A macskakarom felhasználása

Zseniális növény - Erre használhatod a macskakarmot

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A macskakarom (Uncaria tomentosa) Dél-Amerika ajándéka a világnak. Ez a fás, indás növény kampószerű kinövéseivel kapaszkodik fel a fák oldalán, akár 30 méter magasra is. Most azonban nem akrobatikai tehetsége miatt emelnénk ki, hanem mert több mint két évezrede a hagyományos gyógyászat egyik nélkülözhetetlen részeként szolgált a dél-amerikai esőerdők őslakosai számára, akik varázserejű növénynek tartják.

Erre használhatod a macskakarmot

Természetesen szó sincs semmilyen mágiáról, alkotóelemeit (alkaloidok, tanninok, fenolok, diterpének, flavonoidok, és egyéb összetevők) elnézve azonban nem meglepő, hogy természetfeletti erőt tulajdonítottak neki. A következőkben megtudhatod, hogy milyen jótékony hatásokat is kínál a macskakarom!

Erőteljes antioxidáns

A macskakarom kérgéből kinyert kivonat vizsgálatából megtudtuk, hogy erős antioxidáns tulajdonságokkal bír, és fokozza a védelmet a szabadgyökök ellen is. Ez a növény magas tannin- és fenoltartalmának köszönhető. Az etanolos kivonatokban 292 mg/g, a vizes kivonatokban pedig 111 mg/g található ezekből. Ezek a mennyiségek messze meghaladják azokat, amiket például a vadszeder (23,1 mg/g), a brokkoli (11,7 mg/g) és az echinacea gyökér (62 mg/g) kínál. Mindez azt jelenti, hogy a macskakarom antioxidáns-tartalma az egyik legmagasabb az összes ehető növény közül.

Erősíti az immunrendszert

Mint az közismert, a fehérvérsejtek nélkülözhetetlenek az immunrendszer megfelelő működéséhez, és ez által szervezetünk védelméhez a vírusokkal, baktériumokkal és más kártevőkkel szemben. A macskakarommal állatokon és embereken végzett kísérletek is mind arra az eredményre jutottak, hogy a macskakarom jelentősen megnöveli a fehérvérsejtek számát a szervezetben.

Az egyik kutatásban az önkéntesek két hónapig macskakarom-kiegészítőket szedtek, mielőtt tüdőgyulladás elleni vakcinát adtak be nekik. A macskakarom nem csak a fehérvérsejtek számát serkentette a szervezetükben, de lassította az oltóanyag lebomlásának folyamatát is, még az oltás után öt hónappal is. A következő oldalon folytatom! 

Erre használhatod a macskakarmot

Segít az ízületi gyulladás (artritisz) kezelésében

A macskakarom gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, aminek köszönhetően képes visszafogni a tumor nekrózis faktort (TNF), amelyek szoros kapcsolatban állnak a reumatoid artritisszal. A macskakarmos kezelések ígéretes eredményeket mutattak – egy évnyi rendszeres szedést követően bizonyos esetekben 50%-kal csökkentették a kondícióval járó fájdalmat és duzzadást is.

Csökkenti a vérnyomást

Sok más természetes gyógyszerhez hasonlóan a macskakarom is hatékony vérnyomáscsökkentő, ami különösen értékes tulajdonságnak számít manapság. Ezt a gyógynövényt már rég óta alkalmazzák a hipertenzió (magas vérnyomás) kezelésére a kínai hagyományos gyógyászatban. A macskakarom hirusztint tartalmaz, ami egy idegvédő alkaloid. Állatokon végzett kísérletek során kiderült, hogy ez az összetevő segít megakadályozni, hogy kalcium kerüljön a vérerekbe és a szívbe, ezzel csökkentve a vérnyomást.

Vírusölő hatású

Azon kívül, hogy erősíti az immunrendszert, a macskakarom vírusölő hatású is egyben. A kutatások során a gyógynövény felhasználásával sikeresen lassították a dengue vírus és a herpes simplex fertőzések terjedését.

Hogyan ajánlott használni a macskakarmot?

A macskakarom számos formában beszerezhető, és általában étrend-kiegészítőként szokás szedni. Kapható belőle folyékony kivonat is, ami például teával kényelmesen bevehető, de a kérgéből készült por is felhasználható különféle ételekben és turmixokban. Mivel íze nem igazán van, nem fog elrontani semmit! Természetesen, mint minden más kiegészítő és természetes gyógyszer szedése esetén, a macskakarom-kúra elkezdése előtt is értekezz háziorvosoddal.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kender növényvédelmi technológiája

a kender növényvédelmi feladatainak a zömét a rovar kártevők és a gyomok alkotják. A... Tovább

bukók

a vízfolyás medrében elhelyezett olyan műtárgyak, amelyeken a víz áteséssel jut tovább. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem