhek kincse: a propolisz

Ismerd meg a propolisz varázslatos világát! Fedezd fel, hogyan állítják elő a méhek ezt a csodálatos anyagot, és ismerd meg a propolisz lenyűgöző gyógyhatásait.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

36/2006. (V. 18.) FVM rendelet

a termésnövelõ anyagok engedélyezésérõl, tárolásáról, forgalmazásáról és... Tovább

ivari kétalakúság (szexuális dimorfizmus)

a két ivar között megnyilvánuló különbség; a növények között kisebb mértékű, az... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés