Magvetési tudnivalók – Mikor milyen magokat vessünk és hogyan

A nagy magvetési kisokos – Avagy mikor és hogyan vessük a különböző magokat

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A kertészkedés sokak számára tavasszal indul be, hiszen a hőmérséklet és a talaj ekkorra válik először élhetővé a magvak és a palánták számára. Tény, hogy a legtöbb növényt ekkor szokás elültetni, azonban némi plusz munkával az év gyakorlatilag bármely hónapjában elkezdheted nevelni, ha megfelelő körülményeket biztosítasz neki a fejlődéshez. Cikkünkben most felsoroljuk, hogy januártól egészen decemberig mikor milyen növényeket érdemes elütetni és hogyan, érdemes velünk tartani!  

A nagy magvetési kisokos, amiből minden kiderül

Magvetés márciusban és áprilisban

Az aktuális időjárástól és a területtől függően már márciusban megkezdődhet az észrevehető felmelegedés, de az is lehet, hogy áprilisig kell várni az igazán tavaszi körülményekre. Kezdődhetnek tehát a kinti ültetések!

Magvetés a szabadban (időjárási körülmények szerint)

Ilyenkor jöhetnek a gyökértermésű növények (cékla, tarlórépa, sárgarépa, pasztina). A hüvelyeseknek is eljön az ideje (cukorborsó, sárgaborsó, lóbab), habár ezek jobban szeretik, ha házon belül ültetik el őket, és ilyenkor már kikerülnek a szabadba.

Ideje elültetni a nyári salátákat (kerti saláta, endívia, kerti zsázsa, borsmustár, retek, stb.) és a retket. Az idei nyári és téli fogyasztásra szánt káposztafélék is kerüljenek a talajba (fodros kel, nyári káposzták, bimbós kel, lila brokkoli, karfiol, stb.) Ültethető továbbá a mángold, a póréhagyma és a zöldhagyma is.

Magvetés tálcákban vagy cserepekben

Ha kertedet gyakran terrorizálják meztelencsigák vagy gyomok, akkor jobb, ha a káposztaféléket, a póréhagymákat és a salátákat tálcákban vagy cserepekben csíráztatod ki, hogy erősebben és ellenállóbbak legyenek, mire kikerülnek a szabadba. A lóbabokat és borsókat is érdemes inkább házon beül elültetni, ha a kertet rágcsálók járják.

Magvetés tálcákban vagy cserepekben (meleg helyen – pl. csíráztatóban)

Akárcsak februárban, ha meleg helyet tudsz biztosítani neki, akkor paradicsomot, paprikát és padlizsánt is ültethetsz márciusban.

Magvetés fóliaalagútban vagy üvegház falán belül

Jöhetnek a nyári saláták, a zöldbab és a különféle fűszernövények (petrezselyem koriander, bazsalikom, stb.)

Magvetés májusban

A talaj és az idő ekkorra már bőven felmelegszik, és az elültetett növények mellett a gyomok is nagy erőkkel nőnek majd – a május tehát nem csak az ültetés, hanem a gyomtalanítás hónapja is!

Magvetés a szabadban

Ültess hüvelyeseket (zöldbab, lóbab, cukorborsó, zöldborsó), de mint említettük, ha rágcsálóid vagy meztelen csigáid vannak, akkor erősítsd meg őket növénytartókban, mielőtt kikerülnének a kertbe. Eljött végre a gyökértermésű zöldségek fő ültetési szezonja – ilyenkor kerülnek a talajba a sárgarépa, a cékla, a póréhagyma, a retek, a tarlórépa, a mángold és más zöldségek magvai is. Ne feledkezz meg a különféle fűszernövényekről sem (koriander, petrezselyem, stb.). A káposztaféléket ilyenkor még mindig elvetheted átteleltetés céljából (fodros kel, téli és nyári káposzták, bimbós kel, lila brokkoli, stb.).

Folytasd a saláták (különösen a kerti saláta és a borsmustár) ültetését is, ha szeretnél még belőlük az évre. Ezeket érdemes kis adagokban ültetni 2-3 hetente ahelyett, hogy mindet egyszerre vetnéd el, mert nem fogod tudni felhasználni őket, mielőtt felmagzanának. Kezdődhet az édeskömény korai vetése is – ha problémád adódik a felmagzással, akkor ezzel várj június közepéig. A csemegekukorica csak akkor kerüljön közvetlenül a talajba, ha az idő és a talaj meleg (máskülönben ültesd őket tálcákba, majd várj a jobb időre a kiültetéssel).

Magvetés tálcákban vagy cserepekben

A káposztafélék, a babok és borsók és a csemegekukorica mind ide sorolhatók

Magvetés tálcákban vagy cserepekben (meleg helyen)

Cukkini, tök, uborka és görögdinnye – ezeket mind május végén érdemes elültetni.

Magvetés fóliaalagútban vagy üvegház falán belül

Nyári saláták, bazsalikom és koriander. A nyári haszonnövények (paradicsom, paprika, stb.) is kikerülhetnek a fóliák alá vagy az üvegházakba, ha biztos vagy benne, hogy az éjszakai hőmérséklet már nem csökken le túlságosan.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-06-05

Így védd meg a virágjaidat a perzselő naptól egy kertész szerint

Virágok védelme a naptól: így óvd meg növényeidet a perzselő nap ellen a nyáron, mutatjuk a legjobb tanácsokat, amikre érdemes kifejezetten figyelned neked is!

2024-07-15

Ezért sárgul be a cukkini egy kertész szerint

A cukkini sárgulásának sok oka lehet, például a tápanyaghiány is. Megfelelő gondozással és egy kis odafigyeléssel könnyedén elkerülhető a cukkini sárgulása.

2024-06-12

Teljes útmutató a komposztáláshoz kezdőknek: Az alapok lépésről lépésre

Szívesen belevágnál az otthoni komposztálásba de nem tudod, hogyan? Itt a teljes lépésről lépésre követhető útmutató az otthoni komposztálás elkezdéséhez.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fiasítás

a méheknek a bölcsőben (—>anyabölcső) fejlődő egyedeit (pete, álca, báb)... Tovább

hizlalás

vágóra szánt állatok tartása, a testtömeg mesterséges gyarapítása céljából. Régebben a... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Növénytermesztés Talajművelés Zöldség