Minden, amit tudni érdemes a levendula tavaszi metszéséről

A levendula tavaszi metszése

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A levendula tavaszi metszésének módja

A levendula tavaszi gondozása

Bármilyen levendulafajtát is választunk, mindig tavasszal előnevelt palántára, vagy tőosztásból származó növényre van szükségünk a telepítéshez. Mint már említettem, a levendulának nagy szüksége van napsütésre, ezért olyan helyet válasszunk, ahol sok fény éri, és melegben lesz. Ültetés előtt gondoskodjunk a gyommentesítésről, érdemes felásni ilyenkor a területet.

Ha trágyázunk, akkor fontos, hogy ne érintkezzen az elültetett növény gyökereivel – én ezt úgy szoktam megoldani, hogy mélyebb gödröt ások, és a trágyára teszek egy kis földet, majd csak ezután helyezem bele a növényt. Az ültetési távolságot kétféleképpen alakíthatjuk: ha összefüggő folyamot szeretnénk, akkor a töveket 40-50 centiméteres távolságot hagyjunk a növények között, ha elkülönülő bokrokat szeretnénk, akkor egy méteres távolságra lesz szükségünk. 

Iszapoljuk be a szabadgyökerű levendulákat ültetéskor (a szokásos vízmennyiség többszörösét juttassuk ki), az iszapolás után hetente egyszer-kétszer öntözzük a friss ültetést, de maximum egy hónapig. Később, mikor a növény már mélyre hatoló gyökereket eresztett, az öntözés szinte teljesen elhanyagolható, csak akkor szükséges öntöznünk, amikor nagyon forró, aszályos időszakok vannak. 

A levendula tavaszi metszése

A levendulák fásodó szárú növények, ami annyit jelent, hogy az évek során elkezdenek a növények szárai fásodni, felkopaszodni. Éppen ezért érdemes legalább 2-3 évente tavasszal erőteljesen visszametszeni a bokrokat.

Ezt a fagyok elmúltával, február végén, március elején tehetjük meg, ekkor vizsgáljuk meg a növényeket, ha a tövénél apró, új hajtásokat látunk, akkor vágjuk vissza tövig az idősebb, már fásodott szárakat. Metszés után a növényünk néhány centiméter magas lesz, de ettől nem kell megijedni, mivel így tartjuk fiatalon a levendulát, a kis hajtások nagyon hamar be fognak indulni, és nagyon gyors ütemben sűrű bokorrá fog fejlődni a levendula, ami rengeteg, szép virágot fog hozni nyáron! 

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lencse (Lens culinaris Medik. ssp. escuienta Mönch.)

a pillangósok családjába tartozó, a Földközi-tenger környékéről ősidők óta elterjedt... Tovább

savó

a sajt-, a túró- és a kazeingyártás édes v. savanyú, folyékony mellékterméke. Átlag... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem