Kutyamérgezés tünetei - ezt kell tenned, hogyha észleled a jeleket

Kutyamérgezés tünetei - mit kell tennünk, ha megmérgezték a kutyánkat

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes

Az idei évben is egyre több mérgezés történt, sajnos az esetek többségében emberi beavatkozás okozta a bajt, nem pedig a véletlen. Nem tudom megérteni azokat az embereket, akik megmérgeznek bármilyen állatot, nem tudom, hogy néznek tükörbe. Most viszont ne ezekről az emberekről beszéljünk, hanem nézzük meg, mik a tünetek és mit tehetünk, hogyha baj van.

Kutyamérgezés tünetei, mit tegyük, ha megmérgezték a kutyánkat

Szerencsére a súlyosabb esetek ritkábbak, a legtöbbször jó kimenetele van a történteknek. Függ azért a méregtől, illetve attól, hogy időben felismerjük a tüneteket és segítséget kérünk. A legtöbb gazdi ott hibázik, hogy nem viszi el kedvencét állatorvoshoz, mert úgy gondolja, hogy megint csak összeevett valamit, és semmi komolyabb baja nincsen. Én inkább viszem a kutyámat egy kisebb gyomorrontással is állatorvoshoz, mint hogy otthon veszítsem el őt segítség nélkül.

Kutyamérgezés - Megelőzés


Nem csak otthon, hanem mindenhol figyeljünk arra, hogy kutyánk ne egyen meg semmit a földről, sajnos pár falat is végzetes lehet kutyánk számára, ha nem figyelünk eléggé. A mérgezők pedig alattomos módszerekkel próbálják bejuttatni a kutyákba a mérget, sokszor sajnos sikerrel is járnak…Mindenképpen tanítsd meg kutyádat arra, hogy főleg idegen környezetben, ne egyen meg  a földről semmit, ha egyedül nem megy, akkor kérd szakember segítségét. Ameddig nem tanulta meg, addig mindenképp nézd meg, mi az, mielőtt belenyalna. Ha mérgezésre gyanakszok, akkor vegyél magadhoz egy kis adag mintát és irány az állatorvos.

hirdetes

Tünetek


Sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget a tüneteknek, mivel leggyakrabban hasmenéssel kezdődik a baj. Erre azonban már fel kell figyelni, mivel a mérgező anyagoktól így próbál megszabadulni kedvencünk szervezete, ezután a folyadékvesztés következtében levertséget figyelhetünk meg. Ha kutyánk eszméletlen, akkor azonnal hívjuk az orvost, ne is próbálkozzunk semmivel. Egyéb tünet lehet még a szőrhullás, pupillák kitágulása, hőmérséklet emelkedése, étvágytalanság.


Mik okoznak leggyakrabban mérgezést?


Patkányméreg


Bágyadtság, levertség jellemző, étvágytalanság, az ínyen láthatunk elváltozásokat, fakó vagy porcelánfehér foltok láthatóak, csökken a testhőmérséklete. A leggyakrabban jelentkező tünet a véres vizelet, széklet, véraláfutások. A tünetek elég gyorsan, pár napon belül jelentkeznek, ha nagyon gyorsan észleled, akkor hánytatással lehet próbálkozni, de az állatorvos jelenti a biztos megoldást.

Fagyálló


Ez a második leggyakoribb eszköz az állatok megmérgezésére. A kutyák számára nagyon vonzó, mivel édes íze van, a gond ott kezdődik, hogy már pár milliliter is halált okozhat. A tünetek hasonlóak: levertség, izomgörcsök jellemzőek, a végtagok bénulhatnak, illetve a vizelet hiánya lehet még árulkodó jel.


Csigaméreg


A kutya nyálzik, nehézlégzése, hasi fájdalmai vannak. Tántorog, úgy látszik, mintha reszketne az izomremegés és a görcsök miatt, merevgörcs is lehet. Legjellemzőbb tünet: a testhőmérséklet emelkedése. Már 1-2 g lenyelése is 2-3 órán belül halállal végződhet. Ha 2 órán belül észleled, lehet hánytatással próbálkozni, és azonnal orvoshoz kell vinni!

Hánytatás menete


1 pohár langyos vízbe rakjunk 1-2 kanál sót, és fecskendővel próbáljuk adagolni a kutya szájába. A lényeg, hogy a kutya feje ne lógjon, és csak akkor próbálkozzunk, ha a mérgezéstől számítva nem telt el 2 óra.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Imperial (DS 4056)

Cukorrépa Cél: rizománia toleráns Leírás:Monogerm, diploid hibrid, a csíranövény... Tovább

alapsokaság

a ->biometriában és a matematikai statisztikában egyértelműen a ->populáció szinonimája. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos