Minden, amit tudni érdemes a levendula tavaszi metszéséről

A levendula tavaszi metszése

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes

Tavasszal érdemes megmetszeni a levendulát, azért, hogy egész évben sok-sok virágot hozzon. Mostani cikkemben minden hasznos információt megtalálhattok a levendula tavaszi metszéséről! 

A levendula tavaszi metszésének módja

Röviden a levenduláról

A levendula örökzöld, alacsony növekedésű, nagyjából 40-60 centiméter magas, több éves korában félgömb alakú, fásodó szárú félcserje, melynek gyökere mélyre hatoló. Levelei átellenesen állnak, szálasak, vagy mindkét végükön elkeskenyedő lándzsásak.

Álfüzér virágzata el nem ágazó, 20-40 centiméteres virágzati száron fejlődik, általában június-július között virágzik. Virágai kékes-lilás színűek, álörvökben állnak, öttagúak, jellegzetes illattal rendelkeznek. Termése négy makkocska, amikből csak 1-2 fejlődik ki áltagosan. 

A levendula virágait, virágos hajtásait és a virágból kipréselt illóolajat több féle célra használják fel. Az kozmetikai-, és illatszeripar kedvelt terméke, Franciaországban több mint 30 éve vannak a piacon olyan étrend-kiegészítők, melyek levendulaolajat és különböző illóolajakkal keverve kaphatók. A virágból készült teát nyugtatószerként, illetve gyomor-, és bélpanaszok ellen használják, de az epeműködést is fokozza. 

hirdetes

A levendula általános gondozása

Szerencsére elmondható, hogy a levendula termesztése nem számít nagy kihívásnak, akár kezdő kertészek is belevághatnak nyugodtan. Viszont van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, ugyanis a levendula szereti a meleget, a sovány talajt, viszont utálja a sok-sok vizet, szóval a túlöntözésre ügyelni kell!

hirdetes

Eredetileg meleg, száraz éghajlatról származik (Olaszország, Spanyolország), így ennek fényében érdemes odafigyelni arra, hogy ne tegyük ki a növényeket extrém időjárásnak. Sajnos nem fog olyan nagy és szép termést hozni a levendula, ha nem keresünk megoldást az esetlegesen szélsőségesen hideg időjárás ellen.

Ültetéskor olyan helyet válasszunk számára, ahol a téli hidegben is védelmet kaphat a keményebb fagyok ellen. Most, hogy ennyi mindent megtudtunk a levenduláról, térjünk rá a tavaszi gondozásra, és metszésre, a következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-11

A nemes babér gondozása a kezdetektől: babérlevél otthoni termesztése

A nemes babér (Laurus nobilis) nem csak fűszernövényként ismert, hanem dísznövényként is kedvelt a kertben és a lakásban. Ismerd meg ezt a fűszeres csodát!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-03

Itt az almamoly következő generációja - küzdjünk most bio módszerekkel

Itt az almamoly kártevő következő generációja, így érdemes bio megoldásokkal védekezzünk a kártevő ellen, megőrizve az alma egészségét, a termés minőségét.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

martilapu (Tussilago farfara L.)

a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó évelő, kúszó gyöktörzsű,... Tovább

orrkorong

a sertésen az orr hegyén és a felső ajkakon található, porcos, csontos alapú, mozgékony,... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem