Eltűnő macskafélék

hirdetes

Öt csodálatos macskaféle – három az eltűnés szélén

T.J.Lora
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Hogy mennyire a kihalás szélére sodorjuk, a sok esetben még alig ismert élőlényeket, arra itt van néhány ritka macskaféle példának.

Az öt csodálatos állatfajból, három már az eltűnés szélén áll, s mindössze egy az, amelyik még nem szerepel a veszélyeztetett fajok listáján.

Eltűnőben lévő macskafélék.

Pusztai macska

Ez a rendkívül hatalmas bundával megáldott, házimacska méretű jószág elsősorban Közép-Ázsia pusztáin él úgy, mint Mongólia, Kína, vagy a Tibeti-fennsík. Mivel bundája igencsak jó szolgálatot tesz a hideg elleni védelemben, nem meglepő, hogy olykor 4-5000 méterig is felmerészkedik. Nem kedveli a homokos, nedves, alföldi területeket, kizárólag a száraz, magasan fekvő pusztákat járja viszonylag rövid lábaival.

Az életmódjáról túl sokat nem tudunk még ennek a macskafajnak, mely ránézésre olykor megtévesztően hasonlít egy bagolyra. Meglehetősen óvatos, és beleolvad a környezetébe. Szürkületkor figyelhető meg, nappal nem aktív. Apró emlősökkel, madarakkal táplálkozik. Általában magányosan él, de beszámolók alapján a keményebb teleket kis csapatokban vészeli át viszonylag melegebb területeken. A nőstények évente 4-6 kölyköt hoznak világra, melyek fél éves korukban már önállóan vadásznak.

Karakál – sivatagi hiúz

Második elnevezése némileg megtévesztő, hiszen a karakál kerüli a túlszáraz, sivatagos területeket, emellett pedig mindössze néhány apróságban hasonlít a hiúzokra. Afrikában és Délnyugat-Ázsiában a félsivatagos, bozótos, felföldi területeken találkozhatunk ezzel a közepes termetű akrobatával.

 

Éjszaka vadászik kisebb emlősökre és antilopokra, valamint különlegessége, hogy olykor a madarakat röptükben is képes elkapni. Kiváló mászó és ugró, olykor 3 méteres magasságban pihen a fák ágain, ahová a leopárdokhoz hasonlóan felviszi zsákmányát, ha el kell rejtenie. Napközben földi odúkban hűsöl, a nőstény itt is hozza világra 2-6 kölykét, akiket 1 éves korukig nevel.

hirdetes

A következő oldalon pedig jöjjön a három eltűnésre ítélt faj. :( 

Eltűnőben lévő macskafélék.

Foltos pampamacska

Erről a meglehetősen kicsi macskafajtáról nem sokat tudunk, hiszen mindamellett, hogy nehéz a nyomára bukkanni, az eltűnőfélben lévő fajok között szerepel. Mindössze alig 3kg-osak.

hirdetes

 

Majdnem kizárólag Dél-Amerika nyugati területein fordulnak elő 1800 és 5000 méteres magasság között. Éjszakai állatok, a legtöbb kistestű macskához hasonlóan rágcsálókon, madarakon élnek.

Kodkod

Ez a szintén veszélyeztetett macskafaj a pampamacska nem túl távoli rokona, s mivel területeikben akad némi átfedés, gyakran össze is keverik őket. Megjelenésüket tekintve a kodkod bundájában a sötétebb színeket figyelhetjük meg, míg a pampamacska szőrzetének nagy része fehér.

 

A kodkodot az ugyancsak Dél-Amerikában élő, kinézetre szinte teljesen egyforma Geoffroy-macskájával szokták még összekeverni, így ha azonosításról van szó, általában csak a nagyon szakavatott szem képes megkülönböztetni őket. (Alul a képen Geoffroy-macskája.)

 

A kodkodból mára meglehetősen kevés maradt, s az a néhány példány is az Andok erdeit választja, ahol elrejtőzhet és nyugalmat lelhet az emberektől. Azonban ezt egyre kevésbé teheti meg a terjeszkedő erdőirtás miatt, pedig megfigyelések szerint a kodkod képtelen fogságban sőt, még a mesterséges erdőkben is életben maradni, melyek létrejöttében érezhetően benne volt az ember keze. Ráadásul a helyiek vérszívó macskaként tartják számon, hiszen apró fogaival éppen olyan sebeket ejt prédái nyakán, mint a filmekből ismert vámpírharapás.

Kínai hegyimacska

Egy újabb, szinte már eltűnt macskaféle, melyről képeket se nagyon találni. Közel vadmacska méretű, s kinézetre is leginkább ahhoz hasonlít, leszámítva a fülvégeken található keskeny sötétebb sávot, illetve bundájának homokszínét.

 

A Tibeti-fennsík észak-keleti részén, illetve Kína területein él 2500 métertől egészen az 5000 méteres magasságokig. A magasan fekvő füves, cserjés pusztákat, valamint a tűlevelű erdőket kedveli, máshol nem találhatóak meg. Egyes információk szerint annyira nem tudunk semmit erről az állatról, hogy az első képeket egy kameracsapda készítette 2007-ben, de ezek a felvételek nem hozzáférhetőek. Az állat már 2002-ben a vörös listán szerepelt.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-10-04

Így juthatnak busás támogatáshoz a gazdák - Segítség a gabonaválságban

A magyar mezőgazdaság számára elérhetővé vált egy kamattámogatással segíti a gazdálkodókat az ukrán gabonaválság miatti piaci nehézségek kezelésében.

2023-10-03

Tulipánok kombinálása más növényekkel: Így alkosd meg a tökéletes tavaszi kerted még ősszel

Milyen növényekkel, virágokkal érdemes társítani a tulipánokat? Hova és mikor érdemes őket ültetni a legszebb tavaszi mesekert érdekében? Mutatjuk a választ!

2023-10-03

5 Októberi fesztivál a Balatonon, amelyek felturbózzák az utószezonos programokat!

Az őszi hónapok nem csak a falevelek gyönyörű színeiben pompáznak a Balaton körül, hanem számos izgalmas fesztivál is várja a látogatókat az utószezonban!

2023-10-03

Imádod a Horrorokat? Akkor Ezt a 6 Horrorfilmes Helyszínt Imádni Fogod!

Most azoknak a filmeseknek és horror rajongóknak állítunk össze egy listát, akiknek az ijesztő filmek keltik fel a fantáziáját. Horrorfilmes helyszínek itt!

2023-10-03

A Keszthelyi-hegység romantikus várromja | Holdfényes túra Rezi várához

A Rezi vár nem csak egy történelmi helyszín, hanem egy romantikus éjszakai kalandra is hív. Könnyen megközelíthető romjainál páratlan a kilátás a Balatonra

2023-10-03

Sosem hallottál még szarvasbőgést? Mutatjuk a legjobb szarvasleső helyeket!

Magyarország gazdag szarvaspopulációval büszkélkedhet, és számos helyen lehetőség nyílik megcsodálni és meghallgatni a különleges szarvasbőgés rivalizálást

2023-10-03

Ezeket a tipikus tulipánhagyma ültetési hibákat sokan elkövetik ősszel

Mikor kell ültetni ősszel a tulipánokat, mennyire mélyre kell őket ültetni a földbe, milyen távol egymástól, mennyit kell locsolni, kell egyáltalán locsolni?

2023-10-03

Itt van az őszi metszési időszak: Ezeket a metszési hibákat kerüld el!

Az őszi metszés kritikus időszak a kert gondozásában, amely meghatározza a növények fejlődését a következő évszakokban - kerüld el ezeket a metszési hibákat!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

levéltrágyázás (lombtrágyázás)

a növények az oldott tápanyagokat nem csupán gyökereiken, hanem - kisebb mértékben -... Tovább

Pandémia

Magyar Köztársaság Egészségügyi Minisztériuma Országos Tisztifőorvosi... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Környezetvédelem